Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

24 stycznia 2017, imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Jak żyje się w powiecie mławskim? Jak wypadamy na tle sąsiadów?
2015-06-02 08:25:29
Odpowiedź można znaleźć w rankingu powiatów, opracowanym na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

- Obecny poziom zamożności naszego kraju jest od 500 lat najbliższy poziomowi Zachodu. Polska rośnie w zestawieniu zamożności społeczeństw, PKB zwiększa się, a o naszej gospodarce w superlatywach wypowiadają się tak ekonomiczni eksperci, jak i światowe media – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Mimo tych optymistycznych słów, nadal są w Polsce miejsca, gdzie bezrobocie znacznie przekracza 30 proc., przeciętne płace są niższe o 1000 zł od średniej krajowej, a wyższym wykształceniem nie może się pochwalić nawet 10 proc. populacji.

Zestawienie, w których z 380 powiatów w Polsce żyje się najlepiej, a w których najgorzej, zostało przygotowane przez „Newsweek” na podstawie danych gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.

Uwzględniono: poziom bezrobocia, wysokość średniej płacy, procent populacji pobierającej zasiłki socjalne powierzchnię użytkową mieszkania na osobę, przestępstwa na 1000 mieszkańców, odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną, procent populacji legitymujący się wyższym wykształceniem i frekwencję wyborczą.

Wysokie miejsca w rankingu zajęły przede wszystkim wielkie miasta i powiaty tworzące ich aglomeracje. Bardzo dobrze wypadły także miejsca, w których zlokalizowane są duże państwowe firmy z branży wydobywczej i energetycznej.

W rankingu najlepiej wypadł Sopot. Według danych GUS 100 proc. dzieci uczy się tam w przedszkolach, średnie pensje są o ponad 500 zł wyższe niż średnia dla całego kraju, a bezrobocie niskie. W ogóle całe Trójmiasto jest jednym z najlepszych miejsc do życia w naszym kraju.

Na ostatnim miejscu znalazł się powiat grudziądzki, który zdobył zaledwie 124 punkty na 800 możliwych. Mimo relatywnie wysokich pensji (3136 zł), które dają mu miejsce w środku rankingu zarobków, bezrobocie przekracza tam 25 proc., mniej niż połowa dzieci chodzi do przedszkoli, wyższym wykształceniem może się pochwalić ledwie 8 proc. mieszkańców, a warunki mieszkaniowe należą do najtrudniejszych w Polsce.

A jak na tle tego zestawienia wypadł powiat mławski? Średnia pensja wyniosła u nas 2824 złote, czyli znacznie poniżej średniej krajowej. Bezrobocie w momencie przygotowywania rankingu w powiecie mławskim kształtowało się na poziomie 15,8 proc.

8,9 proc. populacji pobiera zasiłek socjalny. 25,5 – tyle wynosi średnia powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę. Odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną – 61 proc. 11,17 proc. osób posiada wyższe wykształcenie. Liczba przestępstw na 1000 mieszkańców – 27,06.

Na 380 powiatów, mławski zajął 202. miejsce, zdobywając 280.6 pkt. Dla porównania, powiat ciechanowski uplasował się na 128. pozycji (308,9 pkt. średnia pensja – 3460 zł), działdowski – na 351. miejscu (205,5 pkt., średnia pensja – 2946 zł), żuromiński zajął w rankingu 294. pozycję (239,6 pkt., średnia pensja – 3000 zł), natomiast przasnyski – 225. (272 pkt., średnia pensja – 3246 zł).Źródło: GUS, Newsweek
Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~Robert Maciej Jankowski • data dodania: 2015-07-04
Do Obiektywnego. Również moją uwagę zwrócił przede wszystkim fakt, że w rankingu jesteśmy wyżej niż okolica a średnia płaca jest niższa. W LG płacą coraz gorzej, kurnikarze chyba też nie za dużo (ciekawe na jakich umowach), nic nowego nie powstaje. Tak ma być by siła robocza była tania. Obecny układ, na który głosujemy w wyborach samorządowych, tego nie zmieni - raczej dopilnuje.

dodał: ~pop • data dodania: 2015-06-03
nasi szefowie jedzą mięso, podwładni kapustę dla GUS-u wychodzi na to że wszyscy jemy gołąbki, to może niech podadzą odsetek osób zarabiających najniższą krajową, 70 % ludności? ze 20 procent może zarabia średnią a 10 procent jest biznesmenami zarabiającymi dziesiątki tyś zł, co daję ładną średnią powiatową 2800 zł.

dodał: ~do dobrapamiec • data dodania: 2015-06-03
Niestety, Białobłocki nie kwalifikuje się do wyliczenia dochodu, podobnie Kowalewski. Jeden prowadzi działalność, drugi pracuje w administracji.
GUS liczy średnią z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu osób, tak więc firmy małe i jednoosobowe nie liczą się do zestawienia.2 Brane są pod uwagę tylko umowy o pracę. Wszystkie inny formy zatrudnienia nie są brane pod uwagę.
GUS nie bierze pod uwagę administracji publicznej.

dodał: ~Obiektywny • data dodania: 2015-06-03
Dane z naszamlawa.pl za 2013:
Powiat mławski – 180. miejsce, dochód na jednego mieszkańca: 642,97 zł, czyli 156 euro. Ile było za 2014?
PKB ma się nijak do stopy życiowej tzw. pospólstwa, czyli nas i jest sztucznie generowany dla poprawy wizerunku rządu.
Dla porównania w 2014 dochód na 1 mieszkańca w Polsce to 1340pln. Mamy powód do dumy: mogło być gorzej przecież. Z historii dowcipów: Stalin na obrazku przytula dziecko i podpis niżej: "a mógł zabić".

dodał: ~666 • data dodania: 2015-06-02
PKB sie zwiększa sie. Te redaktorek tak miało być napisane ?

dodał: ~Obiektywny • data dodania: 2015-06-02
~dobrapamiec, nie zwróciłeś uwagi, że zarobki w naszym powiecie są najniższe na okolicę, Ciechanów, Działdowo, Żuromin i Przasnysz lepiej wypadły. Pomyśl LG x liczba pracowników x 1200 z hakiem daje taki wynik. Sukces- najtańsza siła robocza w POlsce a może i na świecie? W Chinach w legalnej fabryce więcej zarabiają licząc siłę nabywczą. Dobrze że na Kukiza głosowałeś to jesienią może coś drgnie.

dodał: ~Chmielewski Zdzisław • data dodania: 2015-06-02
Odbyło się Zebranie Osiedlowe Mieszkańców Warszawska Zabrody 2 czerwca br. o godz. 18.Informacja o tym została zamieszczona elektronicz. przez informatora miejskiego zaledwie dzień wcześniej po godz 9. a plakaty rozwieszone w dniu zebrania tak koło południa.Jako v-ce przewodniczący tego Osiedla składam protest w związku z tego rodzaju praktykami gdyż nie było info w stosownym czasie.Piszę pod tym artykułem bo Redakcję nie interesują takie zgromadzenia

dodał: ~dobrapamiec • data dodania: 2015-06-02
cieszmy się że mławski nie na ostatnim miejscu, no i przeciętne statystyczne wynagrodzenie nie jest tak niskie, a to wyłącznie dzięki wysokim zarobkom dyrektora Białobłockiego, Starosty Wojnarowskiego,czy burmistrza Kowalewskiego. Może trzeba by im pensje jeszcze podnieść, wtedy powiat zajmie jeszcze wyższą pozycję w rankingu

wszystkich komentarzy: 8
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Wpisz jedynie drugi, trzeci oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon