Mieszkańcy bloków tak jak właściciele domków jednorodzinnych będą mogli zarabiać na produkcji prądu. Obecnie nawet jeśli wspólnota mieszkaniowa ustawi panele fotowoltaiczne na dachu, wytworzonym prądem może oświetlać tylko części wspólne takie jak klatki schodowe. Ma się to zmienić.
W najbliższym czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma rozpocząć się konsultacje w sprawie prosumenta zbiorowego, ma to spowodować obniżkę cen prądu dla gospodarstw domowych. Polski rząd musi stworzyć możliwość wspólnotowych instalacji fotowoltaicznych, w tym na dachach bloków czy kamienic. Celem jest osiągnięcie do 2030 roku milion prosumentów. Dzięki temu ich mieszkańcy będą mogli korzystać na swoje własne potrzeby z energii wytworzonej przez wspólną instalację.
W Mławie tylko klasycznych bloków jest około 200 szt. o powierzchni ok. 150 tys. mkw. Przyjmując, że połowa tej powierzchni nadaje się do użytku, daje to 75 tys. mkw.
Poziom nasłonecznienia kraju oscyluje w granicach 940 – 1170 kWh/m2. Panele fotowoltaiczne przeciętnie rocznie produkują energię elektryczną z wydajnością ok 17%. To daje ok. 120 kWh/m2 więc energia z mławskich dachów może zapewnić prąd nawet 10 tys. mieszkaniom. Oczywiście są to dane szacunkowe.
By z tego skorzystać, inicjatywą i refleksem w sprawie muszą wykazać się same wspólnoty. Przy wsparciu merytorycznym zarządców będą mogły ubiegać się o dofinansowanie przy budowaniu instalacji fotowoltaicznych.
W Polsce dotychczasowy rekord produkcji prądu w ten sposób padł 11 maja 2021 r. w godzinach 12-13 panele wyprodukowały 3411 MWh. Przez cały dzień aż 30 226, 18 MWh energii elektrycznej. Oczywiście w ciągu roku są bardzo duże różnice w tych ilościach. Latem instalacje osiągają 120% średniej, a zimą zaledwie 30-50%. Agencja Rynku Energii informuje, że na koniec kwietnia moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 4,7 GW.
lepiej założyć wspólnotę , dach wynająć pod nadajniki i kasa będzie . Bedzie jest aż tyle że można nawet blok ogrodzić i postawić szlabany …. ul. Lelelewela np. 😉