Planujesz urlop? To uważaj…

0
270
Fot. Pixabay
- REKLAMA -

Sezon turystyczny za pasem, a branża coraz bardziej zadłużona. Łączne zadłużenie w Polsce wzrosło w ciągu roku o ok. 2 mln zł, ( i wynosi niemal 14,8 mln zł) – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów.

- REKLAMA -

Wskazano w nim jednocześnie, że zmniejszyła się liczba dłużników – z 458 do 440.

Autorzy raportu zwrócili też uwagę, że w badanym okresie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jedno biuro podróży lub agencję turystyczną widniejącą w KRD. Na początku lutego ubiegłego roku wynosiło ono  ponad 27 tys zł., a aktualnie jest to już ponad 33 tys zł.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że  prawie wszyscy organizatorzy turystyki, którzy ogłosili upadłość w ostatnich latach, byli notowani w KRD na wiele miesięcy wcześniej. To były zarówno biura z pierwszej 10-tki, jak i średnie czy małe.

Wartość ich zaległości zgłoszonych do KRD była zawsze niższa, niż łączne długi, które doprowadziły do upadłości.

-Trzeba jednak pamiętać, że my rejestrujemy tak naprawdę niezapłacone faktury powstałe w obrocie krajowym, a touroperatorzy z racji prowadzonej działalności mają też zobowiązania zagraniczne, często znacznie wyższe niż te powstałe w Polsce. Dlatego wpis do Krajowego Rejestru Długów należy traktować jako sygnał ostrzegawczy, który powinien skłonić potencjalnego klienta biura do weryfikacji jego wiarygodności – powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Jak zauważył, warto przeanalizować raport dostępny online dla osób korzystających z usług KRD, w którym podane są m.in. nazwy wierzycieli i kwoty, jakie jest im dłużnik winien.

– Jeśli w tym gronie jest towarzystwo ubezpieczeniowe, to jest to już bardzo poważne ostrzeżenie o możliwej niewypłacalności takiego podmiotu – podkreślił.

Jak wskazują autorzy raportu, w przypadku niektórych województw suma niespłaconych należności obniżyła się – tak jest przede wszystkim w przypadku warmińsko-mazurskiego (zmniejszenie o połowę), a również w lubelskim i świętokrzyskim. Z kolei w łódzkim, pomorskim, śląskim oraz wielkopolskim można zauważyć znaczący przyrost zadłużenia.

 

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasza Mława, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Powiadomienia są wysyłane na podany adres email.
Adres email nie jest widoczny dla innych użytkowników.
Nie wysyłamy niechcianych wiadomości.
Jednym kliknięciem możesz zrezygnować z subskrybcji