Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

24 stycznia 2017, imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Powietrze w mieście ma być czystsze. Koszt: 14 milionów złotych
2015-05-29 06:33:25
Kompleksowa wymiana w mieście oświetlenia ulicznego na energooszczędne pochłonie 1,5 mln zł, wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne – ponad 1,1 mln zł, 3 mln przeznaczono na termomodernizację budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, za 2,5 mln zostanie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Budowa infrastruktury powiązanej węzłem przesiadkowym oraz budowa przystanków komunikacji miejskiej to także koszt 2,5 mln zł.

Na sesji Rady Miasta Mława 26 maja radni jednogłośnie przyjęli dokument strategiczny, który określa proekologiczne kierunki rozwoju naszego miasta.

Uchwalono zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej przeznaczając do 2018 roku 14 milionów złotych na realizację zadań związanych z ograniczeniem emisji CO₂, gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji. Z tego prawie 9,5 miliona ma pochodzić ze środków zewnętrznych.

Mławski Plan Gospodarki Niskoemisyjnej powstał w oparciu o badanie przeprowadzone wśród mieszkańców za pomocą ankiety. Przez kilka tygodni na przełomie 2014 i 2015 roku pracownicy firmy Ekometria z Gdańska zbierali na terenie Mławy informacje w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Na wtorkowej sesji Mariola Fijołek, konsultantka z firmy Ekometria, przedstawiła szczegóły. Głównym celem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest ochrona powietrza i redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza (m.in. gazów cieplarnianych, CO₂ oraz rakotwórczych pyłów PM10).

W dokumencie zaznaczono, że strategia władz miasta powinna być ukierunkowana na:

• osiągnięcie jak najwyższego poziomu termomodernizacji sektora mieszkaniowego oraz obiektów użyteczności publicznej,

• osiągnięcie jak najwyższego poziomu wykorzystania technicznego potencjału energii odnawialnej na terenie miasta,

• zapewnienie jak największego udziału dostaw ciepła sieciowego do jak największej liczby odbiorców, przy maksymalnym ograniczeniu indywidualnych źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych, również poprzez odpowiednie zapisy (preferujące dostawę ciepła z sieci ciepłowniczej) w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego,

• zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej mieszkańcom,

• ograniczenie wpływu działań urzędu miejskiego na emisję gazów cieplarnianych np. poprzez wymianę sprzętu biurowego, urządzeń elektrycznych, oświetlenia, modernizację środków transportu.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej zawiera działania, które będą podejmowane na poziomie lokalnym, leżące w kompetencjach samorządu, przedsiębiorców, a także społeczeństwa, których celem jest redukcja emisji CO2 z terenu miasta, zmniejszenie energochłonności w różnych dziedzinach gospodarki oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii na terenie miasta.

Na potrzeby Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dokonano zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Mława. W ramach wydatków bieżących uwzględnionych w PGN zapisano stopniową wymianę w biurach sprzętu i urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia na bardziej efektywne energetycznie. Proces ten zaplanowano na lata 2016-2018 określając limit roczny na poziomie 71 750 zł. W tym samym przedziale czasowym ma się odbyć kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Na ten cel zaplanowano kwotę 1,476 mln zł. W ramach wydatków bieżących przeprowadzone będą także kampanie informacyjne, promocyjne i edukacyjne (szacowany koszt roczny – 196 tys. zł).

Aby ograniczyć niską emisję w Mławie uwzględniono w planie wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne (np. gazowe). Zadanie to zapisano do realizacji w latach 2016-2018 i przeznaczono ogółem na ten cel 1,168 mln. zł.

Na lata 2017-2018 została zaplanowana termomodernizacją budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Koszt inwestycji oszacowano na poziomie 3 mln. zł.

Kolejnym ważnym zadaniem planowanym do realizacji w latach 2015-2018 jest budowa infrastruktury powiązanej z węzłem przesiadkowym oraz budowa przystanków komunikacji miejskiej, co będzie kosztowało miasto około 5 mln zł. Połowę tej kwoty (dokładnie 2,460 mln zł) zaplanowano na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych.

Przypomnijmy, że 7 maja br. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, przesłał do Urzędu Miasta Mława ogłoszenie o Alercie poziomu II, ze względu na przekroczenie na Mazowszu w 2015 r. dozwolonej liczby dni (35) powyżej normy dobowej dla pyłu zawieszonego PM10. W dokumencie tym poinformowano władze Mławy, że przekroczenie na terenie naszego miasta nastąpiło 27 marca br.

