Do kiedy można spodziewać się wypłaty i do kiedy trzeba złożyć wniosek, aby nie stracić pieniędzy? Rodzice i opiekunowie złożyli do ZUS już przeszło 1,6 mln wniosków obejmujących ponad 2,5 mln dzieci w ramach programu „Rodzina 500 plus”. 237 tysięcy z nich dotyczy województwa mazowieckiego.
Od 1 lutego tego roku rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy.
– Zainteresowanie realizowanym przez ZUS programem jest ogromne i jego realizacja przebiega bez zakłóceń – informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Jak dodaje szefowa ZUS, rodzice i opiekunowie, którzy do 30 czerwca złożą wniosek o 500 plus, otrzymają pieniądze za cały okres świadczeniowy, od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Ustawowy termin rozpatrzenia wniosku i wypłaty zależy od miesiąca złożenia wniosku.
Dużo wniosków na Mazowszu
Mieszkańcy województwa mazowieckiego to liderzy jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków o 500 plus. Do tej pory przesłali ich już prawie 237 tys., a dotyczą niemal 372 tys. dzieci. W całym kraju rodzice i opiekunowie złożyli przeszło 1,6 mln wniosków. Obejmują ponad 2,5 mln dzieci.
Do kiedy wniosek 500 plus, ażeby nie stracić?
– Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczne okresy, zatem zarówno osoby, które już pobierają środki z programu, jak i rodzice nowo narodzonych dzieci powinny złożyć wniosek – przypomina prof. Uścińska.
Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski – na okres bieżący, który trwa do 31 maja br. oraz na nowy okres, który trwa od 1 czerwca br.
Jeśli rodzic pobiera już świadczenie wychowawcze wypłacane przez gminę, nie powinien składać ponownie wniosku za bieżący okres świadczeniowy. Gmina będzie nadal wypłacać świadczenie do 31 maja br. Należy za to złożyć do ZUS wniosek na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca br. Nabór wniosków na ten okres rozpoczął się 1 lutego.
Jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy wpłynie do ZUS do końca czerwca, świadczenie będzie przysługiwało od czerwca br. do maja 2023 r. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje bowiem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Zatem osoba, która złoży wniosek dopiero w lipcu, nie otrzyma świadczenia za czerwiec, lecz dopiero od lipca.
Wyjątkiem jest sytuacja dzieci dopiero co narodzonych, przysposobionych, objętych opieką, umieszczonych w pieczy lub w placówce. Jeśli wniosek w ich sprawie zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia tego zdarzenia, świadczenie 500 plus będzie przysługiwać od miesiąca wystąpienia wymienionych zdarzeń.
Osobną kwestią jest maksymalny termin na ustalenie prawa i wypłatę świadczenia 500 plus. Przepisy przewidują, że wniosek złożony do kwietnia musi zostać załatwiony najpóźniej do czerwca, wniosek złożony w maju – do lipca, w czerwcu – do sierpnia, w lipcu – do września, a w sierpniu – do października danego roku. Przez załatwienie rozumie się rozpatrzenie i wypłatę świadczenia na konto rodzica.
Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej. Również pisma, informacje i decyzje w sprawie wniosku będą przekazywane w formie elektronicznej – wyłącznie na PUE. Gdy pojawi się tam ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie SMS lub na e-maila. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.