Kupno samochodu używanego praktycznie w każdym przypadku jest obarczone pewnym ryzykiem. Nawet jeżeli stajemy się właścicielami w teorii całkowicie sprawnego i sprawdzonego auta, niektóre wady mogą być naprawdę dobrze skryte i wyjść na jaw nawet kilka dni po zakupie bez wcześniejszych znaków, iż coś w ogóle może być nie tak. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na płacenie kolejnych kilkuset lub kilku tysięcy złotych na naprawy bądź walczyć o zwrot pieniędzy na zasadzie rękojmi? Cóż, niekoniecznie. Można bowiem przy zakupie samochodu wybrać ubezpieczenie komisowe. Czym ono właściwie jest, czym się charakteryzuje, przed jakimi uszkodzeniami ono nas chroni oraz ile szacunkowo może kosztować?
Czym dokładnie jest ubezpieczenie komisowe?
Ubezpieczenie komisowe jest specjalną polisą, która pozwala na ubezpieczenie samochodu kupowanego w komisie samochodowym. To tak naprawdę umowa pomiędzy komisem a ubezpieczalnią, a grupa samochodów, która może być objęta takim ubezpieczeniem, jest stosunkowo niewielka. Chodzi bowiem kolejno o samochody zarejestrowane czasowo, zarejestrowane za granicą Polski, pojazdów wolnobieżnych, pojazdów historycznych czy pojazdów przeznaczonych do przeprowadzania nimi jazd testowych. Co ważne, ubezpieczenie komisowe musi obowiązywać przez okres krótszy niż 12 miesięcy, co jest pewnym odstępstwem w stosunku do innych typów ubezpieczeń.
Dlaczego kupuje się ubezpieczenie komisowe?
Najczęściej samochody, które trafiają na sprzedaż do komisu, posiadają ważne ubezpieczenie OC. Co jednak gdy ono wygaśnie, a właściciel komisu wcale nie ma zamiaru płacić za cały kolejny rok ubezpieczenia? W takim wypadku na pomoc przychodzi właśnie OC komisowe. Pozwala ono komisowi na ubezpieczenie auta na czas dłuższy niż miesiąc, lecz krótszy niż rok, dzięki czemu opłata za 12-miesięczny okres obowiązywania nowego OC nie będzie wymagana.
Warto jednak wspomnieć, iż w przeciwieństwie do innych polis ubezpieczenie komisowe samoistnie wygasa po okresie zapisanym w polisie. Oznacza to, iż jeżeli chcemy przedłużyć okres jego obowiązywania, będziemy zmuszeni przejść całą procedurę kupna polisy od zera.
Czy ubezpieczenie komisowe jest wymagane dla auta z komisu?
Biorąc pod uwagę wyłącznie czyste kwestie prawne bez kwestionowania praktyki, każdy samochód, niezależnie czy jest on używany, czy też nie, musi posiadać jakąkolwiek formę obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku, gdy auto stoi w komisie, a polisa OC wygasła, konieczne będzie albo odnowienie polisy, albo kupno ubezpieczenia komisowego.
Teoria jednak swoje, a praktyka swoje. Co zrobić, jeżeli auto, które chcemy kupić, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy jest to sygnał, że powinniśmy zrezygnować z zakupu? No cóż, nie do końca. Być może polisa wygasła stosunkowo niedawno bądź po prostu auto stało na tyle krótko w komisie, iż właściciel nie zdołał załatwić wszystkich formalności. Warto jednak rzecz jasna pamiętać, iż jeżeli zdecydujemy się już na kupno tego typu pojazdu, będziemy niestety zmuszeni do samodzielnego opłacenia ubezpieczenia OC w jak najkrótszym terminie. Jazda autem bez ważnego ubezpieczenia jest bowiem w Polsce zakazana i może się to skończyć zatrzymaniem przez policję i sporym mandatem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, u jakiego ubezpieczyciela polisa OC będzie dla ciebie i twojego auta najtańsza i najkorzystniejsza, warto wejść na stronę https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/, gdzie w szybki sposób porównamy oferty wielu różnych biur ubezpieczeniowych.