naszamlawa.plWiadomościDni płodne i niepłodne – kiedy jest szansa na ciążę?
- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

Dni płodne i niepłodne – kiedy jest szansa na ciążę?

Artykuł partnera

-

Gdy staramy się o zajście w ciążę, ważne jest, by dokładnie obliczyć etapy cyklu owulacyjnego. To pozwoli nam na zwiększenie szans na zapłodnienie. Czy przed okresem albo po owulacji wciąż można zajść w ciążę? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć oraz czego nie robić w trakcie starań o dziecko i kiedy najlepiej odstawić antykoncepcję, jeśli ją stosujesz.

Etapy cyklu a ciąża

Długość cyklu miesiączkowego ma znaczenie przy określaniu momentu owulacji i odpowiedniego czasu, kiedy można zajść w ciążę. Dla kobiet, które planują zajść w ciążę, lub też chcą zabezpieczać się przed nią, ma to kluczowe znaczenie. Zwykle owulacja występuje ok. 14 dni przed kolejną miesiączką i nie ma znaczenia, czy cykl miesiączkowy jest 25- czy 31-dniowy. U kobiet, które mają cykl trwający 28 dni, owulacja wystąpi więc najprawdopodobniej między 13. a 15. dniem cyklu, kiedy cykl ma 22 dni – po 8 dniach od wystąpienia miesiączki. Jeśli cykl miesiączkowy wynosi 31 dni, owulacja wystąpi między 15. a 18. dniem. Warto pamiętać, że nie każdy cykl miesiączkowy będzie skutkował uwolnieniem dojrzałego jajeczka.

- R E K L A M A -"))

 

By określić najbardziej prawdopodobny moment owulacji, trzeba uważnie obserwować swoje ciało, bo daje nam wiele charakterystycznych objawów:

 • lekko podwyższona jest temperatura ciała – ok. 37 st. C,
 • śluz w drogach rodnych jest przezroczysty i rozciągliwy,
 • piersi bardziej drażliwe i bolesne,
 • niewielki ból po stronie jednego z jajników przypominający ból menstruacyjny,
 • niewielkie plamienie z dróg rodnych,
 • większa ochota na seks,
 • poprawa wyglądu skóry i włosów wraz z rosnącym poziomem estrogenów. 

 

Zwykle ból w podbrzuszu w czasie owulacji nie jest bardzo silny, jeśli jednak ma charakter kłujący i uniemożliwia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo mogą to być objawy innych problemów z jajnikiem, np. endometriozy czy obecności torbieli. Konsultacji lekarskiej wymaga także sytuacja, kiedy bólowi w połowie cyklu towarzyszą trudności przy oddawaniu moczu, wymioty czy przedłużająca się gorączka.

Komórka jajowa żyje w organizmie kobiety ok. 24 godziny, jednak można zajść w ciążę nie tylko dokładnie w tym dniu. Jak to możliwe? Plemniki w pochwie mogą przeżyć nawet 72 godziny. Oznacza to, że mogą „zaczekać” na uwolnienie komórki jajowej. W praktyce ok. 5-6 dni w cyklu można uznać za dni płodne, kiedy może dojść do zapłodnienia.

 

Wyliczanie, ile trwa cykl, wyliczanie miesiączki – te metody mogą zawodzić, jeśli chcesz uniknąć ciąży. Drobna infekcja czy niedosypianie mogą spowodować przesunięcia cyklu miesięcznego.

Można zajść w ciążę nawet po stosunku, który miał miejsce w trakcie krwawienia miesięcznego.

 

Czy przed okresem można zajść w ciążę?

Czy można zajść w ciążę przed okresem? Szanse na to, by zajść w ciążę przed, podczas okresu czy po owulacji, są bardzo małe. Istnieje jednak takie ryzyko. Zależne jest to od cyklu menstruacyjnego kobiety. Jeśli ten występuje co miesiąc w tym samym czasie, najprawdopodobniej nie dojdzie do zapłodnienia. Wiele kobiet jednak miewa nieregularne miesiączki. Ich układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na wszystkie zmiany zachodzące otoczeniu. Może więc dojść do sytuacji, w której okres przesunie się i stanie się np. krwawieniem miesiączkowym występującym w połowie cyklu, kiedy wypadają dni płodne. Ponadto przy skróconym lub wydłużonym cyklu trudno określić czas owulacji.

Warto też pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 72 godziny. Istnieje prawdopodobieństwo, że komórka jajowa stanie się w tym czasie gotowa do zapłodnienia.

 

Co zwiększa szanse na zajście w ciążę?

Aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę, należy współżyć regularnie. Ważne, aby nie ograniczać się tylko do dni płodnych, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego stresu u obojga partnerów oraz zaprzestania czerpania przyjemności z seksu. A jest ona bardzo ważna również z naukowego punktu widzenia. Udowodniono bowiem, że jeśli kobieta w trakcie stosunku doznaje orgazmu, szanse na zapłodnienie komórki jajowej wzrastają.

Warto, abyście – zanim zaczniecie starania – oboje zadbali o zdrową i zbilansowana dietę, a także prawidłową masę ciała i regularną aktywność fizyczną. Otyłość, ale także niedowaga (szczególnie u kobiety) zmniejszają znacząco szansę na zajście w ciążę.

Przed rozpoczęciem starań warto sprawdzić stan zdrowia i poziom mikroelementów i witamin, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ciąży. Wykluczenie awitaminozy, prawidłowy poziom żelaza, witaminy D3, wreszcie kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka od pierwszych chwil po zapłodnieniu – z pewnością poprawią wasz komfort psychiczny. Trzeba pamiętać, że stres i brak snu również mogą negatywnie wpływać na płodność.

Wiele osób nadal wierzy, że różnego rodzaju pozycje seksualne mogą pomóc w zajściu w ciążę. To mit, choć ciągle jeszcze słyszymy dobre rady tego typu. W rzeczywistości to, w jakiej pozycji się kochacie, nie wpływa na szanse zapłodnienia, tak samo jak leżenie z uniesionymi do góry nogami po stosunku.

 

Czego nie robić, jeśli planujemy dziecko?

Przygotowanie do rodzicielstwa powinniśmy zaczynać na wiele miesięcy przed poczęciem i już wtedy zrezygnować z używek i alkoholu. Dlaczego tak wcześnie? Wyniki badań wskazują na związek stanu zdrowia dziecka z alkoholem spożywanym przez rodziców w ciągu kilku miesięcy przed zapłodnieniem.

 

Ponadto wiadomo, że spożywanie alkoholu przed ciążą może utrudniać poczęcie. Dotyczy to obojga partnerów, a nie tylko kobiet. Negatywny wpływ alkoholu na nasienie oznacza nie tylko pogorszenie jego jakości i zmniejszenie liczby plemników, lecz również może przyczyniać się do poważnych uszkodzeń w przekazywanym genomie.

 

Dlatego zaleca się, aby na około 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko przyszli rodzice oboje zrezygnowali z alkoholu lub co najmniej znacząco ograniczyli jego spożycie. Pamiętaj, że dieta rodziców (a także stosowanie używek) może przełożyć się na stan zdrowia dziecka przez resztę jego życia.

 

Kiedy odstawić tabletki, aby zajść w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne najlepiej odstawić trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Organizm w tym czasie powinien powrócić do naturalnych cykli miesiączkowych. Czy można zajść w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek? Tak, owulacja może powrócić już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. Warto pamiętać, że kobiety miewające problemy z regularnym cyklem miesiączkowym powinny swoje starania o ciążę rozpocząć właśnie już w pierwszych cyklach po odstawieniu. Zdarza się często, że są to w ich przypadku jedyne cykle owulacyjne.

Aleja Świętego Wojciecha w Mławie

Zgłoszenie o podejrzanym kierowcy hondy

0
Nietrzeźwi za kierownicą, to poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.  - Policja coraz częściej otrzymuje zgłoszenia od przypadkowych osób, które widząc podejrzane zachowanie kierowcy, dzwonią...
Grażyna Auguścik śpiewa na scenie w Mławie

Nie można tego przemilczeć

1
Wiele pozytywnych emocji i dobrej muzyki przyniósł Victor Young Jazz Festival Mława '21. Działo się w Miejskim Domu Kultury w piątek 24 września oraz...
Pies w czerwonej obroży

Zmiana podatku za psa

0
Maksymalna stawka "opłaty od posiadania psów" jaką gminy mogą pobierać od właścicieli czworonogów wzrasta od przyszłego roku. Ostateczną decyzję co do wysokości opłat, podejmują...
Konferencja prasowa ZNP

Nauczyciele mówią NIE ministrowi

2
Nauczyciele mówią NIE na propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, przedstawione przez kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki 21 września – oświadczył prezes ZNP Sławomir Broniarz...
 • MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
  MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
 • Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
  Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
 • Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
  Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
 • 3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
  3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
 • ZEZWOLENIA/KARTY POBYTU
 • Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
  Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
 • Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
  Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
Samochody osobowe

Utrata samochodu lub równowartość auta

1
Niedługo zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których pijanym kierowcom (lub pod wpływam środków odurzających) grozi konfiskata auta, lub, gdy nie będzie ono ich własnością,...

Złoto i srebro Husarii na krajowym czempionacie

0
W ostatni weekend września hala w Luboniu była areną zmagań w ramach jedenastej edycji mistrzostw Polski NO Gi w brazylijskim jiu-jitsu. Reprezentanci mławskiej Husarii...
Biegnąca kobieta

Aktywność na lato-czego warto spróbować?

0
Lato to doskonały czas, aby spróbować czegoś nowego i sprawdzić się w tych dyscyplinach sportu, z których do tej pory nie korzystaliśmy. Zatem jak...
- REKLAMA -
Policyjny oznakowany samochód na sygnale

Pił wódkę rano i ruszył do Warszawy

0
Na drogach powiatu mławskiego, policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich zakończył jazdę tej nocy, na ul. Granicznej w Mławie. W organizmie miał...
Oznakowane radiowozy oraz samochód osoby zatrzymanej

28-latek staranował policyjną blokadę

0
28-latek z sądowym zakazem uciekał przed mławską policją, od miejscowości Rzęgnowo (gmina Dzierzgowo), przez Przasnysz. Próbował potrącić policjanta. Zatrzymany po pościgu 28-latek miał sądowy zakaz...
ćwicząca kobieta

Najlepsze fasony spodni dresowych i modne legginsy do ćwiczeń – jakie wybrać?

0
Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę, z pewnością jesteś posiadaczką dresów lub legginsów. Nie ma przecież bardziej odpowiedniego stroju do chodzenia po domu lub...
wozy policyjne i strażackie

95 strażaków w akcji [ZDJĘCIA]

0
95 strażaków wzięło udział w symulacji akcji gaśniczej w lasach na terenie powiatu mławskiego, Leśnictwa Dzierzgowo i Nadleśnictwa Przasnysz 23 września 2021 r. Wykorzystano...
- REKLAMA -