środa, 11 września 2024
naszamlawa.plWiadomościBrudne kamienie i kostka w ogrodzie - jak temu zapobiec?
- REKLAMA -
  • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
    Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
    Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
    Cena: 375 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren 2,1865 ha - pod produkcję, składy, magazyny
    Teren 2,1865 ha - pod produkcję, składy, magazyny
    Cena: 2 514 475 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Nowocześnie wykończony 3-pokojowy apartament w Mławie
    Nowocześnie wykończony 3-pokojowy apartament w Mławie
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Idelne na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Idelne na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 210 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom z dochodowym biznesem
    Dom z dochodowym biznesem
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Przestronny i funkcjonalny dom z dwoma garażami
    Przestronny i funkcjonalny dom z dwoma garażami
    Cena: 850 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Lewiczyn  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Działka 1,0064 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
    Działka 1,0064 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
    Cena: 1 157 360 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:

Brudne kamienie i kostka w ogrodzie – jak temu zapobiec?

Artykuł sponsorowany

-

Piękny i zadbany ogród to prawdziwa wizytówka wielu domów. Do ozdoby, oprócz różnych gatunków roślin, wykorzystywane są specjalne kamienie dekoracyjne oraz kostka brukowa, z której układane są chodniki i ogrodowe ścieżki. Choć zarówno kostka, jak i ozdobne kamienie znacznie podnoszą estetykę i dopełniają całość, to jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na kostce brukowej oraz kamieniach w ogrodzie?

- R E K L A M A -

Kostka brukowa – co może być nie tak?

Kostka brukowa to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów do przydomowych terenów, w tym właśnie ogrodów. Ten materiał występuje w wielu wariantach pod względem kolorystyki, kształtu i rozmiaru, dlatego jest w stanie fantastycznie dopasować się do designu i charakteru panującego na konkretnej działce.

Warto jednak mieć świadomość, że choć na początku wygląda idealnie, to wpływają na nią różne czynniki zewnętrzne. Może zostać zanieczyszczona poprzez: plamy z oleju lub benzyny, farby, zaprawy, mech, chwasty, porosty, piasek, a nawet rdzę.

Wszystkie z wymienionych wyżej zanieczyszczeń mają ogromny negatywny wpływ na estetykę i choć ich usuwanie często jest problematyczne i czasochłonne, to warto się tego podjąć, by przywrócić przydomowej przestrzeni piękny wygląd.

Rdzawe przebarwienia w ogrodzie – prawdziwe utrapienie

Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów, który dotyka zwłaszcza osoby korzystające z własnych ujęć wody są rdzawe przebarwienia na kamieniach i chodnikach.

Przyczyn powstawania rdzawych plam na kostce brukowej jest co najmniej kilka. Czasem pojawiają się po rozsypaniu w ogrodzie nawozów do trawy wzbogaconych o żelazo, mogą występować po zimie. Wiele osób także pisze, że rdzawe plamy pojawiają się po podlewaniu ogrodu. To oznacza, że problemem jest z całą pewnością woda bogata w wysokie stężenie żelaza.

Ekspert alarmuje: „Zażelaziona woda w systemie nawadniania oznacza problemy zarówno natury estetycznej, jak i i technologicznej”. Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/blog/zazelaziona-woda-w-systemie-nawadniania/

Gdy problemem jest zażelaziona woda

Zażelaziona woda używana na podlewanie ogrodu to chyba jeden z najgorszych scenariuszy, bo oznacza, że problem rdzawych plam na kostce brukowej wcale nie zniknie, a będzie się pogłębiał. Przebarwienia tworzą się nawet już przy niewielkich ilościach żelaza i manganu w wodzie.

Żelazo to jedno z najczęściej występujących przekroczeń w wodzie ze studni. Czasem pozostaje niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli korzystamy z zażelazionej wody, musimy wiedzieć, że ma wpływ nie tylko na wygląd ogrodu czy kostki brukowej, ale i domowe instalacje. Żelazo w wodzie potrafi spowodować wiele szkód technicznych i znacznie utrudnić domowe obowiązki.

