naszamlawa.plWażnePani magister w aptece przepisze badania?
- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

Pani magister w aptece przepisze badania?

-

Epidemia koronawirusa pokazała, że farmaceuci z powodzeniem mogą wesprzeć lekarzy w zakresie podstawowej opieki medycznej. Wykorzystanie ich kompetencji w celu odciążenia polskiego systemu opieki zdrowotnej to konieczność – takie wnioski płyną z raportu firmy konsultingowej IQVIA. W projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty znalazły się m.in. uprawnienia do przepisywania podstawowych badań.

- R E K L A M A -"))

Obszerny raport IQVIA omawia proponowane w Polsce rozwiązania systemowe i porównuje je do analogicznych koncepcji stosowanych w innych krajach. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty znajduje się obecnie w Sejmie, gdzie w ostatnim tygodniu maja utworzono specjalną podkomisję, która ma się zająć jego dalszym procedowaniem. W Polsce jest 26,5 tys. farmaceutów i 12,5 tys. aptek.

„Kiedy zaczynaliśmy pracę nad raportem, nikt nie był w stanie przewidzieć, w jaki sposób będzie się on odnosił do aktualnych wyzwań. W dobie epidemii koronawirusa farmaceuci byli systemowym wsparciem w opiece nad pacjentem. To pokazuje, jak bardzo niewykorzystany jest ten potencjał” – twierdzi Michał Pilkiewicz, ekspert IQVIA. Z zebranych danych wynika, że w czasie epidemii apteki odwiedziło 72 proc. Polaków, a wśród osób powyżej 55 roku życia było to aż 82 proc.

„Szczególnie w marcu odnotowaliśmy duże kolejki. Staraliśmy się wszystkich uspokoić, chociaż mieliśmy przed oczami obrazki z Włoch. Dużo osób trafiało do nas, bo kontakt z przychodniami był utrudniony. Udało nam się zaopiekować tymi pacjentami, uspokoić ich” – mówi Izabela Baj, kierownik apteki.

W projekcie o zawodzie farmaceuty, farmaceuci zyskują uprawnienia i możliwości diagnostyki znajdujące się do tej pory w gestii lekarzy w tym m.in. kontrolę nadciśnienia, astmy i poziomu cukru we krwi, a także ocenę i harmonizację stosowanych przez pacjenta leków, powtórne wydawanie leków (odnawianie recept), podejmowanie inicjatyw prozdrowotnych, pomoc w stosowaniu się do terapii.

„Potrzebne są zmiany prawne. Nasi farmaceuci mają już dosyć, że w wielu przypadkach są traktowani wyłącznie jak sprzedawcy leków. To ogromny zasób, który jest słabo wykorzystywany. Ludzie zaraz po studiach, którzy przychodzą do pracy, są pełni entuzjazmu. Po paru latach, kiedy ich ogromna wiedza jest niewykorzystywana, tracą zapał” – zwraca uwagę Artur Łakomiec, prezes sieci aptek Gemini Polska.

W opinii ekspertów, współautorów omawianego raportu, farmaceuta to najbliższy sojusznik pacjenta w walce o zdrowie. Według nich opiekę farmaceutyczną należy wdrożyć natychmiast.

„E-recepta dała narzędzie umożliwiające korektę postaw zdrowotnych, ale również wsparcie terapii. Bo dzisiaj tylko farmaceuta ma pełen obraz leków, które przyjmuje pacjent. Może zwrócić uwagę np. na interakcje między nimi” – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Podobnie sądzi prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. „Dzięki e-recepcie możemy bardzo ściśle monitorować, czy pacjent odnawia receptę czy wykupuje leki. Do tego potrzebny jest farmaceuta” – zaznacza.

Jak podkreśla prof. Fal, 76 proc. pacjentów wykupuje przepisane leki, zaś tylko 43 proc. powtórną receptę. „Jeśli farmaceuta będzie to mógł monitorować i przypominać pacjentowi, że z jego danych wynika, że należy przyjść po kolejne opakowanie, to będzie rewelacja” – dodaje.

Wprowadzenie e-recepty to dopiero początek pełnej informatyzacji systemu zdrowia. „Sukces tego rozwiązania dowodzi, że musimy zainwestować w systemy informatyczne. Lekarz i farmaceuta powinni mieć dostęp do konta pacjenta, żeby rozumieć całe spektrum recept, które na nie spływa. Dopiero tak uzbrojeni będą rozumieli konflikty lekowe”– tłumaczy Artur Łakomiec.

Oznacza to wykorzystanie wciąż tworzonego systemu e-Zdrowia. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wspomina o roli systemów informatycznych we wsparciu opieki farmaceutycznej. Jednak ze sprawozdania z prac Komisji ds. Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Rady Aptekarskiej wynika, że planowane jest wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta. Rozwiązanie to umożliwi farmaceucie wyeliminowanie niebezpiecznych interakcji i pozwoli w przyszłości przedstawiać lekarzowi rekomendacje dotyczące terapii.

