Nie każdy ból kolana wywołany jest urazem. Niekiedy pojawia się nagle, a przyczyna jego wystąpienia jest zupełnie nieznana. Jest to znak wysyłany przez nasz organizm, którego nie powinno się lekceważyć. Kłujący i rwący ból kolana w spoczynku może być wynikiem poważnej choroby wymagającej leczenia. Co robić, gdy kolano boli w nocy? Jak leczyć ból kolana w zależności od przyczyny? Odpowiadamy!
Ból kolana w spoczynku – co go może wywoływać?
Przyczyn wystąpienia bólu kolana może być wiele. Prawdopodobnie wykluczyć można wszelkie urazy, jeśli w ostatnim czasie nie doszło do kontuzji. Ból kolana w spoczynku jest charakterystyczny dla takich chorób jak1:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – charakterystyczny objaw RZS to właśnie ból stawów w spoczynku, zwykle podczas snu;
- kolano skoczka – zapalenie przyczepu więzadła rzepki. Ból kolan może występować w dzień i w nocy;
- kolano kinomana – dysfunkcja stawu rzepkowo-udowego. Bardzo często ból kolan dokucza właśnie w spoczynku.
Inne możliwe przyczyny to choroba zwyrodnieniowa stawów, stan zapalny stawu kolanowego, np. przy zapaleniu ścięgna kolanowego czy przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (tzw. kolano biegacza)1.
Kiedy ból kolana w spoczynku wymaga konsultacji z lekarzem?
Ostry ból kolana w nocy potrafi zakłócić sen i uniemożliwić wypoczynek, dlatego gdy występuje regularnie, w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Niezwłocznej konsultacji ze specjalistą, najlepiej ortopedą wymaga stan, kiedy oprócz bólu kolana w spoczynku pojawiają się także inne objawy, jak choćby opuchlizna. Obrzęk pozwala podejrzewać, że w obrębie stawu kolanowego toczy się stan zapalny.
Do odbycia wizyty u lekarza powinny dodatkowo skłonić takie objawy jak:
- zaczerwienienie skóry,
- tkliwość przy dotyku,
- ograniczenie ruchomości,
- nasilanie bólu podczas poruszania.
Oprócz objawów związanych ściśle z kolanami mogą pojawić się także ogólne, np. gorączka, zmęczenie czy uczucie rozbicia.
Jak wygląda leczenie bólu kolan?
Postępowanie lecznicze zależy od przyczyny dolegliwości. Ważne jest więc właściwe rozpoznanie, które powinien postawić lekarz. W ramach terapii może zaproponować m.in. fizjoterapię czy zabiegi z zakresu fizykoterapii. Niekiedy wskazane jest noszenie specjalnej ortezy i kul ortopedycznych, które odciążą chory staw kolanowy, zapewniając tkankom odpowiednie warunki do gojenia2.
Przy bardzo silnym bólu kolan, który uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie, stosuje się leki z grupy NLPZ takie jak Diky 4%. Jest to lek z diklofenakiem w składzie, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przeznaczony jest do leczenia bólu od łagodnego do umiarkowanego3. W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się wdrożenie doustnej farmakoterapii2.
Ból stawów kolanowych w nocy – profilaktyka
Niedawno poczułeś straszny ból kolana w nocy, który samoistnie minął? Potraktuj to jako ostrzeżenie od swojego organizmu, by o siebie bardziej zadbać. Pamiętaj, że chwilowy brak dolegliwości bólowych nie znaczy, że wkrótce nie wrócą ze zdwojoną siłą. Dlatego połóż duży nacisk na profilaktykę bólu kolan.
Jak dbać o kolana na co dzień?2
- Stosuj zdrową dietę i pilnuj prawidłowej masy ciała – przy nadwadze i otyłości kolana są nadmiernie obciążane.
- Bądź aktywny fizycznie – spaceruj, jeźdź na rowerze, pływaj i uprawiaj inne ulubione sporty, by zadbać o stan swoich kolan.
- Noś wygodne obuwie – wybieraj buty z miękką podeszwą, dopasowane do Twoich stóp, w razie potrzeby zaopatrz się we wkładki ortopedyczne. Unikaj noszenia butów w szpic i na wysokim obcasie.
- Unikaj dźwigania ciężarów – a jeśli jest to niemożliwe, staraj się zachować odpowiednią postawę przy ich podnoszeniu.
Gdy ból kolan w spoczynku zacznie się nasilać, reaguj. Podjęcie leczenia na wczesnym etapie pozwala zahamować chorobę i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Bibliografia:
- Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
- Jones B., Postępowanie zachowawcze u dorosłych pacjentów z bólem kolana, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
- Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.12.).