Potężne zmiany narodowościowe w polskiej szkole, pokazuje mapa opracowana i opublikowana na profilu społecznościowym przez grupę Kartografia ekstremalna. Na mapie widać, że powiat mławski wyraźnie odbiega ilością uczniów pochodzących z zagranicy od ościennych.
– Najwyższy odsetek — aż 18%! – zanotowano we Wrocławiu. Oprócz Wrocławia wysoki odsetek obcokrajowców w ogólnej liczbie dzieci (powyżej 10%) zanotowano jeszcze w 23 powiatach. Najniższy odsetek — poniżej 1% – jest w powiecie hrubieszowskim. – napisali twórcy mapy.
Zastrzegli, że są to dane przybliżone. Spowodowane to jest następującymi czynnikami:
– niektóre z dzieci, które uczyły się w Polsce już przed 24 lutego, mogły otrzymać status uchodźcy.
– z drugiej strony dzieci z innych krajów, które przyprowadziły się do Polski po wrześniu 2021, nie są wliczone w liczbę uczniów za 2022 rok.
Niezależnie od tego widać ewidentny trend, z którego wynika, że w bardzo szybkim tempie polka szkoła a co za tym idzie również i społeczeństwo staje się wielonarodowościowe. Nie zmieni tego nawet powrót części dzieci z Ukrainy do swojego państwa.
Powiat Mławski na tle Mazowsza
Powiat mławski jeszcze w 2017 roku niczym się nie różnił od okolicznych i miał mniej niż 2,5 proc. uczniów pochodzących spoza Polski. Nawet na początku minionego roku szkolnego nic nie wskazywało na zmianę, mimo że praktycznie zniknęły powiaty, w których nie było obcokrajowców, a w dużych miastach ich liczba wyraźnie wzrosła.
Dopiero po wybuchu wojny w Ukrainie, sytuacja bardzo się zmieniła w całym kraju. Na Mazowszu, na 42 powiaty, tylko w 5 odsetek uczniów z innych krajów pozostał poniżej 2,5 proc. Najwięcej jest ich w Warszawie ponad 10%, w trzech powiatach jest ich powyżej 7,5 proc., a w ośmiu — w tym w mławskim — stanowią oni między 5 a 7,5 proc. liczby uczniów. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością uzyskania pracy w zakładach przemysłowych usytuowanych na naszym terenie przez ich rodziców i opiekunów.