Jak wiadomo zdrowie człowieka to jeden z najważniejszych czynników życiowych. Aby móc o nie prawidłowo zadbać warto regularnie wykonywać pewne pomiary, jak również korzystać z profesjonalnego sprzętu medycznego. W trakcie choroby, jak również podczas codziennego życia bardzo ważną rolę pełni nowoczesny termometr. Czym on sie charakteryzuje? Jak przedstawia się ranking termometrów elektrycznych? Jak i kiedy wykorzystać tego rodzaju sprzęt? Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Termometr elektryczny – czym jest i jak działa?
Termometr elektryczny to urządzenie, dzięki któremu w sposób szybki oraz bezbłędny można ocenić temperaturę ciała, jak również w niektórych przypadkach np. otoczenia. Dzięki niemu pomiar jest bezbolesny, bezinwazyjny, wiarygodny, jak również możliwy do wykonania u każdej osoby. Tego rodzaju sprzęt medyczny najczęściej zasilany jest za pomocą baterii lub akumulatora, a odczyt danych jest prosty i wygodny. Uzyskane parametry można ujrzeć na wbudowanym wyświetlaczu. Wiele profesjonalnych urządzeń posiada również dodatkowe funkcje, którymi są np. sygnały i alarmy dźwiękowe informujące o podwyższonej temperaturze lub wysokiej gorączce, czy możliwość zapisania ostatnich pomiarów.
Jak przedstawia się ranking termometrów elektrycznych? Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Oto kilka najbardziej cenionych i sprawdzonych modeli.
Najbardziej cenione modele termometrów elektrycznych
Wykonanie pomiaru temperatury ciała to bardzo ważna czynność. Ciepłota organizmu ma bowiem ogromny wpływ na rozwój człowieka, jego samopoczucie lub diagnozę wielu chorób i schorzeń. Niezwykle ważne jest sprawdzanie temperatury noworodków i niemowlaków, jak również określanie ciepła ich otoczenia, wody czy pokarmu Dlatego też w obecnych czasach, urządzenia medyczne zostały dostosowane przede wszystkim do potrzeb oraz możliwości użytkowników. Biorąc pod uwagę te czynniki można stworzyć ranking termometrów elektrycznych. Wśród nich warto wyróżnić:
1. Termometr elektryczny bezdotykowy na podczerwień – to bardzo wygodne urządzenie, które pobiera dane bez konieczności kontaktu z ciałem. Tego rodzaju mechanizm jest szczególne przydatny dla młodych rodziców, którzy mogą wykonywać pomiar podczas snu dziecka, jak również w każdej innej sytuacji. Badany maluszek nie odczuwa dyskomfortu, bólu czy żadnych nieprzyjemności. Wynik pozyskiwany jest w zaledwie kilka sekund, ukazywany na dużym i wyraźnym wyświetlaczu. Większość tego rodzaju termometrów posiada możliwość pomiaru temperatury wody, jedzenia, powietrza czy mleka.
2. Termometr douszny – to również dokładny oraz bezbłędny sprzęt, który pobiera informacje o temperaturze ciała poprzez przyłożenie urządzenia do ucha. Wymienne końcówki pozwalają na bezpieczny oraz higieniczny pomiar. Wynik pokazywany jest po kilku sekundach. Stosowany zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje w postaci alarmu lub wbudowanej pamięci.
3. Termometr pachowy – to elektryczne urządzenia coraz częściej ustępuje miejsca wyżej wymienionym modelom. Jednakże jest ono nadal cenione wśród wielu użytkowników. Pomiar tym mechanizm odbywa się bardzo podobnie do standardowego pomiaru starymi termometrami rtęciowymi. Wynik pomiaru można jednak odczytać na niewielkim wyświetlaczu urządzenia. Zakres błędu jest minimalny, a samo badanie trwa kilkanaście sekund.
Jak wybrać odpowiedni termometr?
Aby wybrać najlepszy termometr elektryczny warto zwrócić uwagę na kilak ważnych aspektów. Przede wszystkim określić cel i jego przeznaczenie. Kto najczęściej będzie korzystał z tego rodzaju sprzętu. Czy urządzenie będzie stosowane w warunkach domowych czy przeznaczone do różnego rodzaju placówek medycznych czy opiekuńczych. W przypadku, gdy z termometr korzystać będzie wiele osób warto wybrać urządzenie bezdotykowe, które okaże się najbardziej higieniczne. W przypadku wykorzystania mechanizmu do badania niemowlaka ta opcja także okaże najbardziej trafiona.
Ponadto podczas wyboru urządzenia należy sprawdzić kilka ważnych danych urządzeń. Warto zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak: wielkość i kształt urządzenia, wielkość wyświetlacza, dodatkowe funkcje, odczyt głosowy, powiadomienia, znacznik stanu baterii i naładowania, zasilanie, czas pomiaru, zakres błędu i wiele innych.