W związku ze zmianą standardów nadawania, wiele telewizorów przestanie odbierać naziemną telewizję. Konieczna będzie ich wymiana lub kupno nowego dekodera. Problem dotyczy 1,8 mln gospodarstw domowych. Rząd planuje dofinansowanie.
Rada Ministrów 15 marca przyjęła nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu sejmu.
W całej Unii Europejskiej w tym i w Polsce nastąpi zamiana dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Skutkiem będzie utrata możliwości korzystania z zakupionego TV dokładniej brak możliwości odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.
Rząd dopłaci do telewizorów i dekoderów
Według pomysłodawców wypłata tych pieniędzy to nie pomoc socjalna a rekompensata – 250 zł (telewizor) lub 100 zł (dekoder). Wyboru należy dokonać w każdym gospodarstwie domowym. Dofinansowanie będzie przysługiwało jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego.
Wniosek o uzyskanie tego świadczenia zainteresowani będą mogli składać do końca 2022 roku elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Podobnie, jak w przypadku bonów turystycznych, w odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem poczty polskiej.
Problem dotyczy 1,8 mln gospodarstw domowych
Szacuje się, że problem dotyczy 1,8 mln gospodarstw domowych z ok. 4,44 mln (około 30%) odbierających telewizję wyłącznie w sposób naziemny.
Przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się regionalnie. Najpierw w zachodniej Polsce – proces rozpocznie się 28 maca w województwach dolnośląskim i lubuskim.
Osoba skorzysta z pomocy i przy okazji zostanie sprawdzona czy płaci abonament radiowo telewizyjny. Chyba lepiej kupić ten dekoder za swoje pieniądze i nie tłumaczyć się czemu nie płaci abonamentu
Ciekawe skąd kredyt na to. Polska zadłużona gigantycznie a oni nadal stosują rozdawnictwo.