Dlaczego warto wymienić stary piec na nowoczesny kocioł?
Powietrze, którym oddychamy to dobro wspólne, za które każdy powinien brać odpowiedzialność. Należy zastanowić się, w jaki sposób sami możemy przyczynić się do jego ochrony. Oczywista wydaje się wymiana starego pieca, czyli tzw. kopciucha, na rozwiązanie bardziej ekologiczne, którego przykładami są nowoczesny kocioł gazowy czy pompa ciepła. Wymieniając stary piec na nowy, zmniejszymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Nie jest to jednak jedyny argument – stare piece są uciążliwe w eksploatacji i wymagają stałej obsługi. Nowoczesne źródła ciepła są natomiast bezobsługowe, co zdecydowanie podnosi komfort ogrzewania domu. Przy obecnych cenach węgla oraz jego niedoborach w punktach sprzedaży, ogrzewanie domu gazem z sieci czy pompą ciepła może być też dużo tańsze.
Co jeszcze przemawia za wymianą starego pieca na nowoczesne źródło ciepła? Na pewno możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji, które zwiększą rentowność naszych inwestycji. Władze Mławy stwarzają dobre ku temu warunki. Dzięki działającemu od 2017 roku programowi dofinansowań do wymiany pieców węglowych, wymienionych zostało w mieście prawie 400 „kopciuchów”, co kosztowało budżet prawie 2 000 000 złotych. Autorski program samorządu Mławy przyczynił się do poprawy jakości powietrza w mieście i będzie kontynuowany.
Mniejsze zużycie energii – realne oszczędności oraz troska o środowisko
Równie ważne jak wymiana starego pieca na nowoczesne źródło energii jest oszczędzanie energii. Jak to zrobić? Przede wszystkim modernizując dom w taki sposób, by zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię. Z termomodernizacją wiążą się ocieplenie budynku, wymiana starych, nieszczelnych okien i drzwi, pokrycia dachowego oraz wykonanie ocieplenia stropów. Inwestycje tego typu pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię. Zakłada się, że ogrzanie starego, nieocieplonego domu może wymagać nawet dwukrotnie więcej energii niż budynku energooszczędnego o tym samym metrażu, więc termomodernizacja przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki. Decydując się na nią właściciel budynku może skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu PIT-u oraz z dopłat z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Założenia uchwały antysmogowej
Wymiana starego pieca na nowoczesne źródło ciepła jest koniecznością, która wynika z założeń przyjętej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwały antysmogowej.
Od 1 stycznia 2023 roku eksploatacja pozaklasowych pieców węglowych oraz kotłów poniżej 3. klasy stanie się nielegalna. Chcąc uniknąć kar związanych z używaniem nielegalnych źródeł ciepła, warto jak najszybciej zdecydować się na ich wymianę. Dzięki korzystaniu z różnego rodzaju dopłat oraz ulg inwestycja jest opłacalna, a w długoterminowej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
Podsumowując: za ochronę powietrza odpowiedzialni są wszyscy. Pierwszym krokiem w kierunku poprawy jego jakości powinna być wymiana starego pieca na nowoczesne źródło ciepła, połączona z termomodernizacją budynku. Takie działanie przyczyni się do oszczędzania energii i naszych pieniędzy.
„Zadanie pn. Mława dla czystego powietrza 2022-akcje edukacyjno-informacyjne” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Skoro kopciuchy takie złe to dlaczego ciągle dopłaca się do ich eksploatacji ? Co może zrobić władza skoro zarobki są takie, że ledwie stać na życie . O inwestycjach trzeba zapomnieć
Tylko węgiel i ropa są ekologiczne. A najlepsze, najbardziej wydajne są silnika diesla i to takie 10 letnie. Reszta to SKOK NA KASE