wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościOtwarcie nowej oczyszczalni ścieków w Mławie. Mamy zdjęcia instalacji
- REKLAMA -
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:

Otwarcie nowej oczyszczalni ścieków w Mławie. Mamy zdjęcia instalacji

-

W Mławie otwarto (2 lipca) nową Miejską Oczyszczalnię Ścieków – jedną z najważniejszych inwestycji wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Samorząd Mławy połączył siły z firmą Suez w pionierskiej formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

- R E K L A M A -

Projekt budowy Miejskiej Oczyszczani Ścieków w Mławie został sfinalizowany 2 lipca (w przewidzianym terminie). Tego dnia – na terenie zrealizowanej inwestycji przy ul. Płockiej – nastąpiło oficjalne otwarcie. To w asyście zaproszonych gości – m.in. parlamentarzystów i władz oraz przedsiębiorców.

Przedstawiciele Miasta Mława i SUEZ Woda uroczyście rozpoczęli uruchomienie nowej miejskiej oczyszczalni ścieków w Mławie. Tym samym zakończono trwające 3 lata prace projektowe i budowlane. Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań, odsłonięcia tablicy i wręczenia statuetek oraz wycieczki po nowym obiekcie. Kilka słów do zebranych powiedzieli także partnerzy publiczno-prywatni.

Wielkim wygranym – z uwagi na sfinalizowanie nowatorskiej inwestycji – jest m.in. gospodarz naszego miasta.

– Czuję ogromną satysfakcję, ale wynikającą z tego, że wokół siebie miałem życzliwych ludzi, moich współpracowników. Ich wsparcie i determinacja spowodowały, że świętujemy dziś sukces – mówił nam podczas uroczystości burmistrz Sławomir Kowalewski.

Instalacja oparta jest na dobranej przez SUEZ technologii dla średniego przepływu ścieków 5 200 m3/dobę oraz równoważnego zanieczyszczenia generowanego przez około 40 000 mieszkańców. Nowy obiekt jest wykonany w najnowszych dostępnych technologiach, wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne wyposażone oraz system dezodoryzacji.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 47 mln złotych netto i został poniesiony przez SUEZ przy wsparciu pożyczki otrzymanej przez firmę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak zapewniał burmistrz, jedynym kosztem samorządu Mławy było ponad 90 tys. zł za doradztwo prawne.

Zgodnie z umową, nowy obiekt będzie eksploatowany przez personel SUEZ Woda przez okres 30 lat. Zatrudnienie znaleźli tam m.in. dotychczasowi pracownicy oczyszczalni. Miejska oczyszczalnia ścieków jest objęta programem wsparcia technicznego SUEZ. W ramach tego programu Grupa co roku inwestuje 120 milionów euro w badania oraz rozwój nowych technologii. Pozwoli to zoptymalizować funkcjonowanie nowego zakładu i zapewnić wysokiej jakości usługi środowiskowe dla mieszkańców Mławy.

Realizacja projektów wodno-kanalizacyjnych w formule PPP, m.in. za sprawą projektu Suez w Mławie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród samorządów. Ten sposób realizacji inwestycji niesie za sobą wiele korzyści w tym fakt, iż w sposób zintegrowany, łączy najlepsze dostępne technologie z wiedzą dotyczącą długoletniej eksploatacji. Niewątpliwie ma to przełożenie na optymalizację kosztów a co za tym idzie cenę płaconą przez mieszkańców za usługi oczyszczania ścieków.

Ważnym elementem podpisanej umowy o PPP jest sposób rozliczania partnera prywatnego, który otrzymuje, określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie każdego 1 m3  ścieków. Stawka jest stała przez cały okres trwania umowy i podlega indeksacji według ustalonego w umowie o PPP wzoru. Dzięki zastosowaniu tego mechanizmu cena jest przewidywalna dla samorządu w całej perspektywie trwania umowy.

Co z wcześniejszymi obawami mieszkańców o ceny ścieków?

Włodarz naszego miasta przewiduje, że ścieki mogą potanieć. Warunek? Coraz większa ich ilość.

– Algorytm naliczania cen ścieków został zapisany w umowie. Wzrost może m.in. nastąpić jeśli inflacja jest wyższa i w razie dodatkowych kosztów. Natomiast mamy taką korzyść, że będzie taniej jeśli doprowadzimy więcej ścieków – ponad 3 procent od ilości zamówionej. Wiemy, że ścieków przybywa. W związku z tym będzie kompensata, która spowoduje obniżenie ceny. Przypomnę, że trzy lata temu płaciliśmy za ścieki 6,11 zł, obecnie to 6,08 zł. Niby to niewielka różnica, ale pokazuje tendencję. Przewidujemy, że dojdzie do korekty cen za ścieki – zapewniał nas burmistrz Sławomir Kowalewski.

