Wytyczne dotyczące m.in.: miejsc zakwaterowania, opieki medycznej oraz pomocy dla osób, które uciekają przed konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, 27 lutego br. przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas wideokonferencji ze starostami oraz prezydentami miast na prawach powiatu z województwa mazowieckiego.
Pomoc medyczna, zakwaterowanie i opieka bez formalności
Obecnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotowuje punkt recepcyjny dla uchodźców na Dworcu Zachodnim (autobusowym) w Warszawie, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. posiłek, pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania).
Nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym
Osoby, które nie będą miały zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu. Należy podkreślić, że nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Obecnie nie ma też obowiązku rejestracji pobytu w żadnym z urzędów. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.
– Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granice Polski, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium jego kraju otrzyma pomoc. Wszystkie działania prowadzone są w sytuacji nadzwyczajnej, bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i gotowość działania na rzecz obywateli z Ukrainy. Obecnie priorytetem jest sprawne uruchamianie miejsc pobytu dla cudzoziemców, w tym zapewnienie opieki socjalnej i psychologicznej wszędzie tam, gdzie będzie taka konieczność. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, [email protected]
Organizacja zbiórek dla potrzebujących
W trakcie spotkania Wojewoda omówił zasady m.in. organizacji zbiórek dla potrzebujących we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim i Delegaturami MUW oraz współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Mazowiecki Urząd Wojewódzki będzie koordynował zbiórki pomocy humanitarnej, która ma trafić na teren Ukrainy. Natomiast samorządy i NGO organizują pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Aby ułatwić koordynację wszystkich działań, rząd uruchomił specjalny formularz, na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/ Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił obecnie maila [email protected], planowane jest też uruchomienie specjalnej zakładki na stronie urzędu.
Pomoc medyczna jak obywatele Polscy
Wojewoda podkreślił, że w zakresie pomocy medycznej, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.
Uruchomili całodobową infolinię 987
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił całodobową infolinię 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim dotyczącą informacji o pomocy na terenie województwa mazowieckiego.
Punkty informacyjne
W Warszawie w punktach informacyjnych m.st. Warszawy, pracownicy MUW udzielają informacji w zakresie m.in. ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce. Osoby potrzebujące pomocy otrzymają informacje w języku m.in. ukraińskim.
Lokalizacje punktów to:
- Dworzec Wschodni (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener)
- Dworzec Zachodni (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera
Wojewoda Mazowiecki jest organem kierującym zarządzaniem kryzysowym na terenie województwa. Wobec agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, który wybuchł 24 lutego 2022 r. oraz napływem dużej liczby ludności uciekającej z terenu objętego działaniami wojennymi Rzeczpospolita Polska zapewnia pomoc i opiekę uchodźcom przybywającym z Ukrainy.
Jednostki Samorządu Terytorialnego są zobowiązane do współdziałania w zarządzaniu kryzysowym z Wojewodą, jako organem koordynującym działania. Na podstawie własnych ustaleń i zadeklarowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego możliwości zorganizowania miejsc zakwaterowania oraz wyżywienia, a także wsparcia psychologicznego i pomocy socjalnej, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego utworzyło bazę dostępnych i możliwych do uruchomienia miejsc zakwaterowania oraz podmiotów, które mogą realizować świadczenia.
Na podstawie zebranych informacji i w miarę dynamicznie zmieniającej się sytuacji Wojewoda Mazowiecki, na podstawie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wydaje m.in. jednostkom samorządowym polecenia zorganizowania konkretnych miejsc zakwaterowania lub określonych świadczeń. Jednostki Samorządowe podpisują z Wojewodą porozumienia, które określają zasady i tryb finansowania poleconych zadań oraz są podstawą rozliczania środków z uruchomionej na ten cel przez Radę Ministrów rezerwy ogólnej, której dysponentami są wojewodowie.
https://twitter.com/i/status/1498252500687892484
Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki