Sejm uchwalił wczoraj około godziny 22 specustawę regulującą zasady pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Posłowie przewagą 3 głosów odrzucili poprawkę mającą dawać bezkarność rządzącym w czasie pandemii.
Nowe prawo o uchodźcach przyjęte przez Sejm
Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 439 posłów. Przeciw było 12, a 3 wstrzymało się. Z dokumentu wynika, że obywatele Ukrainy na terenie Polski legalnie będą przebywać 18 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 18 miesięcy. W sumie 3 lata.
Tylko ci, którzy przyjęli uchodźców za pośrednictwem samorządów, otrzymają wsparcie. Zaplanowana, że będzie to kwota 40 zł za dzień nie dłużej jednak niż 60 dni. Daje to łącznie kwotę maksymalną 2,4 tys. zł. Ci, którzy w odruchu serca przyjęli potrzebujących, nie oglądając się na samorządy, tych pieniędzy nie otrzymają (np. gdy sami na swój koszt przywieźli z granicy uchodźców i zakwaterowali).
Zaplanowano stworzenie przez rząd specjalnej rezerwy celowej dla wsparcia samorządów. Z niej zostaną opłacone dodatkowe zadania władz lokalnych związane z przyjęciem uchodźców z Ukrainy.
Ponadto zmieniono polskie prawo, tak by Ukraińcy mogli za darmo korzystać z usług publicznych m.in. służby zdrowia, nauki dzieci w szkołach, numeru PESEL. Ukraińskie dzieci dostają prawo do świadczeń rodzinnych, w tym do 500 plus.
To tylko część z obszernej listy zmian polskiego prawodawstwa, której dokonano by dostosować jego funkcjonowanie do nowej sytuacji powstałej po 24 lutym 2022 r.
Nie udało się przemycić zapisu o bezkarności urzędników
Przy okazji rządzącym nie udało się przemycić zapisu o bezkarności urzędników za niezgodne z prawem wydatkowanie pieniędzy publicznych czyli łamanie dyscypliny budżetowej. Za poprawką, która dawała taką możliwość, głosowało 226 posłów (głównie PiS), przeciw 3 osoby więcej.