Mimo, iż oczyszczalnia rozpoczyna dopiero swoją działalność, jej budowa w formule PPP została doceniona już wcześniej. W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO, organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa, który realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) Mława została nagrodzona w kategorii gospodarki wodnej, za innowacyjny pomysł realizacji inwestycji we współpracy z inwestorem prywatnym.

– Model partnerstwa publiczno-prywatnego to wielka szansa dla samorządów. Dzięki tej formule można realizować poważne inwestycje bez angażowania własnych środków budżetowych. Budowa oczyszczalni w Mławie w ramach PPP pozwoliła rozwiązać problem gospodarki ściekowej w mieście na kolejne 30 lat – powiedział Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława.

 

– SUEZ jest niezwykle dumny z uruchomienia tego nowoczesnego obiektu, który przyczyni się do ochrony środowiska Mławy, W Polsce jest to drugi duży projekt dotyczący infrastruktury publicznej, a pierwszy dotyczył instalacji termicznego przekształcenia odpadów  komunalnych w Poznaniu, który SUEZ realizuje również w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedział Stephane Heddesheimer – Prezes SUEZ Polska i Członek Zarządu SUEZ Woda.

Firmie zależało na jak najlepszej realizacji inwestycji.

– Udało się zakończyć budowę zgodnie z harmonogramem. Budowaliśmy też dla siebie, w związku z tym, że będziemy tu mieszkać przez kolejne 30 lat. Będziemy zarządzać tą instalacją, więc nam też zależy ażeby była ona właściwie zaprojektowana. Jesteśmy teraz zobowiązani wobec miasta do dotrzymania pewnych parametrów jakościowych i ilościowych. Jestem zadowolony, że udało się zakończyć inwestycję również zgodnie z budżetem – powiedział portalowi Nasza Mława Stephane Heddesheimer – prezes SUEZ Polska i członek zarządu SUEZ Woda.

– Rozpoczynając współpracę nad tak znaczącą w Polsce inwestycją w formule PPP z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, myślimy perspektywicznie i dajemy dobry przykład innym samorządom, które już zaczynają się poważnie interesować tego typu rozwiązaniami. Jestem pewien, że formuła PPP otwiera nam wszystkim drogę do lepszej przyszłości” – podsumował Burmistrz Miasta Mława.

– Przecieramy szlaki. Jest to nowoczesna formula realizacji przedsięwzięć publicznych w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta. To, że oczyszczalnia ścieków została w Mławie zbudowana jest zachętą dla tych samorządowców, którzy kontaktują się ze mną, ażeby zrealizować inwestycje na swoim terenie – dodał burmistrz.

O SUEZ:

SUEZ jest firmą, która od ponad 160 lat towarzyszy wielkim przemianom społecznym poprzez oferowanie swych usług w służbie postępu ludzkości. Aby podołać wzrastającym oczekiwaniom ograniczania zjawisk niedoboru, Grupa SUEZ jest głęboko zaangażowana w rewolucję w dziedzinie zasobów, która stanowi priorytetowy punkt zwrotny. Jako światowy lider w zrównoważonym zarządzaniu zasobami w 70 krajach na 5 kontynentach, firma skutecznie mierzy się z wyzwaniami rozwijających się miast i rosnącej populacji. Mając w swojej ofercie cyfrowe, innowacyjne rozwiązania, SUEZ poddaje rocznie odzyskowi 17 milionów ton odpadów, generuje 3,9 miliona ton surowców pochodzących z recyklingu i wytwarza 7 TWh odnawialnej energii. Wynikiem tego są ubiegłoroczne obroty Grupy SUEZ wygenerowane na poziomie 15,9 miliarda EURO. W Polsce historia firmy sięga roku 1992. Od tego czasu SUEZ inwestuje w swą kompleksową działalność z zakresu odbioru, recyklingu, odzysku oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych i przemysłowych, jak również oczyszczania i uzdatniania wody. Lata doświadczenia SUEZ Polska są nie tylko wyrazem spełnienia oczekiwań klientów, ale i budowania głębokiej relacji o środowiskowym wymiarze.

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Rozsądny
Rozsądny
5 lat temu

Miasto na tę oczyszczalnię mogło pozyskać 85% wartości oczyszczalni, – nie mogło, wysokość dotacji to 50%; ale lepiej było ją oddać w całości w dzierżawę SUEZowi – nie w dzierżawę ale w zarząd; i mieć problem z głowy – nie problem a zadanie gminy odnośnie odbioru ścieków; Nawet prosty lud to zrozumie i chyba nie kupi górnolotnych tłumaczeń ratusza.- piszesz głupoty po raz kolejny i wprowadzasz „prosty lud” w błąd,

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Widzisz, Green, nie wszyscy zdążyli sobie poczytać o Garwolinie, ale tu tak jest…

Green
Green
5 lat temu

Tak w Mławie pompuje się balon, w końcu prywatna inwestycja której klientami są mieszkańcy pod przymusem

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

No proszę, pięknie. Tak się w Mławie ludzi udupia. Wcześniej pomyśleli o ekologii, wydali kasę na przydomowe oczyszczalnie, a teraz… najlepiej zrobić ich w bambuko.

mławianka
mławianka
5 lat temu

Miasto buduje kanalizację częściowo z dotacji, a częściowo z własnych środków.
Co nas mieszkańców obchodzi z jakich środków buduje SUEZ oczyszczalnię.
Miasto na tę oczyszczalnię mogło pozyskać 85% wartości oczyszczalni, ze środków zewnętrznych, ale lepiej było ją oddać w całości w dzierżawę SUEZowi na 33 lata i mieć problem z głowy – ot nowatorski, pionierski pomysł JE. [WYMODEROWANO]
Mag bardzo dobrze to opisał.
Nawet prosty lud to zrozumie i chyba nie kupi górnolotnych tłumaczeń ratusza.

Rozsądny
Rozsądny
5 lat temu

I czemu szerzysz kłamstwa. Miasto buduje kanalizację z środków NFOŚ, Suez dostał kredyt, a nie dotację.

zaniepokojony
zaniepokojony
5 lat temu

teraz zakazują nawet Firmom Które świadczą usługi Asenizacyjne odbierać ścieki z przydomowych oczyszczalni! jak wiadomo Posiadając taką przydomową oczyszczalnie nie trzeba sie podłączać do Nowej Kanalizacji!! To co najlepiej jak nie tak to inaczej zmusić ludzi do przyłączenia!

zaniepokojony
zaniepokojony
5 lat temu

[WYMODEROWANO] Dlaczego prywatna firma posiadająca w ramach PPP oczyszczalnię ścieków rozsyła po firmach Asenizacyjnych „Zakazy” odbierania ścieków z domów jednorodzinnych które posiadają własne przydomowe oczyszczalnie ścieków ??
Najlepiej zmusić wszystkich do podłączenia się do NOWEJ oczyszczalni! [WYMODEROWANO]

MAG
MAG
5 lat temu

Mam własny hotel który mogę wynajmować i będzie przynosił mi zyski. Ale trzeba go wyremontować, ja nie mam na to pieniędzy. Zamiast tego przychodzi do mnie bogaty sąsiad i mówi mi żebym oddał mu swój hotel a on mi go wyremontuje i to ON będzie czerpał z niego zyski przez 30 lat…….ja dodatkowo dla sąsiada wybuduję jeszcze całą infrastrukturę koło mojego hotelu za własne pieniądze i będę bezinteresownie zapraszał gości żeby sąsiad miał większy zysk (budowa kanalizacji na skalę jak nigdy dotąd)
Miasto sprzedaje srebra rodowe,organizuję wielką pompę i uroczystości. Ja tu widzę wielką niegospodarność. Miasto buduje kanalizację za własną kasę. Gdzie są środki unijne, dotację z NFOŚ na budowę oczyszczalni zamiast miasta dostała firma Suez,…….przemyślenia zostawiam wam…….

Rozsądny
Rozsądny
5 lat temu

Ciemny jesteś i nie wiesz co to PPP. Gadasz co Ci gadać kazali.

Jurek
Jurek
5 lat temu

Przy zmianie właściciela wysypiska śmieci, też miało być taniej za wywóz nieczystości, a jak jest wszyscy już wiemy. Tak samo może być z odprowadzaniem ścieków, ale Święto i deklarację muszą być.

Pietruś z hat-trickiem. Zmiany w Radzanowie

0
Ruszyły na dobre przygotowania naszych zespołów do rozgrywek piłkarskiej ligi okręgowej i A-klasy. Miniony weekend przyniósł solidną porcję spotkań kontrolnych. Najbardziej aktywni okazali się...

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

8
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...

Jaka będzie pogoda?

0
Upały dały się we znaki. Lato w pełni. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni na Mazowszu? Czy nacieszymy się jeszcze latem?   IMGW zapowiada upalny początek...

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...
- REKLAMA -
11
0
Przejdź do komentarzyx