Pokazali, jak wyglądał przedwojenny żydowski ślub

1
1584

W sobotę (5 sierpnia) w miniskansenie „Radzanovia” pod Mławą można było zobaczyć niezwykłą inscenizację plenerową. Pokazano tradycyjny żydowski ślub. W rolę pana młodego wcielił się Piotr Czaplicki (na co dzień dziennikarz „Radia dla Ciebie”), pannę młodą odegrała natomiast Julia Brzezińska, młodziutka i urocza mieszkanka Cegielni Ratowskiej.

Przebieg „ślubu i wesela” śledziło kilkadziesiąt osób, które z dużym zaciekawieniem słuchały opowieści  o obrzędowości z nimi związanej. Tu nieoceniona okazała się wiedza Teresy Wrońskiej z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Podczas ślubu i wesela „na żywo”  grali również muzycy tego teatru.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Radzanovia. Patronatem honorowym objęli je  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacja  Rodziny Nissenbaumów oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 1 KOMENTARZ

  1. Lokalny i nie tylko szum medialny wokół tej inscenizacji każe mi podejrzewać, że było to kulturalne wydarzenie roku w Mazowieckiem. Można już w zasadzie odwołać pozostałe tegoroczne imprezy, z Bitwą pod Mławą włącznie. Nudy. W dodatku akurat zbiegło się to ze zbrodnią roku, czyli pogromie Izraelitów na boisku koło Sochocina.

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasza Mława, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię