niedziela, 16 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościZdrowie w pijawce
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Zdrowie w pijawce

Artykuł partnera

-

Dlaczego hirudoterapia przechodzi obecnie swój renesans? Jak wygląda zabieg stawiania pijawek? Na te i wiele innych pytań odpowiada mgr spec. Małgorzata Mianowska – założycielka pierwszego w Mławie, profesjonalnego gabinetu hirudoterapii.

uśmiechnięta terapeutka
Mgr spec. Małgorzata Mianowska – założycielka pierwszego w Mławie, profesjonalnego gabinetu hirudoterapii.

Otworzyła Pani pierwszy w Mławie gabinet hirudoterapii. Skąd to zainteresowanie pijawkami?

– O pijawkach i ich właściwościach leczniczych dowiedziałam się już bardzo dawno temu – pierwsze wspomnienia z nimi związane sięgają lat młodzieńczych, kiedy to dziadkowie leczyli się w ten sposób. Temat ten postanowiłam zgłębiać, gdy jedna z bliskich mi osób w rodzinie zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. Szukałam terapii, która wspomogłaby leczenie farmakologiczne, a przede wszystkim zależało mi na naturalnym procesie leczenia i regeneracji. Okazało się, że hirudoterapia będzie najlepszym rozwiązaniem. Pijawki zainteresowały mnie na tyle, że postanowiłam skończyć szkolenie, które nadaje mi uprawnienia do wykonywania zawodu. Dzięki temu mogę pomagać innym i wciąż rozwijać się na szkoleniach.

W jakich chorobach leczenie pijawkami może nam pomóc?

– Pijawki podczas pracy z gruczołów ślinowych uwalniają liczne substancje lecznicze (hirudozwiązki), które trafiają bezpośrednio do krwioobiegu człowieka. To właśnie dzięki tym hirudozwiązkom lista schorzeń, które można wyleczyć pijawkami, jest ogromna. Są to m.in. choroby naczyniowe (żylaki, nadciśnienie tętnicze, hemoroidy, choroba niedokrwienna serca, zakrzepy, krwiaki); schorzenia kardiologiczne (stan po zawale mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, kardiomiopatia, zapalenie mięśnia sercowego); schorzenia narządu ruchu (bóle kręgosłupa, zapalenie stawów, ścięgien i mięśni, złamania kości, stany po zerwaniu mięśnia, skręcenie i zwichnięcie stawów, krwiaki i obrzęki); schorzenia neurologiczne (migreny, zapalenie nerwów, paraliże nerwów, miażdżyca mózgu, stwardnienie rozsiane, udary niedokrwienne, depresja); choroby przewodu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dna moczanowa, otyłość); schorzenia ginekologiczne (terapia bezpłodności, zaburzenia cyklu miesiączkowego, torbiele jajników, mięśniaki i zrosty macicy, endometrioza); schorzenia urologiczne (zapalenia i przerost prostaty, wtórna bezpłodność u mężczyzn, zapalenie cewki moczowej, infekcje pęcherza moczowego); choroby dróg oddechowych (zaburzenia po przebytym COVID, zapalenie płuc i oskrzeli, astma oskrzelowa, gruźlica płuc, infekcje wirusowe i bakteryjne); choroby otolaryngologiczne (zapalenie nerwu słuchowego, szumy w uszach i niedosłuch, częste anginy, zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie migdałów); schorzenia oczy (zapalenie spojówek i rogówki. pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, choroby zapalne soczewek i tęczówek oka); schorzenia reumatologiczne (reumatyzm, RZS); schorzenia alergologiczne (atopowe zapalenie skóry, pokrzywki); schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, blizny świeże i przerosłe, trądzik i wypryski, egzema, wrzody troficzne) i jeszcze wiele innych.

Brzmi to tak, jakby pijawki mogły wyleczyć każdą chorobę…

– Pijawki nie są panaceum na wszystkie dolegliwości, ale lista schorzeń, które mogą wyleczyć lub wspomóc terapię jest ogromna. Tak jak wspominałam już wcześniej hirudozwiązki zawarte w ślinie pijawek mają szerokie spektrum działania m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regenerujące, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, immunostymulujące, hormonalne, mikrobójcze, neurotroficzne. Ślina pijawek zawiera ok. 200 hirudozwiązków, zatem lista działania będzie bardzo długa.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu hirudoterapii?

– Tu lista będzie krótka – ciąża, hemofilia, nowotwory złośliwe. W niektórych przypadkach należy zachować ostrożność, są to m.in. anemia, przyjmowanie antykoagulantów, laktacja, alergia na ukąszenie owadów, zaawansowana zakrzepica żył głębokich, choroby psychiczne.

Jak wygląda zabieg hirudoterapii?

– Na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad dotyczący stanu zdrowia i przyjmowanych leków, ze szczególnym zwróceniem uwagi na antykoagulanty. Pacjent przedstawia również aktualne badania laboratoryjne (morfologia, INR, poziom żelaza) oraz dotychczasową dokumentację medyczną. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia proszę pacjenta o wykonanie dodatkowych badań potrzebnych do wykonania zabiegu. Należy pamiętać, że wybór miejsca przystawiania pijawek nie zawsze jest oczywisty. To, że pacjent zgłasza problemy np. problemy związane ze schorzenie stopy nie oznacza, że pijawki zostaną przystawione do nogi – miejsce przystawienia zależne jest od źródła choroby i efektu oczekiwanego przez terapeutę. Sam zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, po czym zdejmuje się pijawki i zakłada opatrunek.

Pijawki nie wyglądają zbyt „przyjaźnie”, nie dość że ich wygląd odstrasza to samoistnie nasuwa się pytanie – czy zabieg boli?

– Zabieg jest prawie bezbolesny, na początku czuć lekkie pieczenie/uszczypanie – pijawki wpuszczają substancje przeciwbólowe, które uśmierzają odczucia. Główny strach jest „tylko w głowie”, zatem warto się przełamać i po prostu spróbować.

Ok, zdecydowałam się na zabieg, ale czy muszę się do niego jakoś szczególnie przygotować?

– Tak, oczywiście. Przede wszystkim dzień przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz jeść ostrych potraw. W dniu zabiegu nie używać zapachowych płynów do kąpieli oraz nie stosować perfumowanych aerozoli, dezodorantów, olejków, balsamów. Warto pić dużo wody oraz zjeść pełnowartościowy posiłek. Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania, przebiegu oraz zaleceń po terapii przedstawione są, na stronie https://www.facebook.com/BioActiveWML zatem zapraszam do odwiedzenia strony.

Jak można się z Panią skontaktować?

– Najszybciej chyba telefonicznie (514 786 487), aczkolwiek w trakcie terapii nie odbieram telefonu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość – w wolnej chwili staram się do wszystkich oddzwonić. Zapraszam też do kontaktu przez FB – BioActiveWML  https://www.facebook.com/BioActiveWML

Dziękuję za rozmowę

– Również dziękuję. Gabinet znajduje się w Mławie na ul. OKM 21 A – serdecznie wszystkich zapraszam.

- R E K L A M A -
pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

0
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

0
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

1
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

1
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -