piątek, 01 grudnia 2023
naszamlawa.plWiadomościCzym są piktogramy chemiczne - co oznaczają?
- REKLAMA -
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Czym są piktogramy chemiczne – co oznaczają?

Artykuł zewnętrzny

-

Piktogramy chemiczne to specjalne oznaczenia, które znajdziemy na opakowaniach różnych produktów. Ich celem jest informowanie o niebezpieczeństwach, co ma zapewnić zwiększoną ochronę osób używających danego produktu, który może zagrażać życiu, a nawet zdrowiu.

- R E K L A M A -

 

Co oznaczają piktogramy chemiczne?

Piktogramy to czytelne oznaczenia, które w założeniu powinny być jasno odczytane przez osoby z całego świata. Warto wiedzieć, że z piktogramami chemicznymi mamy do czynienia np. nawet podczas codziennego sprzątania. Z tego powodu tak istotne jest, aby rozumieć podane informacje i tym samym nie narazić się na uszczerbek na zdrowiu.

Piktogramy chemiczne są podzielone na następujące grupy: zagrożenia fizyczne, zagrożenia dla zdrowia, zagrożenia dla środowiska, zagrożenia dodatkowe. Do każdego piktogramu chemicznego przypisane są konkretne klasy i kategorie zagrożeń, jak również skrót GHS z konkretnym numerem.

Do zagrożeń dla zdrowia nalezą m.in. toksyczność, żrące działanie, ryzyko poważnego uszkodzenia wzorku, drażniące działanie na skórę i oczy, działanie uczulające na drogi oddechowe. Z kolei zagrożenia fizyczne stwarzają substancje łatwopalne, samonagrzewające się, wybuchowe, utleniające, gazy pod ciśnieniem czy nadtlenki organiczne. Wspomniane wcześniej zagrożenia dla środowiska to z kolei zagrożenia dla środowisk wodnych (ostre lub przewlekłe) czy zagrożenia dla warstwy ozonowej.

piktogramychemiczne 2 scaled

Jakie przepisy prawa są związane z piktogramami chemicznymi?

Wzór piktogramu chemicznego dzieli się na dwie grupy: kwadratowe znaki z czerwoną ramką ustawioną na wierzchołku lub czarne piktogramy na pomarańczowym/żółtym tle – te jednak nie są objęte normami.

Jeszcze do niedawna obowiązek oznaczania produktów chemicznych odnosił się do takich substancji jak aceton czy denaturat. Z czasem jednak nakładano ten nakaz również na kleje, odplamiacze, czy środki piorące – czyli takie, które są na co dzień wykorzystywane w gospodarstwie domowym.

Najważniejszym aktem prawnym regulującym klasyfikację oznaczania mieszanin chemicznych jest Rozporządzenie CLP nr 1272/2008 (ang. classification, labelling, packaging). Rozporządzenie weszło w życie dnia 20 stycznia 2009 roku i nakłada obowiązki klasyfikowania, oznakowania i pakowania zarówno na producentów, importerów i osoby korzystające z niebezpiecznych substancji. Rozporządzenie uchyla dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE, oraz zmienia rozporządzenie 1907/2006.

Z kolei za ujednolicenie oznaczeń piktogramów chemicznych w Państwach spoza Unii Europejskiej odpowiada ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych). W 60 krajach zostały wdrożone oznaczenia zgodnie z Globalnym Ujednoliconym Systemem Klasyfikacji i Oznakowania. Oznaczenia są tożsame z tymi, które znajdują się w wytycznych rozporządzenia CLP.

Gdzie stosuje się piktogramy chemiczne?

Piktogramy chemiczne umieszczane są najczęściej na sztywnym materiale lub na folii samoprzylepnej. Najważniejsze jest to, aby oznaczenia były trwałe i nie wchodziły w reakcję z substancjami szkodliwymi.

Z piktogramami chemicznymi spotkamy się w wielu różnorodnych miejscach – wspomnianych opakowaniach, lecz również w budynkach, stanowiskach pracy w halach produkcyjnych itp. Odpowiednie oznaczenie substancji, które znajdują się w takich obiektach, zmniejsza ryzyko stworzenia zagrożenia dla zdrowia człowieka i środowiska. Piktogramy chemiczne spotkamy na opakowaniach np. fajerwerków, wybielaczy, środków chwastobójczych, czyszczących, czy pojemnikach z gazem.

Mogłoby się wydawać, że z substancjami chemicznymi stwarzającymi realne zagrożenie spotykamy się jedynie w przypadku dość „technicznych” miejsc. Nic bardziej mylnego. Nie jesteśmy nawet świadomi, że każdego dnia możemy mijać opakowania z takimi mieszaninami. Z tego właśnie powodu palenie papierosów w pobliżu zbiorników LPG jest surowo zabronione. Bez jasnej i klarownej informacji, mogłoby dojść do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Dlatego z oznaczeniami powinien zapoznać się każdy, gdyż podczas nieprzewidzianych zdarzeń może okazać się to kluczowe dla ochrony życia lub zdrowia.

Nie trzeba jednak nawet szukać tak daleko – produkty z piktogramami chemicznymi są również używane w domach. Właśnie z tego powodu powinniśmy przechowywać je w miejscach niedostępnych dla dzieci. Podczas używania żrących i toksycznych produktów powinniśmy używać ochronnych rękawiczek, jak również osłonić górne drogi oddechowe np. maseczką.

 

https://sklep.techemznaki.pl/piktogramy-chemiczne
https://sklep.techemznaki.pl/piktogramy-chemiczne

Podsumowanie

Powodem, dla którego zdecydowano się na zwiększenie zobowiązań producentów, importerów i innych osób względem oznaczania substancji chemicznych o szkodliwym działaniu, jest niewątpliwie zwiększenie ochrony zdrowia, życia, jak również środowiska. Ujednolicenie piktogramów przełożyło się na powstanie 9 wzorów, które są maksymalnie przejrzyste i pozwolą na intuicyjne odczytanie zagrożenia przez osobą z każdej strony świata. Wiedza na temat zagrożenia wiążącego się z daną substancją przekładają się bardzo często na zastosowanie odpowiednich środków zwalczania np. pożaru.

W przygotowaniu artykułu pomógł Sklep Techem Znaki, producent piktogramów chemicznych – https://sklep.techemznaki.pl/piktogramy-chemiczne

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek

0
Uwaga. Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek. Miejscami ma spaść nawet pół metra śniegu. Najwięcej popada w Karpatach nawet 40-50 cm śniegu. Porządnie...

Nową drogą z Mławy już można dojechać do siódemki

2
Aleją św. Wojciecha już można dojechać do samej siódemki, czyli od ulicy Kościuszki do starej drogi krajowej. Pierwszy przejazd zaplanowano w piątek 1 grudnia...

Nauczyciele też mają prawo do tego urlopu

0
Nauczyciele też mają prawo do tego urlopu. Chodzi o wolne z pracy z powodu tzw., siły wyższej. Nauczyciele (od kwietnia 2023 r.) mają prawo...

Groźne Somsiady. Mistrz z porażką.

0
W minionym sezonie reprezentanci Jokera sięgnęli po mistrzostwo Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Tegoroczną edycję ligi zaczęli od wysokiego zwycięstwa. Jednak już w kolejnym pojedynku...
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Jak skutecznie wykryć nieszczelności instalacji wodnej?

0
Woda, choć niezbędna do życia, może stać się źródłem problemów, zwłaszcza gdy wycieka z instalacji wodnej. Nieszczelności mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych, a...

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian.

0
Wilgoć w mieszkaniu to problem, który dotyka wielu właścicieli nieruchomości, niezależnie od miejsca zamieszkania czy rodzaju budynku. Bez względu na źródło wilgoci – czy...

Kluczowe różnice między rubinem a innymi kamieniami

0
Rubin, zwany również „Królem Szafirów”, to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Przypisuje mu się symboliczne znaczenie i kojarzony jest głównie z miłością,...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Co się dzieje w szpitalu na SOR?

14
Co się dzieje w szpitalu na SOR? Posypała się lawina komentarzy na Facebooku po poruszeniu tematu szpitalnego oddziału ratunkowego. Zdania — jak zwykle —...

Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego – Prohibicja

1
Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego — Prohibicja. To pierwszy z cyklu artykułów autorstwa kpt. rez. Karola Klepczyńskiego — pracującego emeryta wojskowego zamieszkałego w Mławie...

Niezłe Ziółko i Banditos nalepsi. Joker Cup rozegrany

1
Po raz ostatni w tym roku piłkarscy amatorzy zmierzyli się w piłkarskich turniejach o wspólnej nazwie Joker Mława Cup. Najpierw o prymat walczyli  uczniowie...
taśma

Zaatakował nożem uczniów. Tragedia pod Ostrołęką

0
Tragedia w miejscowości Kadzidło pod Ostrołęką. Jeden z uczniów zaatakował nożem rówieśników. Poszkodowane są trzy osoby (troje uczniów). Do dramatycznych wydarzeń doszło w środę...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx