Wiadomości

Zamknij

Pociąg „Słoneczny” rusza nad morze

. 05:18, 26.06.2026 Aktualizacja: 21:20, 25.06.2026
Skomentuj Pociąg „Słoneczny” rusza nad morze Fot. KM

Pociągi „Słoneczny” i „Słoneczny BIS” ponownie połączą Warszawę z Bałtykiem. W najbliższą sobotę, 27 czerwca, rusza 20. sezon popularnych połączeń wakacyjnych Kolei Mazowieckich do Trójmiasta i Ustki. 

Letnie połączenia kolejowe nad polskie morze oficjalnie wracają na tory. W najbliższą sobotę pierwsi pasażerowie udadzą się w podróż na pokładzie pociągów „Słoneczny” oraz „Słoneczny BIS”. To już 20. edycja tej kultowej akcji organizowanej przez Koleje Mazowieckie, która ułatwia mieszkańcom Mazowsza i aglomeracji warszawskiej dotarcie do nadmorskich kurortów. To zdaniem organizatorów przejazdów to znakomita oferta dla mieszkańców całego regionu, a wysoka popularność połączenia wynika z wygody pociągów oraz atrakcyjnych cen biletów.

Inauguracyjny kurs pociągu „Słoneczny” odbył się w 2005 roku. W ciągu dwóch dekad standard podróży oraz parametry techniczne połączenia uległy diametralnej zmianie. Na samym początku trasę z Warszawy do Gdyni Głównej obsługiwały wysłużone elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57, podróż trwała nawet 6 godzin, a bilet normalny kosztował 22,50 zł. Przełom nastąpił we wrześniu 2008 roku, kiedy Koleje Mazowieckie odebrały nowoczesny tabor piętrowy. Od 2009 roku połączenie zaczęły obsługiwać wyłącznie te nowoczesne składy, co pozwoliło radykalnie skrócić czas przejazdu, który obecnie wynosi 3 godziny i 35 minut. Kolejne modyfikacje wprowadzono w 2015 roku, kiedy wydłużono relację pociągu aż do Ustki. Po wymuszonej przerwie w latach 2020 i 2021 spowodowanej pandemią COVID-19, pociąg wrócił na tory, a w 2022 roku ofertę uzupełnił weekendowy pociąg „Słoneczny BIS” do Gdyni Głównej.

W sezonie letnim ubiegłego roku z oferty skorzystało łącznie ponad 109 tysięcy pasażerów. Wynik ma być najlepszym dowodem popularności linii. Bezpośredni dojazd nad Bałtyk i stabilna polityka cenowa sprawiają, że kolej pozostaje chętnie wybieranym środkiem transportu podczas letnich wyjazdów organizowanych przez podróżnych.

Oba pociągi będą kursować w okresie od 27 czerwca do 31 sfinalizowania wakacji, czyli do 31 sierpnia. Pociąg „Słoneczny” będzie jeździł codziennie na trasie ze stacji Warszawa Zachodnia do Ustki i z powrotem. Z kolei pociąg „Słoneczny BIS” wyjedzie tradycyjnie w soboty i niedziele, łącząc Warszawę Zachodnią z Gdynią Główną.

Ceny biletów jednorazowych na wakacyjne pociągi Kolei Mazowieckich pozostają zamrożone na stałym poziomie od 2022 roku. Koszt biletu normalnego w jedną stronę z Warszawy do Ustki wynosi 75 zł, natomiast bilet studencki z ulgą ustawową kosztuje w tej relacji 36,75 zł. Podróżni zmierzający z Warszawy do Trójmiasta za bilet normalny zapłacą 60 zł, a studenci zapłacą niecałe 30 zł.

Wszystkie rejsy nad Bałtyk są realizowane nowoczesnym i klimatyzowanym taborem, który gwarantuje wysoki komfort podróży. Składy pociągów zestawione są z wagonów piętrowych Bombardier Twindexx oraz lokomotyw TRAXX EU47. Pojazdy są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Bardzo ważnym udogodnieniem dla osób planujących letni urlop jest fakt, że w wakacyjną podróż z Kolejami Mazowieckimi można bezpłatnie zabrać ze sobą zarówno rower, jak i psa.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu naszamlawa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%