Wpływ żelaza na rośliny

Żelazo samo w sobie nie ma negatywnego wpływu na rośliny – wręcz przeciwnie. Bierze istotny udział w procesie metabolizmu rośliny oraz jest bardzo ważną częścią syntezy chlorofilu.

Ta substancja jest bezpośrednio oraz pośrednio zaangażowana w proces zachodzenia fotosyntezy oraz pozyskiwania energii we wszystkich roślinach zielonych – przez oddychanie, aż po reakcje związane z przemianą azotu.

Choć żelazo ma bardzo korzystny wpływ na rośliny i jest im potrzebne do odpowiedniego rozwoju, to powinno być dostarczane w postaci nawozów, a nie zażelazionej wody. Przede wszystkim ze względu na kwestie estetyczne.

Ciekawostka: „Niedobór żelaza u roślin prowadzi do chlorozy – żółknięcia liści w wyniku zaburzeń wytwarzania chlorofilu”. Źródło: https://zpe.gov.pl/pdf/P18DXk9lx

Woda, którą podlewamy rośliny może wydawać się pozornie czysta, jednak wielu użytkowników zauważa po wyschnięciu rdzawy osad na liściach, kwiatach i trawie. Wynika on właśnie z utleniania się żelaza do form nierozpuszczalnych. Przy podlewaniu zdarza się, że część wody spada również na chodnik i kamienie, które po wyschnięciu, podobnie jak kwiaty, robią się brązowawe, mają widoczny nalot.

Żaden ogrodnik, który włożył tyle pracy, serca i czasu w swoje dzieło nie chce, aby cokolwiek zaburzało ostateczny wygląd jego działań. Rdzawe zacieki to jeden z najgorszych koszmarów pod tym względem.

Problem zażelazionej wody z własnego ujęcia dotyczy w końcu nie tylko osób indywidualnych, które chcą mieć piękne miejsce do odpoczynku oraz spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale też profesjonalnych hodowców kwiatów, warzyw, owoców oraz właścicieli szkółek leśnych. Każdemu zależy, aby wyhodowane przez nich okazy wyglądały na zdrowe i wypielęgnowane – osad po wodzie z żelazem wcale tego nie ułatwia.

Woda bogata w żelazo ma bardzo kiepski wpływ na systemy nawadniania, które cieszą się coraz większą popularnością wśród firm i użytkowników indywidualnych.

Jak odczyścić kostkę brukową z rdzy?

Usuwanie żelaza z kostki brukowej stanowi w niektórych przypadkach ogromny problem. Na szybkość i dokładność procesu odczyszczania mają wpływ dwa bardzo istotne czynniki: stan techniczny kostki brukowej oraz stopień jej zabrudzenia.

Oczywiście do walki z żelazem na kostce brukowej możemy zatrudnić profesjonalną firmę wyspecjalizowaną w tej kwestii. Musimy jednak liczyć się z tym, że proces pewnie trzeba będzie powtarzać, a koszty zamówienia usługi wcale nie są niskie. Cena czyszczenia kostki brukowej jest uzależniona między innymi od powierzchni i stopnia zabrudzenia.

Na rynku dostępne są też specjalne preparaty do usuwania rdzawych nalotów na kostce brukowej. Można je zastosować samodzielnie, jednak ze względu na sposób ich działania, należy ze szczególną ostrożnością stosować się do instrukcji podanych przez producenta na opakowaniu.

Kostkę brukową warto impregnować. Wtedy zanieczyszczenia nie wnikają w głąb materiału i są znacznie łatwiejsze w likwidacji. Istnieją specjalne preparaty impregnujące, które należy nałożyć na powierzchnię kostki brukowej. Najlepiej dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi preparatu, ponieważ niektóre tylko zabezpieczają kostkę przed zabrudzeniami, inne dodatkowo niwelują możliwość gromadzenia się na niej grzybów, mchów i porostów. Jeszcze inne środki impregnacyjne wpływają na trwałość pod względem uszkodzeń mechanicznych lub mrozoodporność.

