Dlaczego hirudoterapia przechodzi obecnie swój renesans? Jak wygląda zabieg stawiania pijawek? Na te i wiele innych pytań odpowiada mgr spec. Małgorzata Mianowska – założycielka pierwszego w Mławie, profesjonalnego gabinetu hirudoterapii.
Otworzyła Pani pierwszy w Mławie gabinet hirudoterapii. Skąd to zainteresowanie pijawkami?
– O pijawkach i ich właściwościach leczniczych dowiedziałam się już bardzo dawno temu – pierwsze wspomnienia z nimi związane sięgają lat młodzieńczych, kiedy to dziadkowie leczyli się w ten sposób. Temat ten postanowiłam zgłębiać, gdy jedna z bliskich mi osób w rodzinie zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. Szukałam terapii, która wspomogłaby leczenie farmakologiczne, a przede wszystkim zależało mi na naturalnym procesie leczenia i regeneracji. Okazało się, że hirudoterapia będzie najlepszym rozwiązaniem. Pijawki zainteresowały mnie na tyle, że postanowiłam skończyć szkolenie, które nadaje mi uprawnienia do wykonywania zawodu. Dzięki temu mogę pomagać innym i wciąż rozwijać się na szkoleniach.
W jakich chorobach leczenie pijawkami może nam pomóc?
– Pijawki podczas pracy z gruczołów ślinowych uwalniają liczne substancje lecznicze (hirudozwiązki), które trafiają bezpośrednio do krwioobiegu człowieka. To właśnie dzięki tym hirudozwiązkom lista schorzeń, które można wyleczyć pijawkami, jest ogromna. Są to m.in. choroby naczyniowe (żylaki, nadciśnienie tętnicze, hemoroidy, choroba niedokrwienna serca, zakrzepy, krwiaki); schorzenia kardiologiczne (stan po zawale mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, kardiomiopatia, zapalenie mięśnia sercowego); schorzenia narządu ruchu (bóle kręgosłupa, zapalenie stawów, ścięgien i mięśni, złamania kości, stany po zerwaniu mięśnia, skręcenie i zwichnięcie stawów, krwiaki i obrzęki); schorzenia neurologiczne (migreny, zapalenie nerwów, paraliże nerwów, miażdżyca mózgu, stwardnienie rozsiane, udary niedokrwienne, depresja); choroby przewodu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dna moczanowa, otyłość); schorzenia ginekologiczne (terapia bezpłodności, zaburzenia cyklu miesiączkowego, torbiele jajników, mięśniaki i zrosty macicy, endometrioza); schorzenia urologiczne (zapalenia i przerost prostaty, wtórna bezpłodność u mężczyzn, zapalenie cewki moczowej, infekcje pęcherza moczowego); choroby dróg oddechowych (zaburzenia po przebytym COVID, zapalenie płuc i oskrzeli, astma oskrzelowa, gruźlica płuc, infekcje wirusowe i bakteryjne); choroby otolaryngologiczne (zapalenie nerwu słuchowego, szumy w uszach i niedosłuch, częste anginy, zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie migdałów); schorzenia oczy (zapalenie spojówek i rogówki. pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, choroby zapalne soczewek i tęczówek oka); schorzenia reumatologiczne (reumatyzm, RZS); schorzenia alergologiczne (atopowe zapalenie skóry, pokrzywki); schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, blizny świeże i przerosłe, trądzik i wypryski, egzema, wrzody troficzne) i jeszcze wiele innych.
Brzmi to tak, jakby pijawki mogły wyleczyć każdą chorobę…
– Pijawki nie są panaceum na wszystkie dolegliwości, ale lista schorzeń, które mogą wyleczyć lub wspomóc terapię jest ogromna. Tak jak wspominałam już wcześniej hirudozwiązki zawarte w ślinie pijawek mają szerokie spektrum działania m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regenerujące, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, immunostymulujące, hormonalne, mikrobójcze, neurotroficzne. Ślina pijawek zawiera ok. 200 hirudozwiązków, zatem lista działania będzie bardzo długa.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu hirudoterapii?
– Tu lista będzie krótka – ciąża, hemofilia, nowotwory złośliwe. W niektórych przypadkach należy zachować ostrożność, są to m.in. anemia, przyjmowanie antykoagulantów, laktacja, alergia na ukąszenie owadów, zaawansowana zakrzepica żył głębokich, choroby psychiczne.
Jak wygląda zabieg hirudoterapii?
– Na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad dotyczący stanu zdrowia i przyjmowanych leków, ze szczególnym zwróceniem uwagi na antykoagulanty. Pacjent przedstawia również aktualne badania laboratoryjne (morfologia, INR, poziom żelaza) oraz dotychczasową dokumentację medyczną. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia proszę pacjenta o wykonanie dodatkowych badań potrzebnych do wykonania zabiegu. Należy pamiętać, że wybór miejsca przystawiania pijawek nie zawsze jest oczywisty. To, że pacjent zgłasza problemy np. problemy związane ze schorzenie stopy nie oznacza, że pijawki zostaną przystawione do nogi – miejsce przystawienia zależne jest od źródła choroby i efektu oczekiwanego przez terapeutę. Sam zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, po czym zdejmuje się pijawki i zakłada opatrunek.
Pijawki nie wyglądają zbyt „przyjaźnie”, nie dość że ich wygląd odstrasza to samoistnie nasuwa się pytanie – czy zabieg boli?
– Zabieg jest prawie bezbolesny, na początku czuć lekkie pieczenie/uszczypanie – pijawki wpuszczają substancje przeciwbólowe, które uśmierzają odczucia. Główny strach jest „tylko w głowie”, zatem warto się przełamać i po prostu spróbować.
Ok, zdecydowałam się na zabieg, ale czy muszę się do niego jakoś szczególnie przygotować?
– Tak, oczywiście. Przede wszystkim dzień przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz jeść ostrych potraw. W dniu zabiegu nie używać zapachowych płynów do kąpieli oraz nie stosować perfumowanych aerozoli, dezodorantów, olejków, balsamów. Warto pić dużo wody oraz zjeść pełnowartościowy posiłek. Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania, przebiegu oraz zaleceń po terapii przedstawione są, na stronie https://www.facebook.com/BioActiveWML zatem zapraszam do odwiedzenia strony.
Jak można się z Panią skontaktować?
– Najszybciej chyba telefonicznie (514 786 487), aczkolwiek w trakcie terapii nie odbieram telefonu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość – w wolnej chwili staram się do wszystkich oddzwonić. Zapraszam też do kontaktu przez FB – BioActiveWML https://www.facebook.com/BioActiveWML
Dziękuję za rozmowę
– Również dziękuję. Gabinet znajduje się w Mławie na ul. OKM 21 A – serdecznie wszystkich zapraszam.
- R E K L A M A -