Nie adres zameldowania a adres pobytu powinien widnieć na zwolnieniu lekarskim. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie gdy zachorujemy podczas urlopu spędzanego poza miejscem zamieszkania.
Zwolnienie lekarskie podczas urlopu
Obowiązek informowania zarówno pracodawcę, jak i ZUS o miejscu pobytu podczas zwolnienia wprowadzono od 1 stycznia 2019 r. Nie ma tu znaczenia czy od początku przebywamy na zwolnieniu lekarskim pod innym adresem, ale także wtedy, gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego zmienimy miejsce pobytu. W tym drugim przypadku mamy trzy na dopełnienie tego obowiązku informacyjnego.
W ten sposób unikniemy kłopotów na przykład podczas kontroli zwolnienia przez ZUS. Następstwem niezastania chorego pod wskazanym adresem przez kontrolera ZUS może być utrata zasiłku chorobowego i obowiązek zwrotu pobranego świadczenia.
Dlatego tak ważne jest, by na zwolnieniu lekarskim znalazł się nasz adres rzeczywistego pobytu, a nie adres zameldowania, pod którym nie przebywamy w okresie pobierania świadczenia. Gdy podczas leczenia np. zaopiekuje się nami rodzina i przenosimy się do niej, wówczas w ciągu trzech dni musimy o tym fakcie i adresie nowego miejsca pobytu poinformować ZUS i pracodawcę.
Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzać kontrole. Uprawnienia te ma także pracodawca zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych, szczególnie gdy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.
Źródło: ZUS