Jedni chłoną nowe języki jak gąbka, inni natomiast muszą włożyć w naukę znacznie więcej pracy i czasu. Każdy może jednak skorzystać z kilku trików, dzięki którym w stosunkowo krótkim czasie opanuje język na tyle, by moc rozumieć i komunikować się swobodnie. Podpowiadamy, jak sprawić, by szybka nauka angielskiego była skuteczna.
Słuchaj i mów
Szybka nauka języka angielskiego bazuje na treningu umiejętności praktycznych, czyli rozpoznawaniu słów i fraz i używaniu ich w komunikacji. Staraj się więc otaczać językiem angielskim i mówić, gdy tylko masz okazję. Na szczęście dostęp do rozmaitych materiałów w języku angielskim jest bardzo prosty, zwłaszcza w dobie Internetu i serwisów streamingowych. Filmy fabularne, seriale, video, podcasty, audiobooki czy książki w obcym języku pozwalają utrwalać i rozwijać umiejętności językowe w sposób atrakcyjny i zgodny z zainteresowaniami. W nauce mówienia pomoże czytanie książek, e-booków czy tekstów internetowych na głos, a jeśli nie masz pewności co do wymowy, z pomocą przyjdą internetowe translatory. Co więcej, po poznaniu każdego nowego słowa, utrwalaj je w różnych zdaniach – to bardziej praktyczne podejście, które pomoże Ci osadzić nowe słowa w odpowiednim kontekście.
Zredukuj informacje do minimum
Kluczem do szybkiej nauki jest ograniczenie materiału, który musisz przyswoić. Nauka zasad gramatycznych może skutecznie zniechęcić do języka obcego. Wiele z nich dotyczy sytuacji, które w codziennej komunikacji występują bardzo rzadko. W języku angielskim wyróżnia się 11 czasów, ale dla bieżącej komunikacji zupełności wystarczy znajomość pięciu podstawowych: Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Continous i Present Perfect. Jeśli skupisz się na ich opanowaniu, codzienna komunikacja nie powinna stanowić problemu. Selekcja wiedzy powinna dotyczyć także materiału do nauki – jeśli wiesz, że dana kategoria słówek i fraz prawdopodobnie Ci się nie przyda, pomiń ją i skup się na informacjach najbardziej kluczowych.
Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj
Ta z pozoru banalna rada w praktyce może zdziałać cuda podczas nauki języka. Żmudne powtarzanie słówek zapisanych na kartkach niekoniecznie zda egzamin, dlatego warto zaopatrzyć się np. w językową aplikację, która zapewni ci powtórki i nowy zestaw słówek każdego dnia. Możesz też opisywać w obcym języku przedmioty ze swojego otoczenia – w domu, szkole, pracy czy podczas spaceru. Pamiętaj o dyscyplinie – szybka nauka wymaga zaangażowania i systematyczności, więc pamiętaj, by poświęcić, choć chwilę z każdego dnia na naukę nowych umiejętności, uwzględniające również powtórki już przyswojonego materiału. Jeśli zadbasz o systematyczność, opanowanie podstaw może nastąpić błyskawicznie – inspiracji może dostarczyć kurs Mów po Angielsku w 60 godzin dostępny pod adresem https://szybkanauka.pro/angielski-dla-poczatkujacych-3-skroty/.
Miej widok na cel
Chęć szybkiej nauki języka angielskiego często wiąże się z konkretnym planem, na przykład wakacyjnego wyjazdu, ale też przeprowadzki lub pogłębienia relacji z osobą mówiącą wyłącznie w tym języku. To nie tylko zwiększa motywację, ale też pomaga ustalić priorytety. Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, w pierwszej kolejność skup się na słówkach związanych z podróżą, zwiedzanie czy transportem. Planując przeprowadzkę na stałe, skup się na komunikacji w sprawach codziennych – zakupach w sklepie, załatwianiu spraw urzędowych czy słowach i frazach, które pomogą ci poruszać się po nieznanym mieście lub spytać o drogę. Gdy twój cel jest towarzyski, możesz skupić się na prowadzeniu rozmów, które pozwolą ci lepiej poznać drugą osobę – jej zainteresowania, pasje czy spojrzenie na świat. Koncentrując się na celu, przyspieszasz naukę, ponieważ nie „zaśmiecasz” głowy słowami i frazami, których prawdopodobnie nie użyjesz w najbliższym czasie.
Połącz naukę z pasją
Nauka języka będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli umieścisz ją w przyjemnym i lubianym przez siebie kontekście. Nowych informacji o swoich pasjach poszukuj w języku angielskim, zamiast zdawać się wyłącznie na polskie źródła. Słówek, fraz i gramatyki ucz się przez ulubione seriale, książki, lekturę artykułów w ulubionych serwisach lub oglądając video ulubionych youtuberów. Kopalnią inspiracji w zakresie języka codziennego mogą być media społecznościowe – śledź profile zagranicznych gwiazd, mediów czy organizacji, które Cię interesują. Próbuj też wdawać się w dialog i zostawiać komentarze – szansa otrzymania odpowiedzi może być sporą motywacją. Zamiana nudnych podręczników na treści powiązane z Twoimi zainteresowaniami i dostarczane przez twórców, których cenisz, pomoże zmienić naukę w przyjemność zdobywania wiedzy.