Według GIW choroba trzody chlewnej (ASF — afrykański pomór świń) rozprzestrzenia się na naszym terenie. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o nowym ognisku zakażenia w miejscowości Uniszki Gumowskie (gm. Wieczfnia Kościelna).
ASF, czyli afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń.
Ostatnio Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że choroba wystąpiła w chlewni na terenie powiatu mławskiego w miejscowości Uniszki Gumowskie (gm. Wieczfnia Kościelna). W dwóch budynkach inwentarskich tego gospodarstwa wybito 960 warchlaków. Zwierzęta są przekazywane do utylizacji a budynki odkażane.
Dziś (23 lipca) stosowne rozporządzenie wyznaczające strefy zagrożenia ma wydać Wojewoda Mazowiecki.
W tej sprawie odbyło się też zwołane przez Starostę Mławskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego celem była ocena zagrożenia epizootycznego i podjęcia niezbędnych działań zmierzających do likwidacji ogniska (m.in. z zabicia zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacji ich zwłok, a także koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji budynku inwentarskiego gospodarstwa). Szefem Operacji – Głównym Wykonawcą zadań związanych z likwidacją zagrożenia jest Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Starosta Mławski Jerzy Rakowski wydał komunikat, w którym czytam między innymi:
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów, np. rzeźni). Podejmowane są m.in. następujące czynności prowadzone pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej:
– wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone;
– zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone;
– gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa ASF;
– po zakończeniu wszelkich niezbędnych działań musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie (co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji);
– wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.
– Restrykcje stosowane w obszarze zapowietrzonym (min 3 km) i zagrożonym (min 7 km) obowiązujących wokół gospodarstwa, w którym wystąpiła choroba dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniu wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:
40 dni – w obszarze zapowietrzonym,
30 dni – w obszarze zagrożonym.
Po odpowiednio 40 i 30 dniach należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa.
Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii – organ ten jest uprawniony do skrócenia powyższych okresów odpowiednio do 30 dni dla obszaru zapowietrzonego i 20 dni dla obszaru zagrożonego.
Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej (odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczone pasze lub sprzęt).
W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, należy przestrzegać stosownych zakazów i nakazów w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, przede wszystkim zasad zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), które wylicza bardzo szczegółowo.I dodaje
Należy zaznaczyć, że hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji, ponieważ w Polsce funkcjonuje specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta. Za realizację systemu dopłat do unieszkodliwiania padłych zwierząt odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
A co wieprzowina nie idzie?Eksport kur nie odchodził to też zrobiono zarazę .Szyte grubymi nićmi