Pamiętajcie, że jeżeli rdzawe zacieki wywołuje zażelaziona woda, to nie jest problem, którego można pozbyć się od tak, myjąc powierzchnię kostki brukowej i ją impregnując. Żelaziste plamy będą powracały, dlatego najlepiej zająć się faktyczną przyczyną, a nie skutkiem.

Walka z przyczyną, czyli z żelazem

W przypadku chęci odżelaziania wody podawanej na ogród nie ma drogi na skróty. Nie sprawdzą się ani małe filtry narurowe ze złożem odżelaziającym, ponieważ nie będą wystarczająco wydajne, ani tym bardziej filtracja mechaniczna.

Dlaczego nie filtry mechaniczne? Skoro żelazisty osad pozostaje dopiero po wyschnięciu oznacza to, że w wodzie znajduje się żelazo na drugim stopniu utleniania, w formie rozpuszczonej, niewidocznej gołym okiem. Aby usunąć je z wody, niezbędne jest zapewnienie wystarczająco długiego kontaktu wody z tlenem. Dopiero wtedy zaczyna wytrącać się z wody w formie cząsteczek mechanicznych. Tak więc zakładanie filtrów mechanicznych na taki rodzaj wody nie ma najmniejszego sensu.

Ponadto w obu przypadkach dochodzą jeszcze kwestie związane z wydajnością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zużycie wody w przypadku nawadniania ogrodów jest naprawdę duże. Należy więc przygotować się na nieco większa inwestycję.

Warto wiedzieć: „W niektórych przypadkach do odżelaziania wody można wykorzystać mechaniczne filtry narurowe, które sprawdzają się do odfiltrowania żelaza w postaci nierozpuszczalnego osadu już wytrąconego z wody”. Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/blog/jak-usunac-zelazo-z-wody/

Odżelazianie wody z napowietrzaniem

Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku nawadniania ogrodów prywatnych są odżelaziacze wody ze złożem katalitycznym. Do tego w układzie niezbędny będzie hydrofor ocynkowany (w zależności od zużycia wody 300 lub 500 litrów) oraz system napowietrzania (zwężka lub sprężarka). Tylko takie rozwiązanie będzie w stanie zapewnić oczekiwane efekty.

W przypadku bardzo dużych ogrodów, hodowców warzyw i owoców, właścicieli szkółek drzewek zazwyczaj nie kończy się na jednym urządzeniu filtracyjnym. Często potrzebne są całe systemy złożone z kilku produktów.

nawadnianie
Na zdjęciu system oczyszczania wody na cele nawadniania o wydajności 2,5 m³/h. Fot. Zasoby własne

Dobór właściwego systemu jest kwestią bardzo indywidualną i trudno mówić tu o jednym, najlepszym rozwiązaniu. Urządzenia trzeba dobierać precyzyjnie. Taki dobór gwarantuje nam rzetelnie wykonana analiza wody. Jaki zakres badań wybrać?

Ekspert radzi: „Analiza wody odbywa się w profesjonalnym laboratorium i obejmuje parametry fizykochemiczne. Wykonanie badania jest niezbędne podczas doboru stacji uzdatniania wody”. Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/produkt/fizykochemiczna-analiza-wody/

Jak dobiera się urządzenia do odżelaziania wody?

W przypadku usuwania żelaza z wody przeznaczonej do ogrodu znaczenie ma przede wszystkim analiza wody. Oprócz tego inwestor musi określić jaką wydajność ma mieć stacja uzdatniania wody. Może to zrobić montując wodomierz (ułatwi określenie wydajności godzinowej) lub może to zrobić na podstawie danych technicznych zraszaczy w danej sekcji nawadniania. Każdy zraszacz ma swoją wydajność godzinową.

Im więcej wody jest potrzebne, tym większy system uzdatniania wody trzeba będzie zamontować.

