środa, 05 października 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościWspominamy tych, którzy odeszli
- REKLAMA -
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Wspominamy tych, którzy odeszli

-

Wspominamy osoby znane z terenu mławskiego, które odeszły w ostatnim czasie.

- R E K L A M A -

Ksiądz Jan Fabisiak zmarł popołudniem 31 października 2018 r. w Warszawie. Odszedł do wieczności w 75 roku życia i 51 roku kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jana Fabisiaka odbyły się w sobotę, 3 listopada w Sikorzu.

Ks. Jan Fabisiak urodził się 8 sierpnia 1943 r. w Żernikach, parafia Sikórz. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1967 r. w Sierpcu. Pełnił posługę duszpasterską w parafiach: Dobrzyń n. Wisłą, Gostynin, Mława, Żuromin, Sońsk, Katedra Płocka.

Przemysław Kubiński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie zmarł nagle 28 grudnia 2018 r.

Dyrektor źle się poczuł podczas posiedzenia sesji Rady Powiatu Mławskiego. Poszedł do szkoły, gdzie w gabinecie zasłabł. Wezwano pogotowie, ale nie udało się go uratować.

Ryszard Bastkowski zmarł 15 stycznia 2019

Był wieloletnim sekretarzem Miasta Mława został powołany na sekretarza Miasta Mława 29 grudnia 1994 roku. Funkcję tę pełnił do 30 czerwca 2007 r kiedy to przeszedł na emeryturę. Od 2007 roku był przewodniczącym Osiedla Kopernika. Pogrzeb Ryszarda Bastkowskiego odbył się 18 stycznia 2019 r. na cmentarzu komunalnym w Mławie.

Profesor Ryszard Juszkiewicz zmarł 15 lutego 2019 roku w szpitalu w Mławie

Prawnik, historyk, badacz dziejów ziemi mławskiej oraz senator RP urodził 1 stycznia 1928 r. w Janowie pod Orzycem. Od 1941 r. mieszkał w Mławie. W 1949 r. ukończył tutejsze Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego, w 1952 r. studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego (I stopnia), a w 1959 r. studia prawnicze II stopnia. W tym samym roku ukończył także studia na wydziale historii UW.

Za rozprawę „Mławskie Mazowsze w latach 1939–1945”, napisaną pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną „Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym” obronił w 1992 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od 1952 do 1987 r. pracował w sądownictwie w Mławie i Żurominie. W latach 1980–1982 był doradcą „Solidarności”. W latach 1989–1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo ciechanowskie. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji do Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. Był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie, współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno-Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej (1963), wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej (następnie został prezesem honorowym). Był również właścicielem Muzeum Juszkiewiczów o charakterze militarnym, członkiem wielu towarzystw naukowych (m.in. Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego im. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Instytutu Historycznego im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie), członkiem rady naukowej Muzeum Niepodległości w Warszawie i redakcji periodyku „Pamięć i Niepodległość”, członkiem rady naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i redaktorem rocznika „Ziemia Zawkrzeńska”. Spoczął na cmentarzu św Wawrzyńca w Mławie.

Ks. prał. Stanisław Welenc zmarł 2 maja 2019 r. w płockim szpitalu na Winiarach.

Ks. prał. Stanisław Welenc był pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie w latach 1987-1989.

Urodził się 9 stycznia 1933 r. w parafii Rościszewo. Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, ukończył 1958 a 8 czerwca tegoż roku został wyświęcony na kapłana. Był wikariuszem w parafiach: Wyszków i Baboszewo, przy kościele św. Dominika w Płocku, w Porządziu, Rypinie, Tłuchowie i Wyszogrodzie. Od 1965 r. jest proboszczem kolejno w Rzewniu, Zycku i Gąbinie. W nowo powstałej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie, został pierwszym proboszczem i był tu przez 2 lata. W 1988 r. został wyróżniony tytułem kapelana Ojca Świętego (prałatem). W latach 1989 – 1998 r. był proboszczem w Baboszewie, a mieszkał jako emeryt do grudnia 2018 roku. Ostatnie miesiące spędził w domu seniora Leonianum w Sikorzu. Uroczystości pogrzebowe odbyły 6 maja w Baboszewie. Przewodniczył im bp Piotr Libera.

Ks. kan. Jerzy Dębowski po ciężkiej chorobie zmarł 5 maja.

Był pierwszym, wieloletnim proboszczem parafii w Rybienku Leśnym (diecezja warszawsko-praska), a następnie w Dzierzgowie. Przeżył 84 lata, z czego blisko 60 w kapłaństwie.

ks. kan. Jerzy Dębowski urodził się ur. 6 grudnia 1935 r. w Sadłowie

diakonat: 14 czerwca 1959 r. w Płocku

prezbiteriat: 19 czerwca 1960 r. w Płocku

Posługa duszpasterska i powierzone zdania:

1960 – wikariusz w par. Dzierzgowo

1963 – wikariusz w par. Wyszków

1965 – praca duszpasterska w Rybienku

1975 – proboszcz par. Rybienko

1981 – wicedziekan dek. wyszkowskiego

1984 – proboszcz par. Dzierzgowo

1987 – dziekan dek. przasnyskiego

1990 – wicedziekan dek. przasnyskiego

1992 – dziekan dek. dzierzgowskiego

2000 – wicedziekan dek. dzierzgowskiego

2003-2009 – dziekan dek. dzierzgowskiego

2009 – emerytura

Odznaczony tytułem kanonika w 1979 r., a w 1999 r. mianowany kanonikiem honorowym Kapituły.

Zygmunt Żerański zmarł 28 lipca (w wieku 82 lat) – prezes mławskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Zygmunt Żerański, mimo problemów zdrowotnych, niemal do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu naszego miasta, kultywując tradycje Wojska Polskiego i pielęgnując pamięć o bohaterach walczących za Ojczyznę. Brał udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, spotkaniach z kombatantami, młodzieżą i władzami samorządowymi.

W 2018 r. podpisał z dyrektorem Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. porozumienie, na mocy którego społeczność placówki sprawuje opiekę nad sztandarem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Mławie oraz dba o jego spuściznę. Został pochowany 1 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Mławie.

Ksiądz Sławomir Grzela zmarł 30 października 2019 r. – po długiej i ciężkiej chorobie.

Pochodzący z parafii Kuczbork ksiądz Grzela przeżył 29 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 2016 roku. Tego samego roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w mławskiej Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Ks. Sławek aktywnie angażował się w tworzenie mławskiego środowiska ZHR, działał w hufcu i chorągwi.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 4 listopada 2019 w Kuczborku pod przewodnictwem ks. biskupa Mirosława Milewskiego. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10 w kościele parafialnym w Kuczborku. Msze Święte żałobne zostaną odprawione w sobotę 2 listopada o godzinie 19.00 w kościele pw Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. W niedzielę 3 listopada o godzinie 19 w kościele w Kuczborku. Różaniec czwartek i piątek o godzinie 19 w domu pogrzebowym w Żurominie ul Mławska. W poniedziałek różaniec w kościele parafialnym w Kuczborku o godzinie 9.00.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
węgiel wysypany na drogę

Węgiel na drodze. Co z kierowcą?

0
Węgiel na drodze. Co z kierowcą? Informowaliśmy wczoraj o wypadku (TUTAJ) w powiecie żuromińskim samochodu ciężarowego przewożącego węgiel. Policja przekazuje więcej informacji.   Na drodze W-563...
tabletki

Jodek potasu w Mławie. Punkty dystrybucji

0
W Mławie wyznaczono punkty dystrybucji jodku potasu. Tabletki będzie można uzyskać w wybranych aptekach na terenie Mławy. Pełna lista poniżej. Obecnie zagrożenia nie ma,...
spotkanie w Mławie

Ponad 432 tys. zł dla 22 jednostek OSP

0
Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają dotacje na nowy sprzęt i wyposażenie, wsparcie młodzieżowy drużyn pożarniczych oraz termomodernizację budynków OSP i instalację paneli fotowoltaicznych. Wnioski złożono...

Joker drugi w Ciechanowie. Body Club szósty

0
Dwie drużyny z Mławy rywalizowały w orlikowym turnieju o puchar prezesa MKS-u Ciechanów. Joker liczył się nawet w walce o główne trofeum. Ostatecznie w...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Mazowsze. Wiadomości z regionu 26

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" mówimy m.in. o laureatach Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyjętej przez Sejm...

Kilkadziesiąt ton węgla na drodze [ZDJĘCIA]

0
Dziś około godziny 13 doszło do wywrotki samochodu ciężarowego z węglem na drodze wojewódzkiej 563, Żuromin - Rypin (w gminie Lubowidz w powiecie żuromińskim)....
burger i mięso

System kontroli żywności NIE DZIAŁA?

4
System kontroli żywności NIE DZIAŁA? Ostatnio przekonaliśmy się o tym podczas tzw. afery drobiowej, w której firma z kapitałem niemieckim jest odpowiedzialna za dodawanie...
- REKLAMA -
auta po wypadku

Wywrotka opla, 26-latek ranny, 3 auta uszkodzone

0
Wywrotka opla, 26-latek ranny, 3 auta uszkodzone. To skutki wypadku w Baboszewie w powiecie płońskim. Ku przestrodze. Zwykła stłuczka może prowadzić do poważnych konsekwencji....
elektrownia

Zagrożenia nie ma. Musimy być przygotowani

0
Zagrożenia nie ma. Musimy być przygotowani. Tabletki z jodkiem potasu są dostarczane do polskich samorządów. Właśnie samorządy w razie potrzeby wskażą punkty wydawania leku....

Kolejne derby dla Mławianki. Wieczfnianka powalczyła

0
Druga ekipa Mławianki zdominowała przebieg derbowych spotkań na poziomie B-klasy. Po wysokiej wygranej nad Wieczfnianką okazała się lepsza także szreńskiego Żaka. Losy niedzielnej batalii...
Mławscy druhowie z OSP otrzymali sprzęt

Mławscy druhowie z OSP otrzymali sprzęt

0
Mławscy druhowie z OSP otrzymali od miasta wart 20 tysięcy złotych sprzęt służący do akcji ratowniczych.  Mławscy druhowie z OSP otrzymali sprzęt Druhowie z jednostek Ochotniczych...
- REKLAMA -

Mazowsze. Wiadomości z regionu 26

0
Przejdź do komentarzyx
()
x