Uczcij Powstańców Styczniowych w 156 rocznicę Bitwy pod Radzanowem

2
264
fot. Sanktuarium w Ratowie
- REKLAMA -

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych przy obelisku Powstańczym 22 marca o godz. 12.00. W programie: msza św. polowa oraz program poetycki „Gloria victis”.

- REKLAMA -

Złóżmy wspólnie hołd bohaterom Powstania Styczniowego pod krzyżem – obeliskiem we Wróblewie!

Obelisk Powstańczy w lesie we Wróblewie znajduje się tuż przy wyjeździe z Radzanowa nad Wkrą na Mławę, jego współrzędne GPS to N52° 57′ 2″ oraz E20° 7′ 14″

„Gloria victis et gloria memoribus. Chwała Zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają” – właśnie pod takim hasłem odbędą się uroczystości przy Krzyżu – Obelisku Powstańczym we Wróblewie k. Radzanowa ku czci Powstańców Styczniowych. To w 156 rocznicę Bitwy pod Radzanowem i Wróblewem stoczonej przez Powstańców pod dowództwem gen. Zygmunta Padlewskiego z przeważającymi siłami kozackimi.

Program uroczystości 22 marca 2019 r.:

godz. 12.00 Msza św. polowa w intencji Powstańców. Bezpośrednio po Mszy program poetycki „Gloria victis” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Radzanowie oraz mławskiego artysty Pawła Stawińskiego

1863 roku, 21 marca, w lesie we Wróblewie, pod Radzanowem nad Wkrą rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew, które stoczył z kozakami generał Zygmunt Padlewski, Naczelnik Powstania Styczniowego na Mazowszu.

Klęska pod Wróblewem przyśpieszyła upadek powstania na tym terenie a dwudziestosiedmioletniego Padlewskiego, który odmówił wydania innych powstańców zawiodła przed carski pluton egzekucyjny. Wykrok wykonano w Płocku, o świcie 15 maja 1863 r.

 

2 KOMENTARZE

  1. Mylące jest określeni miejsca krzyża-obelisku „we Wróblewie”. Faktycznie, znajduje się on na tzw. „krzyżówkach” w lesie prawie przy wylocie szosy z Radzanowa do Mławy. Do Wróblewa od „krzyżówek” jest z 5 km.

  2. Moim zdaniem na tego typu uroczystości Powinny się pojawić jakieś organizacje Harcerskie np ZHR Albo ZHP Była by to prawdziwa oprawa i oddanie hołdu Poległym , Ciekawe czy ktoś pomyślał o tym i wystąpił z zaproszeniem do uczestnictwa w uroczystościach którąś z Grup ZHR lub ZHP ( Np z Mławy czy z okolic Jest trochę drużyn na naszym terenie )
    Czy Redakcja mogła by się tym zainteresować i wyjaśnić ?

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasza Mława, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Powiadomienia są wysyłane na podany adres email.
Adres email nie jest widoczny dla innych użytkowników.
Nie wysyłamy niechcianych wiadomości.
Jednym kliknięciem możesz zrezygnować z subskrybcji