piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościWspominamy tych, którzy odeszli
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Wspominamy tych, którzy odeszli

-

Wspominamy osoby znane z terenu mławskiego, które odeszły w ostatnim czasie.

- R E K L A M A -

Ksiądz Jan Fabisiak zmarł popołudniem 31 października 2018 r. w Warszawie. Odszedł do wieczności w 75 roku życia i 51 roku kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jana Fabisiaka odbyły się w sobotę, 3 listopada w Sikorzu.

Ks. Jan Fabisiak urodził się 8 sierpnia 1943 r. w Żernikach, parafia Sikórz. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1967 r. w Sierpcu. Pełnił posługę duszpasterską w parafiach: Dobrzyń n. Wisłą, Gostynin, Mława, Żuromin, Sońsk, Katedra Płocka.

Przemysław Kubiński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie zmarł nagle 28 grudnia 2018 r.

Dyrektor źle się poczuł podczas posiedzenia sesji Rady Powiatu Mławskiego. Poszedł do szkoły, gdzie w gabinecie zasłabł. Wezwano pogotowie, ale nie udało się go uratować.

Ryszard Bastkowski zmarł 15 stycznia 2019

Był wieloletnim sekretarzem Miasta Mława został powołany na sekretarza Miasta Mława 29 grudnia 1994 roku. Funkcję tę pełnił do 30 czerwca 2007 r kiedy to przeszedł na emeryturę. Od 2007 roku był przewodniczącym Osiedla Kopernika. Pogrzeb Ryszarda Bastkowskiego odbył się 18 stycznia 2019 r. na cmentarzu komunalnym w Mławie.

Profesor Ryszard Juszkiewicz zmarł 15 lutego 2019 roku w szpitalu w Mławie

Prawnik, historyk, badacz dziejów ziemi mławskiej oraz senator RP urodził 1 stycznia 1928 r. w Janowie pod Orzycem. Od 1941 r. mieszkał w Mławie. W 1949 r. ukończył tutejsze Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego, w 1952 r. studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego (I stopnia), a w 1959 r. studia prawnicze II stopnia. W tym samym roku ukończył także studia na wydziale historii UW.

Za rozprawę „Mławskie Mazowsze w latach 1939–1945”, napisaną pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną „Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym” obronił w 1992 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od 1952 do 1987 r. pracował w sądownictwie w Mławie i Żurominie. W latach 1980–1982 był doradcą „Solidarności”. W latach 1989–1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo ciechanowskie. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji do Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. Był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie, współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno-Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej (1963), wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej (następnie został prezesem honorowym). Był również właścicielem Muzeum Juszkiewiczów o charakterze militarnym, członkiem wielu towarzystw naukowych (m.in. Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego im. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Instytutu Historycznego im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie), członkiem rady naukowej Muzeum Niepodległości w Warszawie i redakcji periodyku „Pamięć i Niepodległość”, członkiem rady naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i redaktorem rocznika „Ziemia Zawkrzeńska”. Spoczął na cmentarzu św Wawrzyńca w Mławie.

Ks. prał. Stanisław Welenc zmarł 2 maja 2019 r. w płockim szpitalu na Winiarach.

Ks. prał. Stanisław Welenc był pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie w latach 1987-1989.

Urodził się 9 stycznia 1933 r. w parafii Rościszewo. Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, ukończył 1958 a 8 czerwca tegoż roku został wyświęcony na kapłana. Był wikariuszem w parafiach: Wyszków i Baboszewo, przy kościele św. Dominika w Płocku, w Porządziu, Rypinie, Tłuchowie i Wyszogrodzie. Od 1965 r. jest proboszczem kolejno w Rzewniu, Zycku i Gąbinie. W nowo powstałej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie, został pierwszym proboszczem i był tu przez 2 lata. W 1988 r. został wyróżniony tytułem kapelana Ojca Świętego (prałatem). W latach 1989 – 1998 r. był proboszczem w Baboszewie, a mieszkał jako emeryt do grudnia 2018 roku. Ostatnie miesiące spędził w domu seniora Leonianum w Sikorzu. Uroczystości pogrzebowe odbyły 6 maja w Baboszewie. Przewodniczył im bp Piotr Libera.

Ks. kan. Jerzy Dębowski po ciężkiej chorobie zmarł 5 maja.

Był pierwszym, wieloletnim proboszczem parafii w Rybienku Leśnym (diecezja warszawsko-praska), a następnie w Dzierzgowie. Przeżył 84 lata, z czego blisko 60 w kapłaństwie.

ks. kan. Jerzy Dębowski urodził się ur. 6 grudnia 1935 r. w Sadłowie

diakonat: 14 czerwca 1959 r. w Płocku

prezbiteriat: 19 czerwca 1960 r. w Płocku

Posługa duszpasterska i powierzone zdania:

1960 – wikariusz w par. Dzierzgowo

1963 – wikariusz w par. Wyszków

1965 – praca duszpasterska w Rybienku

1975 – proboszcz par. Rybienko

1981 – wicedziekan dek. wyszkowskiego

1984 – proboszcz par. Dzierzgowo

1987 – dziekan dek. przasnyskiego

1990 – wicedziekan dek. przasnyskiego

1992 – dziekan dek. dzierzgowskiego

2000 – wicedziekan dek. dzierzgowskiego

2003-2009 – dziekan dek. dzierzgowskiego

2009 – emerytura

Odznaczony tytułem kanonika w 1979 r., a w 1999 r. mianowany kanonikiem honorowym Kapituły.

Zygmunt Żerański zmarł 28 lipca (w wieku 82 lat) – prezes mławskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Zygmunt Żerański, mimo problemów zdrowotnych, niemal do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu naszego miasta, kultywując tradycje Wojska Polskiego i pielęgnując pamięć o bohaterach walczących za Ojczyznę. Brał udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, spotkaniach z kombatantami, młodzieżą i władzami samorządowymi.

W 2018 r. podpisał z dyrektorem Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. porozumienie, na mocy którego społeczność placówki sprawuje opiekę nad sztandarem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Mławie oraz dba o jego spuściznę. Został pochowany 1 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Mławie.

Ksiądz Sławomir Grzela zmarł 30 października 2019 r. – po długiej i ciężkiej chorobie.

Pochodzący z parafii Kuczbork ksiądz Grzela przeżył 29 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 2016 roku. Tego samego roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w mławskiej Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Ks. Sławek aktywnie angażował się w tworzenie mławskiego środowiska ZHR, działał w hufcu i chorągwi.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 4 listopada 2019 w Kuczborku pod przewodnictwem ks. biskupa Mirosława Milewskiego. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10 w kościele parafialnym w Kuczborku. Msze Święte żałobne zostaną odprawione w sobotę 2 listopada o godzinie 19.00 w kościele pw Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. W niedzielę 3 listopada o godzinie 19 w kościele w Kuczborku. Różaniec czwartek i piątek o godzinie 19 w domu pogrzebowym w Żurominie ul Mławska. W poniedziałek różaniec w kościele parafialnym w Kuczborku o godzinie 9.00.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
 • mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  Cena: 199 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Cena: 49 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Sport i…
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x