wtorek, 27 września 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażnePierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mazowieckie szpitale przygotowane
- REKLAMA -
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mazowieckie szpitale przygotowane

-

Niestety groźny koronawirus dotarł do Polski. – W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce – powiedział mediom minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak przygotowane są nasze szpitale?

- R E K L A M A -

O pierwszym odnotowanym w Polsce przypadku zarażenia koronawirusem minister poinfomrował podczas konferencji prasowej.

Pacjenta z koronawirisem SARS-CoV-2 zdiagnozowano w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim. Łukasz Szumowski przekazał informację, że testy próbek na obecność koronawirusa wyszły u pacjenta pozytywnie. To mężczyzna, który przyjechał do Polski z Niemiec.

– Pacjent czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać. Pacjent zgłosił się do lekarza, telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi. Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały objęte kwarantanną domową i są objęte nadzorem służb sanitarnych – poinfomrował Łukasz Szumowski.

Minister przekazał też dobrą wiadomość, że wynik negatywny (nie potwierdzono konoronawirusa) dały testy uczniów objętych kwarantanną w internacie w Policach.

W Polsce 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, według danych Ministerstwa zdrowia z 3 marca. Jeszcze w poniedziałek takich obserwowanych w szpitalach osób było 92.

Mazowieckie szpitale przygotowane

Według informacji otrzymanej z samorządu województwa mazowieckiego, z dnia wczorajszego, mazowieckie szpitale są przygotowane na pacjentów z koronawirusem.

– Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14, dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza. 3 marca podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się dyskusja na temat stanu przygotowania mazowieckich placówek m.in. z udziałem konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana – informuje mazowiecki samorząd.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania – ­ podkreśla marszałek Adam Struzik.

W dyskusji na temat bieżącej sytuacji w mazowieckich szpitalach brał udział również prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

– Dzięki wsparciu marszałka województwa, który sam jest lekarzem, szpitale marszałkowskie są w bardzo dobrym stanie i są w pełni przygotowane na przyjęcie ew. chorych­ – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban.

Wczoraj, 2 marca Zarząd Województwa zapoznał się z informacją w sprawie przygotowania podmiotów leczniczych Województwa Mazowieckiego na możliwość wystąpienia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 28 lutego odbyło się spotkanie Elżbiety Lanc, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego z kierownikami szpitali samorządu województwa, mających w swoich strukturach oddziały zakaźno- obserwacyjne lub SOR.

Z informacji uzyskanych od placówek wynika, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz na chwilę obecną posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów, oraz personelu medycznego.

– Niestety, nasze zaniepokojenie budzą braki w hurtowniach, szczególnie pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem hepa. Oczekiwanie na dostawy innych materiałów ochronnych wydłuża się. W związku z tym nasze szpitale wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienie kombinezonów ochronnych oraz masek ochronnych z filtrem FFP-3 z rezerw strategicznych – zauważa członek zarządu Elżbieta Lanc.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie, zwróciła się natomiast do Wojewody Mazowieckiego o dodatkowy sprzęt w postaci: ambulansu sanitarnego do transportu pacjentów z podejrzeniem zakażenia, 8 zestawów do transportu pacjenta wysoce zakaźnego oraz 5 urządzeń do dezynfekcji.

Nowy sprzęt

Ze środków Województwa Mazowieckiego został zakupiony termocykler do Pracowni Diagnostyki Molekularnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego (118 tys. zł), który będzie wykorzystywany do bieżącej diagnostyki. Aparat pozwoli na zwiększenie liczby badań związanych z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2.

– Większość sal w naszym szpitalu ma możliwość wprowadzenia izolacji oddechowej, czyli czegoś, co nazywamy podciśnieniem. To system, w którym powietrze z pomieszczenia jest kilka razy w ciągu godziny usuwane, co zmniejsza liczbę wirusów. Poza tym każda separatka ma śluzę, a personel jest zabezpieczony oczywiście w środki ochrony osobistej. Wdrożony jest również system diagnostyczny – zauważa prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Do tej pory na inwestycje prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie ponad 33 mln zł.

Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie (NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie) oraz w jednym w Olsztynie. Z informacji uzyskanych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że od 2 marca 2020 r. badania wykonują laboratoria zlokalizowane w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

Oddziały zakaźne

W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych samorządu województwa jest 278 łóżek:

 • w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Szpital jest w pełni przygotowany  na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV;
 • w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 19 łóżek.
 • w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce – 29 łóżek.
 • w Wojewódzkim Szpital Zespolony w Płocku – 26 łóżek.

Warto pamiętać, że na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Szpitale w gotowości

Ponadto, Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego br. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia epidemiologicznego szpitale te będą musiały m.in. zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny oraz zwiększyć obsadę personelu.

Wśród wskazanych przez wojewodę placówek samorządu województwa znalazły się: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z o. o., Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Spółka z o. o., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji ”Stocer” Sp. z o. o., Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie oraz Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Media
Media
2 lat temu

Proszę państwa grypa grypa Jak trąbią w mediach powinny obawiać koronawirus osoby po ciężkich przebytych chorobach płuc z niewydolnością cukrzycą serce itp

My dziennikarze
My dziennikarze
2 lat temu

czekaliśmy na to długo, biegaliśmy po szpitalach i ministerstwach z pytaniami czy ktoś nie widział koronawirusa. W tym czasie umarło kilka osób na grypę ale nikt nawet nie zająknął się o tym.

amunicja w ziemiance

Gromadził materiały wybuchowe i pociski w ziemiance

0
Mieszkaniec gminy Wiśniewo (w powiecie mławskim) przechowywał w ziemiance pociski i materiały wybuchowe. Grozi mu wysoka kara. Gromadził materiały wybuchowe i pociski w ziemiance Dzielnicowi podczas...
Strażacy

Kolumna wozów bojowych wyjechała z Mławy

0
Co się dzieje dziś w Mławie? Czytelnicy informują o niezwykłej aktywności straży pożarnej w Mławie. Zaobserwowano wyjazd z terenu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej...
wypadek cysterny

Zderzenie cysterny z ciężarówką na S7 [ZDJĘCIA]

0
Cysterna z paliwem zderzyła się z samochodem ciężarowym na odcinku S7 pomiędzy Napierkami a Mławą. Poszkodowana była jedna osoba. Doszło do rozszczelnienia cysterny. Strażacy...
śmieci

Kto zostawia coś takiego nad Zalewem? [ZDJĘCIA]

2
Mławianie z chęcią spacerują po dostępnych terenach leśnych, szczególnie podczas weekendów. Niestety przyjemność ze spacerów potrafi zepsuć widok śmieci w lesie.  Kto zostawia coś takiego...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
festiwal

Victor Young Jazz Festival Mława 2022 [RELACJA]

0
Mławska publiczność w szkole muzycznej gorąco oklaskiwała muzyków, którzy wystąpili podczas Victor Young Jazz Festivalu Mława. To była prawdziwa uczta muzyczna, ale też okazja...
termostat od kaloryfera

I ty możesz nie dostać dopłaty

0
Wiele osób nie wie, czy musi składać wnioski o dopłaty do ciepła. Nie wiedzą także do kiedy i czy muszą to robić, gdy mają...

Wyroki TSUE ułatwieniem przed sądem

0
W sprawach frankowych kamieniem milowym ułatwiającym wygrana w sądzie frankowiczom stały się wyroki TSUE, dzięki którym postępowania są rozstrzygane bardziej jednolicie, szybciej i jest...
- REKLAMA -

Jaki dywan do sypialni wybrać? Zobacz 5 pomysłów

0
Chcesz wzbogacić wystrój swojej sypialni lub jesteś na etapie tworzenia nowej aranżacji? Świetnym sposobem na uzupełnienie i dopełnienie wystroju jest dobór odpowiedniego dywanu, który...
wypadek

Wjechał skodą do rowu. Stał z ręką przytrzaśniętą drzwiami

1
Wjechał skodą do rowu, miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. W niedzielę, zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 34-letni mieszkaniec pow. nidzickiego....
policja

Ekstremalna jazda 16-latka nocą bez świateł i pod prąd

0
16-letni obywatel Ukrainy w Mławie jechał nocą pod prąd i bez świateł. Był nietrzeźwy.  Ekstremalna jazda 16-latka nocą bez świateł i pod prąd Podczas nocnego patrolu,...

BMW kierował 19-latek z Ukrainy. Przeleciał przez rondo i wbił się w ogrodzenie

12
Przejechał przez środek ronda i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że BMW kierował 19-latek z Ukrainy pod wpływem alkoholu. Policja przekazuje informacje z wczorajszego...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx
()
x