Pamiętaj także: „Wybór odpowiedniego miejsca pod instalację stacji uzdatniania wody jest kluczowy dla jej prawidłowego funkcjonowania oraz wygody użytkowania poszczególnych urządzeń”. Źródło: https://z500.pl/ile-miejsca-zajmuje-stacja-uzdatniania.html

Przede wszystkim zadbaj o jakość wody!

Użytkownicy wody z własnych ujęć nie zawsze mają lekko. Jeśli to właśnie woda jest przyczyną złego stanu kostki brukowej, ozdób w ogrodzie i nieestetycznego wyglądu trawnika oraz roślin, jedynym ratunkiem na taką sytuację jest odżelaziacz wody. Tylko on jest w stanie zażegnać kłopot skutecznie i na dobre.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Zobaczcie FILM, jak quadem wjechał w bmw

0
41-latek kierujący quadem zapamięta ostatnią przejażdżkę na długo. Wjechał quadem w bmw, zaparkowane przy dystrybutorze na stacji paliw. Spowodował poważne zagrożenie. Mławska policja nie...

Zwiedzanie linii mławskich umocnień. Ruszają zapisy

0
W Mławie jeszcze we wrześniu będzie można się wybrać na zorganizowane i grupowe zwiedzanie linii mławskich umocnień. Wycieczkę z przewodnikiem organizuje mławskie muzeum. Ruszają...

Po medale do Warszawy. Husaria w pięć

0
W miniony weekend wojownicy z mławskiej Husarii wybrali się do Warszawy. Na hali w dzielnicy Włochy rozegrano mistrzostwa Polski w formule NO GI Solt...

Informacje z Mazowsza 76 [SPONSOROWANY]

0
W tym wydaniu programu samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m. in. o wsparciu dla radomskiego schroniska dla zwierząt, dofinansowaniu ponad 240 inwestycji...
  • Dom z dochodowym biznesem
    Dom z dochodowym biznesem
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Lewiczyn  / Kategoria:

Dziecko wjechało hulajnogą na czerwonym pod samochód

1
Dziecko wjechało hulajnogą na przejście, na czerwonym świetle, wprost pod samochód. Tak ustaliła mławska policja w sprawie wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulicy Padlewskiego ze...
Grażyna Auguścik śpiewa na scenie w Mławie

Sprzedaż biletów na Victor Young Jazz Festival Mława’24

0
Ruszyła sprzedaż biletów na Victor Young Jazz Festival Mława'24. Szósta odsłona imprezy już 20 i 21 września 2024 r. Na scenie kina Kosmos w...

Po rekordy i wspólne zdjęcie. W towarzystwie Sułek

0
Po wakacyjnej przerwie lekkoatleci mławskiego Zawkrza wrócili do sportowej rywalizacji. Wspólnie z trenerem Krzysztofem Koziatkiem wybrali się do Warszawy. Tam na stadionie Akademii Wychowania...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Neony LED i Kasetony: Nowoczesne Oświetlenie, Które Zmienia Przestrzeń [SPONSOROWANY]

0
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji przestrzeni, zarówno w domach, biurach, jak i miejscach publicznych. Neony LED oraz kasetony zyskują na popularności jako nowoczesne,...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wypadek za Mławą [ZDJĘCIA]

3
Z ostatniej chwili. Uwaga na drodze wojewódzkiej w pobliżu Mławy. Na odcinku Trzcianka — Wola Szydłowska doszło do zdarzenia drogowego. Ruch pojazdów jest spowolniony....

Dramat w pięciu aktach. Znowu na czerwono

55
Wyjazdowy mecz Mławianki z Pelikanem Łowicz można w zasadzie opisać liczbą pięć. Nasi gracze przegrali piąty mecz w sezonie, stracili pięć goli, a na...

Pamiętaj wnuku… o kapitanie Stefanie Zalewskim

0
Z cyklu „Pamiętaj o tym, wnuku…" Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Mławie przypomina o urodzonym na naszym terenie kapitanie Stefanie Zalewskim, żołnierzu 1....
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx