Czas wprowadzić kilka kluczowych zmian, jeżeli do tej pory eksploatacja stali nierdzewnej była przez Ciebie kojarzona wyłącznie z zamówieniem i używaniem danego komponentu. Materiał ten jest niezwykle uniwersalny. Znajduje się na placach budowy, przy domach jednorodzinnych bądź nawet w małych mieszkaniach, gdzie akcesoria kuchenne przeważnie wykonywane są właśnie ze stali nierdzewnej. Podstawą jej eksploatacji musi być dbanie o stan techniczny produktu. Dowiedz się, dlaczego jest to ważne. Podpowiadamy również, jak czyścić najpopularniejsze zabrudzenia, jakie pojawiają się na nierdzewce. I to bez względu na jej charakter. Zapraszamy!
Czy regularne czyszczenie stali nierdzewnej będzie konieczne?
Zdecydowanie tak! Kwestia regularnego czyszczenia stali nierdzewnej nie podlega dyskusji. Tym bardziej, jeżeli zależy Ci na zachowywaniu jej parametrów przez wydłużony czas. Wybór właśnie takiego materiału do produkcji konkretnych elementów z pewnością nie jest dziełem przypadku. Od lat bowiem stal nierdzewna ma opinię komponentu praktycznie niezniszczalnego o uniwersalnym zastosowaniu w naprawdę wielu przemysłach. Należy mieć jednak na uwadze, że takimi cechami charakterystycznymi wyróżnia się wyłącznie surowiec zadbany, pozbawiony brudu bądź nawet uszkodzeń wizualnych i mechanicznych. Utrzymywanie stali nierdzewnej w czystości przyniesie Ci masę korzyści. Wybrane przez Ciebie elementy nie będą podatne na awarie, przedwczesną wymianę czy po prostu – na utylizację. Zalecamy wykonywanie czyszczenia regularnie, bo to zmniejsza wszystkie wspomniane wcześniej ryzyka oraz ułatwia cały proces w przyszłości. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że brud z czasem schodzi zdecydowanie gorzej niż w przypadku, kiedy sprawa jest świeża. Dobrym pomysłem byłoby też użycie specjalnych środków konserwujących, jakie mogą w przyszłości zminimalizować ryzyko ponownego zabrudzenia.
Czyszczenie stali nierdzewnej z podziałem na rodzaj zanieczyszczenia
Na pierwszy rzut oka temat dbania o stal nierdzewną wydaje się być bajecznie prosty. Praktyka w takich przypadkach pokazuje nam jednak coś zupełnie innego. Zdecydowana większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że czyszczenie popularnej nierdzewki musi być podzielone przede wszystkim ze względu na rodzaj zabrudzenia. Jak przekonują specjaliści z firmy inox-polska.pl, nie ma uniwersalnych środków czyszczących do tego typu materiałów. Chcąc więc uświadamiać ich użytkowników, przygotowaliśmy specjalną listę uwzględniającą popularne rodzaje brudu oraz dedykowane do ich usunięcia preparaty. Niektóre z nich znajdziesz nawet w domowym zaciszu:
- tłuszcze i oleje → woda z mydłem, mleczka do czyszczenia
- osad z kamienia (twarda woda) → rozcieńczony ocet, kwas cytrynowy
- osady z kawy → soda oczyszczona lub proszek do pieczenia i woda
- odciski palców → woda z mydłem lub środki do mycia szyb
- graffiti oraz farby → środek do usuwania powłok malarskich
- silne zaniedbana powierzchnia → pasta polerska do metalu
- plamy z klejów → rozpuszczalniki na bazie acetonu
Odpowiednio dobrany do zanieczyszczenia środek czyszczący to gwarancja sukcesu. Oczywiście kluczowe w tego typu przypadkach będzie regularne dbanie o stan techniczny stal nierdzewnej. Jak już dobrze wiesz, im starsze jest zabrudzenie, tym ciężej będzie o jego usunięcie bez naruszania struktur popularnej nierdzewki. Zadbana stal z pewnością posłuży Ci przez kilka kolejnych lat!