Proponowane zmiany to jednak dopiero początek całej rewolucji. „Zwiększenie roli farmaceutów w systemie opieki zdrowotnej jest nieuniknione. Patrzymy na kraje, które już to zrobiły, widzimy, jakie odnoszą korzyści. Bylibyśmy absolutnie kontrapragmatykami, gdybyśmy tego nie zrobili. A przecież nie chcemy robić sobie źle” – mówi prof. Fal.

Na przykład w Wielkiej Brytanii w zakres opieki farmaceutycznej wchodzi pomoc w walce z uzależnieniami, na przykład od tytoniu, alkoholu czy cukru. Podczas konsultacji farmaceuta analizuje postępy pacjenta w tym zakresie i doradza kolejne kroki. W Holandii w aptece można uzyskać poradę w kwestii szczepień, które powinny być wykonane przed egzotyczną podróżą oraz zachowania ostrożności w przypadku zetknięcia się z lokalnymi chorobami, a także transportu i przechowywania leków. W Norwegii, w aptece można się nawet zaszczepić przeciw grypie.

„Nie mówimy o odebraniu przez farmaceutów kompetencji lekarzom. Nie mówimy o odebraniu kompetencji w zakresie edukacji i profilaktyki pielęgniarkom. Oni będą te kompetencje współdzielić. Po co się to robi? Kiedy nie ma jednego z graczy na boisku, to następny go zastępuje. Jeśli w jakimś środowisku nie ma placówki medycznej, ale jest apteka, to farmaceuta może być tym rezerwowym, który będzie sprawować opiekę nad pacjentem” – wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Prowadziła forda i piła

27-letni Gruzin zatrzymany w Mławie na Napoleońskiej

0
Trwa ogólnoeuropejska akcja ROAD SAFETY DAYS, której celem jest dążenie do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na drodze, pod hasłem WIZJA ZERO – zero ofiar śmiertelnych...

Za czym kolejka ta stoi?

0
Z cyklu ,,Fotka z PRL-u” mławskie archiwum prezentuje zdjęcia wykonane w lipcu 1980 roku przedstawiające kolejkę przed kioskiem RUCH-u na ulicy Warszawskiej w Mławie.   Swoją...

Mazowsze. Pijany wyjechał skradzionym busem na trasę

0
Nawet 7,5 roku więzienia grozi 46-latkowi, sprawcy kradzieży busa (w recydywie), który w stanie nietrzeźwości stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego na DK...

A jednak było oficjalne otwarcie [ZDJĘCIA]

0
Dużo wcześniej (26 sierpnia) udostępniony dla ruchu kołowego nowy odcinek Alei Świętego Wojciecha w Mławie został oficjalnie otwarty 13 września br.    W kameralnej uroczystości (bez...
 • Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
  Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
 • Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
  Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
 • ZEZWOLENIA/KARTY POBYTU
 • Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
  Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
 • MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
  MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
 • 3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
  3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
 • Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
  Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!

Nagrała rozmowę z oszustem. Chciał wyczyścić jej konto [NAGRANIE]

1
Oszust chciał wyczyścić konto 26-letniej mieszkanki Piaseczna. Kobieta nagrała rozmowę z oszustem, który podszywając się pod pracownika banku, wymusza zainstalowanie aplikacji tzw. Zdalnego pulpitu....

Nie wiedział jak jechać? [ZDJĘCIA]

0
Osobowe renault zderzyło się z motorowerem yamaha. Jedna osoba została rana. Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w powiecie płońskim 15 września. Policjanci wstępnie ustali ...

Trzecia podwyżka cen gazu uderzy po kieszeni

2
Już trzeci raz w tym roku PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG) dostarczająca gaz ziemny m.in. do Mławy podnosi ceny. Nową taryfę dla...
- REKLAMA -

Dzień Sybiraka w Mławie. Zmiana w planie obchodów

0
Związek Sybiraków w Mławie zaprasza 17 września 2021 r. na uroczyste mławskie obchody 82. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Ze względu...

Spis powszechny 2021 r. Do kiedy?

0
Za brak udziału w Narodowym Spisie Powszechnych Ludności i Mieszkań 2021 można dostać karę — nawet 5 tysięcy złotych. Kto się nie spisał, ma...

Memoriał Grzegorza Morawskiego. Budowlani górą

0
Za nami pierwsza edycja siatkarskiego memoriału Grzegorza Morawskiego. Główne trofeum wzniosły do góry reprezentantki Grot-u Budowlani Łódź. W finałowym spotkaniu, który przy okazji było...

U sąsiadów. Zaatakował policjantów siekierą

0
Decyzją Sądu Rejonowego w Wyszkowie 54-letni mieszkaniec gminy Długosiodło (powiat wyszkowski) po tym jak zaatakował policjantów siekierą i znęcał się nad 89-letnim ojcem najbliższe...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x