Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak w związku ze stwierdzeniem ogniska grypy ptaków na terenie powiatu siedleckiego wystąpił z apelem do ornitologów i osób zajmujących się ptactwem dzikim o zgłaszanie inspekcji znalezionych martwych ptaków szczególnie wodno-błotnych i drapieżnych. Jednocześnie wyznaczył obszary: wysokiego ryzyka wystąpienia HPAI u drobiu na terenie dwóch powiatów żuromińskiego i mławskiego.
Wiosną było źle, oby teraz sytuacja się nie powtórzyła
Kilka miesięcy temu przez powiat Mławski i żuromiński przeszła epidemia ptasiej grypy. Efektem tego było uśmiercenie oko 1,5 mln sztuk chorych i mogących zachorować sztuk drobiu głównie kurcząt ale też indyków i kaczek. Ilość ich byłą tak wielka że były problemy nie tylko z utylizacją w specjalistycznych zakładach ale także z dołowaniem martwego ptactwa w wyznaczonych do tego celu np. nieczynnych żwirowniach. Teraz Wojewódzki Lekarz weterynarii zaleca zgłaszanie znalezionych zwłok ptaków i przekazywanie ich do badania w kierunku ptasiej grypy poniżej cała treść apelu Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii:
APEL
MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
do ornitologów i osób zajmujących się ptactwem dzikim na terenie woj. mazowieckiego
Mając na względzie aktualną sytuację epizootyczną w związku ze stwierdzeniem ogniska
grypy ptaków na terenie powiatu siedleckiego oraz wyznaczeniem obszarów: wysokiego ryzyka wystąpienia HPAI u drobiu tj. powiat żuromiński i mławski, średniego ryzyka wystąpienia HPAI u drobiu tj. powiat gostyniński, płocki, sierpecki, siedlecki oraz wysokiego ryzyka wprowadzenia wirusa do Polski przez dzikie ptaki obejmujące miejsca zbiorników miejskich miasta Warszawy, zgodnie z założeniami „Krajowej strategii postępowania przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków” opracowanej przez Głównego Lekarza Weterynarii, zwracam się z prośbą o pomoc w działaniach polegających na intensyfikacji monitoringu biernego u dzikich ptaków poprzez włączenie komponentu aktywnego wyszukiwania zwłok, skoncentrowanego na grupach ryzyka tj. gęsi, łabędzie, kaczki oraz ptaki drapieżne. Każdy przypadek znalezienia zwłok ww. martwego ptaka należy niezwłocznie przekazywać do powiatowych organów Inspekcji Weterynaryjnej.
W przypadku braku możliwości przyporządkowania lokalizacji znalezienia zwłok ptaków
do właściwego terytorialnie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii bądź pytań, należy kontaktować się z osobą koordynującą działaniami z ramienia Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z/s w Siedlcach – Pauliną Kowalik tel. 606389999 bądź drogą poczty elektronicznej [email protected]