Realizacja zaplanowanych działań w PGN pozwoli na ograniczenie do 2020 roku:

- emisji CO2e o około 5 400 Mg (tj. około 3% całkowitej emisji z Miasta),

- emisji pyłu zawieszonego PM10 o ponad 30 Mg (około 12% całości emisji PM10 z Miasta),

- emisji pyłu zawieszonego PM2,5 o około 7,5 Mg (około 3,5% całości emisji PM2,5 z Miasta),

- emisji benzo(a)pirenu o niecały 1 kg (około 1% całości emisji z Miasta),

- redukcję energii finalnej o niecałe 10 000 MWh (tj. około 2,5% całkowitej energii finalnej z Miasta).

W ramach działań związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, termomodernizacyjnych oraz związanych z modernizacją oświetlenia możliwe będzie zainstalowanie i eksploatacja odnawialnych źródeł energii (np. paneli fotowoltanicznych, pomp ciepła). Przewiduje się, że do roku 2020 zwiększy się w Mławie udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych o około 0,5 do 1%.Źródło: Ekomentria, mlawa.pl
Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~realista • data dodania: 2017-01-05
powiela się głupoty,a ciemny lud kupuje...Proszę zauważyć i przemyśleć czym palono za nim zgazyfikowano Mławę?Dodatkowo zakłady przemysłowe w centrum miasta których dziś nie ma.Ktoś poruszył PKS,to nie ta ilość taboru co kiedyś, dodać tabor pozostałych byłych przedsiębiorstw to obecny pikuś.Ani włodarze miasta,ani komentujący nie dostrzegają smrodu z ferm drobiarskich otaczających Mławę.Czy tylko nieprzyjemny zapach się unosi z tych ferm?nie, on jest wyczuwalny.

dodał: ~ASD • data dodania: 2017-01-02
Pierwsza sprawa to nauczyć ludzi palić w piecach! Sam kiedyś byłem przekonany, że inaczej się nie da a gęsty dym leciał z komina. Okazuje się, że ten dym to gazy które powinny być spalone! Wystarczy poczytać trochę jak powinno się palić ekologicznie.

NIE DORZUCAĆ WĘGLA DO PALĄCEJ SIĘ ZAWARTOŚCI TYLKO ROZPALAĆ "OD GÓRY"
polecam przeczytać i zaoszczędzić swoje pieniądze:
http://czysteogrze wanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak -palic-czysto-weglem/

dodał: ~ XAWERY • data dodania: 2016-11-10
Wróciła -- nareszcie MartaM, z przyjemnością czytam Twe posty, rzeczowe, i poruszające autentyczne problemy naszego miasta, trzymaj tak dalej MartoM nie do wiary zjawiła się na portalu także -kasandra, tylko jeśli zamierzasz pisać to naprawdę zastanów się nad treścią swych postów----po to jest firma w Mławie aby dbać i pielęgnować mławski drzewostan, winnaś wiedzieć że drzewa i krzewy należy przycinać, bo inaczej mieszkalibyśmy w puszczy.

dodał: ~Ja • data dodania: 2015-12-07
Ja nadal będę palić węglem- naszym złotem narodowym Nigdy nie przejdę na Gaz bo jest za drogi i będę płacił 3 razy tyle, o NIE NIE NIE
WĘGIEL TO NASZA DUMA NARODOWA I POWINNIŚMY BYĆ JEJ WIERNI DO KOŃCA NIE BĘDĄ NAM NIEMCY MÓWIĆ CZYM MAMY PALIĆ !

dodał: ~Romek • data dodania: 2015-12-01
Od czego mamy Straz miejska.Po poludniu zaczyna sie palenie smicmi mialem smierdzacym niby weglowym.WTEDY ,KONTROLOWC,I KARAC CWANIAKOW.PIS NIE CHCE WYJSC NA SPACER BO SMOG A CO DOPIERO CZLOWIEK.

dodał: ~ekolog • data dodania: 2015-12-01
wando ochlon chyba oczadzialas,od mialu niby weglowego,na fajki browar ludzi stac to i na palenie gazem.Wogole ludzie przestali sie kapac, prac bielizne,niktorzy zuzywaja 2 metry wody na 2 miesiace.CHodza w glanach 10 lat.Swiat oszalal.Jak zyc PANIE BURMISTRZU.

