W obliczu wojny na terytorium Ukrainy która jest jednym z głównych producentów zbóż na świecie, unijni politycy boją się by nie zabrakło żywności.
Działania, by nie zabrakło żywności
Zbyt mała ilość żywności na rynku automatycznie spowoduje podwyżki cen, a te mogą skutkować niepokojami społecznymi.
Właśnie dlatego po miesiącu trwania wojny – decyzją wykonawczą KE z dnia 23.03.2022 r. – brukselscy urzędnicy wprowadzili odstępstwa od unijnych przepisów dotyczących warunków płatności z tytułu zazieleniania za rok 2022. Teraz stosowne rozporządzenie ministra rolnictwa wprowadza polski rząd.
Zasieją na ugorze
Przewiduje ono możliwość prowadzenia produkcji rolnej w 2022 r. na ugorach. Ugór to po prostu pole, które na okres jednego lub dwóch lat wyłącza się z rolniczego użytkowania. W tym okresie w naturalny sposób poprawia się żyzność gleby. Na terenie naszego kraju około 250 tysięcy rolników w ten sposób postępuje z częścią swoich pól. W okresie ugorowania otrzymują ze środków UE płatności z tytułu zazieleniania.
Jak napisano w oficjalnych dokumentach powodem odstępstwa jest „zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie”. W tym roku wyjątkowo za ugorowane zostaną uznane grunty nawet gdy prowadzony jest na nich wypas zwierząt czy uprawa rolna. Dzięki temu rolnicy będą mogli wykorzystać do produkcji rolnej całą dostępną i nadającą się do tego ziemię.
Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej zasady na ugorach – zakazu produkcji – ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt.