Kawior jest uważany za niezwykle luksusowy pokarm. Tak postrzegany jest w szczególności kawior z jesiotra, którego ceny są bardzo wysokie. Czy jednak duże koszty zakupu są rekompensowane przez smak? Wiele osób twierdzi, że zdecydowanie tak i warto spróbować tego przysmaku. Smakosze ostrzegają jednak, że do kawioru należy się przyzwyczaić, aby w pełni docenić jego walory smakowe. Jeżeli jesteś gotów na kulinarną przygodę, to świetnie trafiłeś. Podpowiadamy jak jeść kawior i prezentujemy popularne przepisy.
Kiedy zaczęto spożywać kawior — krótka historia
Kawior znany był już w starożytności. Początkowo spożywali go perscy rybacy oraz ubodzy, którzy płacili za niego symboliczne kwoty. To właśnie z Persji pochodzi jego nazwa chav-jar, czyli w tłumaczeniu „dawka mocy”. Nie był to przysmak wykwintny, jednak uważano, że ma on moc leczenia. Biedniejsze klasy społeczne spożywały go więc dość chętnie i cieszył się on powodzeniem wśród najuboższych.
Jak więc kawior stał się luksusowym posiłkiem dostępnym jedynie dla najbogatszych? Wszystko dzięki upodobaniu do niego rosyjskich magnatów. Nim jednak wyższe sfery rozsmakowały się w ikrze, musiało minąć wiele czasu. Do około XVII wieku żywili się nim głównie mniej zamożni Rosjanie, a także był on stosowany jako remedium na choroby oraz w czasie postów, które były niezwykle ważne dla współczesnych Rosjan. Dopiero za czasów Piotra Wielkiego kawior zaczął królować na stołach wielkich tego kraju. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzenił się na stoły królewskie w całej Europie. Smak i aromat kawioru chwalili liczni goście carscy, co spowodowało, że jego popularność urosła we wręcz błyskawicznym tempie.
Kawior kawiorowi nierówny — główne rodzaje przysmaku
Kawior, czyli rybia ikra, może być wytwarzany z niemal każdej ryby. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich jest równie ceniony. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy trzy rodzaje kawioru, czyli czarny, czerwony i norweski. Ten najcenniejszy i najbardziej ceniony za walory smakowe to kawior czarny pochodzący z ryb jesionowatych. Najlepsze gatunki ryb do jego pozyskania to bieluga, sierwuga oraz jesiotr rosyjski. Kawior czerwony pochodzi od łososiowatych, a jego smak jest tym lepszy, im drobniejsza jest ikra. Najmniej ceniony jest kawior norweski, który wytwarza się z ikry ryb dorszowatych.
Sposoby jedzenia kawioru
Kawior można spożywać na wiele sposobów, jednak najważniejsze jest jego podanie. Należy pamiętać, że ten przysmak jest ceniony głównie ze względu na swoją strukturę. Przyjemnie pękające w ustach kuleczki to najważniejszy element podczas spożywania kawioru. To właśnie z tego powodu powinno się nim delikatnie posypywać potrawy. Nie dopuszcza się podawania kawioru w formie zgniecionej! Takie serwowanie uważane jest za naprawdę duży błąd i może być źle odebrane przez gości.
Podstawowym sposobem podawania kawioru jest położenie go na lodzie. W tej formie można w pełni cieszyć się jego aromatem i smakiem. Popularne jest również podawanie go z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach oraz na małych tostach. Zazwyczaj serwuje się go w towarzystwie kwaśnej śmietany. Do tradycyjnych sposobów podawania kawioru należy również posypywanie nim blinów z żółtkiem. To wyjątkowo popularna potrawa, zwłaszcza w Rosji.
Ważne jest również, jaki rodzaj napoju podamy do kawioru. Przez wzgląd na liczne filmy kojarzony jest on z wytrawnym szampanem. Nie jest jednak prawdą, że w tej formie smakuje najlepiej. Zwyczajowo podaje się go ze zmrożoną wódką i smakosze zadecydowali, że właśnie w jej towarzystwie smakuje najlepiej.
Kto może sobie pozwolić na kawior: przeciętne ceny odmian
Za kawior z jesiotra zapłacimy nawet 6 tysięcy złotych za kilogram. Troszkę tańszy jest kawior czerwony, który kosztuje około 500-800 za kilogram. Najtańszy jest kawior z dorsza, a jego niezbyt wyszukane odmiany kupimy już za kilkadziesiąt złotych za 100 gramów.
Na cenę kawioru wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest konieczność pozyskania go z ryb, które mają od 8 do 10 lat. Bardzo drogie są też inne etapy produkcji, które wymagają specjalistycznych maszyn i badań. Nie bez znaczenia jest także samo wydobywanie z ryb ikry, które odbywa się w całości ręcznie. To wszystko sprawia, że pozyskiwanie kawioru jest problematyczne, zwłaszcza że ostatnio coraz częściej zakazuje się pozyskiwania go z ryb dzikich.