środa, 08 lutego 2023
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażnePierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mazowieckie szpitale przygotowane
- REKLAMA -
 • Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Cena: 359 000 zł  / Miejscowość: Niegocin  / Kategoria: Nieruchomości
 • Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren 4,96 ha z halą produkcyjną w pobliżu S7
  Teren 4,96 ha z halą produkcyjną w pobliżu S7
  Cena: 1 250 000 zł  / Miejscowość: Radzanów  / Kategoria:…
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:…
 • Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Mieszkanie z rynku pierwotnego o pow. 50,56 m2
  Mieszkanie z rynku pierwotnego o pow. 50,56 m2
  Cena: 303 360 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Cena: 589 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Rynek pierwotny, mieszkanie 3-pokojowe- 46,71m2
  Rynek pierwotny, mieszkanie 3-pokojowe- 46,71m2
  Cena: 280 260 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mazowieckie szpitale przygotowane

-

Niestety groźny koronawirus dotarł do Polski. – W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce – powiedział mediom minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak przygotowane są nasze szpitale?

- R E K L A M A -

O pierwszym odnotowanym w Polsce przypadku zarażenia koronawirusem minister poinfomrował podczas konferencji prasowej.

Pacjenta z koronawirisem SARS-CoV-2 zdiagnozowano w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim. Łukasz Szumowski przekazał informację, że testy próbek na obecność koronawirusa wyszły u pacjenta pozytywnie. To mężczyzna, który przyjechał do Polski z Niemiec.

– Pacjent czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać. Pacjent zgłosił się do lekarza, telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi. Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały objęte kwarantanną domową i są objęte nadzorem służb sanitarnych – poinfomrował Łukasz Szumowski.

Minister przekazał też dobrą wiadomość, że wynik negatywny (nie potwierdzono konoronawirusa) dały testy uczniów objętych kwarantanną w internacie w Policach.

W Polsce 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, według danych Ministerstwa zdrowia z 3 marca. Jeszcze w poniedziałek takich obserwowanych w szpitalach osób było 92.

Mazowieckie szpitale przygotowane

Według informacji otrzymanej z samorządu województwa mazowieckiego, z dnia wczorajszego, mazowieckie szpitale są przygotowane na pacjentów z koronawirusem.

– Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14, dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza. 3 marca podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się dyskusja na temat stanu przygotowania mazowieckich placówek m.in. z udziałem konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana – informuje mazowiecki samorząd.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania – ­ podkreśla marszałek Adam Struzik.

W dyskusji na temat bieżącej sytuacji w mazowieckich szpitalach brał udział również prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

– Dzięki wsparciu marszałka województwa, który sam jest lekarzem, szpitale marszałkowskie są w bardzo dobrym stanie i są w pełni przygotowane na przyjęcie ew. chorych­ – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban.

Wczoraj, 2 marca Zarząd Województwa zapoznał się z informacją w sprawie przygotowania podmiotów leczniczych Województwa Mazowieckiego na możliwość wystąpienia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 28 lutego odbyło się spotkanie Elżbiety Lanc, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego z kierownikami szpitali samorządu województwa, mających w swoich strukturach oddziały zakaźno- obserwacyjne lub SOR.

Z informacji uzyskanych od placówek wynika, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz na chwilę obecną posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów, oraz personelu medycznego.

– Niestety, nasze zaniepokojenie budzą braki w hurtowniach, szczególnie pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem hepa. Oczekiwanie na dostawy innych materiałów ochronnych wydłuża się. W związku z tym nasze szpitale wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienie kombinezonów ochronnych oraz masek ochronnych z filtrem FFP-3 z rezerw strategicznych – zauważa członek zarządu Elżbieta Lanc.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie, zwróciła się natomiast do Wojewody Mazowieckiego o dodatkowy sprzęt w postaci: ambulansu sanitarnego do transportu pacjentów z podejrzeniem zakażenia, 8 zestawów do transportu pacjenta wysoce zakaźnego oraz 5 urządzeń do dezynfekcji.

Nowy sprzęt

Ze środków Województwa Mazowieckiego został zakupiony termocykler do Pracowni Diagnostyki Molekularnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego (118 tys. zł), który będzie wykorzystywany do bieżącej diagnostyki. Aparat pozwoli na zwiększenie liczby badań związanych z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2.

– Większość sal w naszym szpitalu ma możliwość wprowadzenia izolacji oddechowej, czyli czegoś, co nazywamy podciśnieniem. To system, w którym powietrze z pomieszczenia jest kilka razy w ciągu godziny usuwane, co zmniejsza liczbę wirusów. Poza tym każda separatka ma śluzę, a personel jest zabezpieczony oczywiście w środki ochrony osobistej. Wdrożony jest również system diagnostyczny – zauważa prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Do tej pory na inwestycje prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie ponad 33 mln zł.

Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie (NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie) oraz w jednym w Olsztynie. Z informacji uzyskanych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że od 2 marca 2020 r. badania wykonują laboratoria zlokalizowane w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

Oddziały zakaźne

W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych samorządu województwa jest 278 łóżek:

 • w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Szpital jest w pełni przygotowany  na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV;
 • w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 19 łóżek.
 • w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce – 29 łóżek.
 • w Wojewódzkim Szpital Zespolony w Płocku – 26 łóżek.

Warto pamiętać, że na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Szpitale w gotowości

Ponadto, Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego br. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia epidemiologicznego szpitale te będą musiały m.in. zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny oraz zwiększyć obsadę personelu.

Wśród wskazanych przez wojewodę placówek samorządu województwa znalazły się: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z o. o., Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Spółka z o. o., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji ”Stocer” Sp. z o. o., Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie oraz Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Media
Media
2 lat temu

Proszę państwa grypa grypa Jak trąbią w mediach powinny obawiać koronawirus osoby po ciężkich przebytych chorobach płuc z niewydolnością cukrzycą serce itp

My dziennikarze
My dziennikarze
2 lat temu

czekaliśmy na to długo, biegaliśmy po szpitalach i ministerstwach z pytaniami czy ktoś nie widział koronawirusa. W tym czasie umarło kilka osób na grypę ale nikt nawet nie zająknął się o tym.

słupki przed pocztą

To gdzie mamy parkować?

0
Okazuje się, że sprawa słupków przed pocztą w Mławie jeszcze nie jest przesądzona. Poczta walczy o ich usunięcie i możliwość parkowania na chodniku.  To gdzie...
Policyjni emeryci [ZDJĘCIA]

Policyjni emeryci [ZDJĘCIA]

0
- Wspólna służba stwarza między ludźmi silne więzi, nawet, wtedy gdy dobiegają końca, wyznaczone tą służbą, zadania – podkreślał Komendant Powiatowy Policji w Mławie,...

Pod dyktando Jokera. Różycki MVP w Płońsku

0
Reprezentanci mławskiego Jokera zanotowali kolejny sukces. W futsalowych mistrzostwach powiatu płońskiego zgarnęli pełną pulę. Triumf w drużynie okrasili trzema indywidualnymi wyróżnieniami. Pod dyktando Jokera. Różycki...
mężczyzna z maczetą

Atak maczetą w Mławie

0
Sceny jak z filmu akcji w Mławie. Centrum miasta mężczyzna zaatakował maczetą. Atak maczetą w Mławie Do zdarzenia miało dojść 30 stycznia 2023 r., przed południem. -...
 • Mieszkanie z rynku pierwotnego o pow. 50,56 m2
  Mieszkanie z rynku pierwotnego o pow. 50,56 m2
  Cena: 303 360 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren 4,96 ha z halą produkcyjną w pobliżu S7
  Teren 4,96 ha z halą produkcyjną w pobliżu S7
  Cena: 1 250 000 zł  / Miejscowość: Radzanów  / Kategoria:…
 • Rynek pierwotny, mieszkanie 3-pokojowe- 46,71m2
  Rynek pierwotny, mieszkanie 3-pokojowe- 46,71m2
  Cena: 280 260 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
aresztowany

Mława. 11-letni chłopiec zaatakowany przez mężczyznę

1
W Mławie 11-letni chłopiec został zaatakowany przez nieznanego mu mężczyznę, który uderzył go i siłą odebrał telefon. Chwilę po zgłoszeniu, sprawca został ustalony i...

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – czym się kierować przy wyborze miejsca terapii uzależnień?

0
Uzależnienie jest jednym z najbardziej destrukcyjnych problemów, z jakimi może się zmagać człowiek. Dotyka każdego, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy pozycję społeczną....
laptop

Podawał się za męża. Żona uwierzyła

0
W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach z wykorzystaniem kodu systemu płatności mobilnych. Oszuści...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Debiut Grzelaka na remis. Dublet Tatkowskiego

1
Pierwszy sparing pod wodzą Rafała Grzelaka rozegrali piłkarze radzanowskiej Wkry. Na sztucznym boisku w Płocku rywalizowali z trzecią ekipą Wisły Płock. Zacięte spotkanie zakończyło...

Co musisz wiedzieć o drukarniach, zanim złożysz zamówienie?

0
Drukarnia to miejsce, gdzie sprzęty drukują fizyczne kopie Twoich cyfrowych dokumentów. Nie jest to tylko kwestia tworzenia gotowych kopii. Wiele drukarni oferuje usługi składu...
tory

Śmiertelny wypadek na torach

0
W pobliskim Ciechanowie doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia na torach. W sobotę zginął 45-letni mieszkaniec Ciechanowa. Śmiertelny wypadek na torach Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku kolejowego,...
Uderzył w opla, do którego wsiadała kierująca

Uderzył w opla, do którego wsiadała kierująca

0
Mławska policja przekazuje ustalenia w sprawie zdarzenia drogowego w Głużku. Ranna kobieta. Policja apeluje o ostrożność.  Uderzył w opla, do którego wsiadała kierująca Dziś rano, w...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx
()
x