dodał: ~do wandy • data dodania: 2015-12-01
to wina mieszkancow ,nikogo,wiecej.zamiast imprezowac palic fajki,te pieniadze przeznaczyc na ogrzewanie gazowe.

dodał: ~mieszkaniec • data dodania: 2015-12-01
Wieczorem,prosze sie przejsc,ulica KOPERNIKA DUDZINSKIEGO horor ludzie pala mialem NIBY WEGLOWYM oponami pala smieci.Gdzie jest STRAZ MIEJSKA PYTAM.PO CO NAM SCIEZKI ROWEROWE ,W TAKIM SMRODZIE.KARAC ZATRUWACZY NA PIWO ICH STAC TO ,GAZEM POWINNI PALIC.

dodał: ~Wanda • data dodania: 2015-09-13
To nie wina mieszkancow tylo pks trzeba wyrzucic z centrum. Niech MOBLIS odnowi swoj tabor.

dodał: ~osa • data dodania: 2015-07-26
nie czytałem artykułu ale wiem jedno pieniądze wyrzucone w błoto co z tego że oczyścimy powietrze w samej Mławie jak nie mamy żadnej strefy ochronnej wokół miasta. Panowie przedsiębiorcy z branży drobiarskiej wjeżdżają z kurnikami do miasta, a ten smród już jest odczuwalny co ratusz z tym zechce zrobić. nic bo kto podskoczy w mieście panu K.

dodał: ~pop • data dodania: 2015-05-31
a może by tak wziąć pod lupę autobusy PKSu mlawskiego, od kad komunikacjię przejął prywaciaż, autobusy kopco jak parowozy mało co za nim widać i oddychać się nie da.

dodał: ~MartaM • data dodania: 2015-05-29
Swoją drogą ścieżki z taniej kostki i te kilka przystanków z "pleksy"coś drogo wychodzą....No chyba,że burmistrz wywali jakieś cudawianki które i tak znudzona rozrywkami dla seniorów młodzież szybko zdewastuje

dodał: ~MartaM • data dodania: 2015-05-29
munio-burmistrz to jak coś wywodzi się z SLD. To raz. Dwa-w wyborach samorządowych głosuje się na innych zasadach. Tu przynależność nie ma takiego znaczenia. Liczy się praca dla społeczeństwa. A że władze mamy jakie mamy to nie szukaj teraz korzeni w PO, bo taka moda

dodał: ~munio • data dodania: 2015-05-29
1. Burmistrz musi pewnie mieć cel w
pozwalaniu deweloperom na zabudowę Mławy i
wycinanie drzew i krzewów
2. Mieszkańcy są sobie winni że wybierają na
posłów osoby z PO, które podobnie jak
premierka pilnują swoich spraw a nie
ludzkich - ustawa odorowa

dodał: ~kasandra • data dodania: 2015-05-29
Ino te ścieżki rowerowe to dobrze by było żeby nie miały na środku słupów oświetleniowych, a co z samochodami ciężarowymi jeżdżącymi wszystkimi ulicami miasta, może w końcu jakaś blokada ruchu tranzytowego przez centrum, panie burmistrzu
Co z zielenią miejską kiedy w końcu skończy się przycinanie drzew i krzewów na drapaka
Na Osiedlach SM Zawkrze staje się to normą, może jakoś temu zapobiegać - wszak wiadomo, że drzewa i krzewy czyli zieleń, to są płuca miasta

dodał: ~koko • data dodania: 2015-05-29
co Niemcy wyprawiają z tym krajem, najpierw Pani Premier "metr w głąb" ratyfikuje niekorzystną dla Polski umowę klimatyczną/CO2, teraz w całym kraju muszą uzbierać kwoty CO2, WYMUSZĄ odejście od węgla,przy najdroższym gazie w europie Niemiec likwiduje konkurencyjne kopalnie,energetykę opartą na węglu,Rusek się śmieje i liczy kasę z 30letnich kontraktów na gaz podpisanych przez Premiera Pawlaka, Polski nie ma, cytując ministra 3RP,c*j,dupa i kamieni kupa

wszystkich komentarzy: 16
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Wpisz tylko pierwszy oraz drugi znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon