Trzydzieści budek lęgowych dla ptaków pojawiło się za sprawą władz spółdzielni na osiedlach zarządzanych przez Zawkrze. Ptaki w skuteczny sposób eliminują m.in. uciążliwe owady, jak muchy.
Spółdzielnia Zawkrze rozwiesiła budki dla ptaków
Jak informuje prezes spółdzielni mieszkaniowej Zawkrze budek jest ich trzydzieści. Umożliwią one zagnieżdżenie się ptakom, które swoje gniazda umieszczają w dziuplach.
Na obszarach spółdzielni dziuple w drzewach nie występują, bowiem ze względów bezpieczeństwa wszystkie drzewa z uszkodzonymi pniami są osuwane. W rozwieszonych budkach mogą zamieszkać sikorki, mazurki czy szpaki. Dla kawek i sów są one za małe. Sezon lęgowy dla większości gatunków dopiero się zaczyna więc bardzo możliwe, że znaczna część tych budek zostanie zasiedlona. Sprzyja temu fakt, że sikorki czy mazurki mogą wyprowadzić kilka lęgów w jednym sezonie.
Ptaki w skuteczny sposób eliminują owady
Obecność gniazd ptasich jest korzystna również dla ludzi. Ptaki w skuteczny sposób eliminują owady, ponieważ są one głównym pokarmem ich młodych. Para wróbli, by wychować tylko 1 wylęg, potrzebuje tak dużo owadów, że wypełniłyby one 12 litrowe wiadro. Jeszcze większe ilości uciążliwych insektów takich jak muchy, meszki i komary likwidują jaskółki oknówki i jerzyki. Dla obu gatunków ptaków można mocować sztuczne lokum.
Jerzykom najczęściej na szczytach bloków montuje się po kilkadziesiąt specjalnych budek, a jaskółkom oknówkom stawia się „jaskólniki” na słupie umieszcza się konstrukcję na kilkadziesiąt czarek przypominających gniazda i wabi się je, emitując nagrania dźwięków ptaków z kolonii. Jeśli ktoś ma życzenie może tego typu czarki umieścić na swoim balkonie lub przy oknie. Jeśli jaskółkom spodoba się proponowana lokalizacja, wówczas ją zasiedlą, i odwdzięczą chwytaniem uciążliwych insektów.
Uważam,że te budki są umocowane za nisko,tak jak przy bloku 12 tam ptaszki nie będą czuły się bezpiecznie.