Takie rzeczy w naszych lasach. Wywrócone drzewa, zablokowane rzeki, zalane pola uprawne. Kto za to odpowiada? Oczywiście niesławne bobry. Jednak pełnią też pożyteczną rolę. Nie tak dawno leśnicy zliczyli ich populację.
Jednoznacznie można stwierdzić, że bobry nie cieszą się najlepszą opinią, szczególnie wśród rolników. Jednak pełnią również pożyteczną rolę.
– Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły bobry są gatunkiem występującym dość często – inwentaryzacja tego gatunku wskazuje na 37 stanowisk, na obszarze 12 leśnictw — informują leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły.
Bóbr to największy gryzoń występujący w Polsce, znany z umiejętności budowania tam na rzekach i strumieniach.
Według leśników bobrowe rozlewiska mają pozytywny wpływ na ekosystem. Natomiast retencjonowana woda w dobie coraz drastyczniejszych okresów suszy jest nieoceniona.
– Rozlewiska i ich okolica to tętniące życiem oazy. Dostatek wody i martwego drewna wpływa na większą bioróżnorodność. Poza tym obecność bobrów znacznie podnosi walory przyrodnicze. Jednocześnie działalność bobrów może prowadzić do szkód takich jak podtopione drogi dojazdowe na terenach wiejskich, szkody w płodach rolnych – podtopione łąki, pastwiska, grunty rolne oraz szkody w drzewostanach – gdy podtopieniu ulegają drzewostany z cennym surowcem drzewnym – podkreślają nasi leśnicy.
Poniżej zdjęcia z archiwum Nadleśnictwa Dwukoły wykonane na terenie Leśnictwa Strzegowo