sobota, 20 sierpnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażnePani magister w aptece przepisze badania?
- REKLAMA -
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Pani magister w aptece przepisze badania?

-

Epidemia koronawirusa pokazała, że farmaceuci z powodzeniem mogą wesprzeć lekarzy w zakresie podstawowej opieki medycznej. Wykorzystanie ich kompetencji w celu odciążenia polskiego systemu opieki zdrowotnej to konieczność – takie wnioski płyną z raportu firmy konsultingowej IQVIA. W projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty znalazły się m.in. uprawnienia do przepisywania podstawowych badań.

- R E K L A M A -

Obszerny raport IQVIA omawia proponowane w Polsce rozwiązania systemowe i porównuje je do analogicznych koncepcji stosowanych w innych krajach. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty znajduje się obecnie w Sejmie, gdzie w ostatnim tygodniu maja utworzono specjalną podkomisję, która ma się zająć jego dalszym procedowaniem. W Polsce jest 26,5 tys. farmaceutów i 12,5 tys. aptek.

„Kiedy zaczynaliśmy pracę nad raportem, nikt nie był w stanie przewidzieć, w jaki sposób będzie się on odnosił do aktualnych wyzwań. W dobie epidemii koronawirusa farmaceuci byli systemowym wsparciem w opiece nad pacjentem. To pokazuje, jak bardzo niewykorzystany jest ten potencjał” – twierdzi Michał Pilkiewicz, ekspert IQVIA. Z zebranych danych wynika, że w czasie epidemii apteki odwiedziło 72 proc. Polaków, a wśród osób powyżej 55 roku życia było to aż 82 proc.

„Szczególnie w marcu odnotowaliśmy duże kolejki. Staraliśmy się wszystkich uspokoić, chociaż mieliśmy przed oczami obrazki z Włoch. Dużo osób trafiało do nas, bo kontakt z przychodniami był utrudniony. Udało nam się zaopiekować tymi pacjentami, uspokoić ich” – mówi Izabela Baj, kierownik apteki.

W projekcie o zawodzie farmaceuty, farmaceuci zyskują uprawnienia i możliwości diagnostyki znajdujące się do tej pory w gestii lekarzy w tym m.in. kontrolę nadciśnienia, astmy i poziomu cukru we krwi, a także ocenę i harmonizację stosowanych przez pacjenta leków, powtórne wydawanie leków (odnawianie recept), podejmowanie inicjatyw prozdrowotnych, pomoc w stosowaniu się do terapii.

„Potrzebne są zmiany prawne. Nasi farmaceuci mają już dosyć, że w wielu przypadkach są traktowani wyłącznie jak sprzedawcy leków. To ogromny zasób, który jest słabo wykorzystywany. Ludzie zaraz po studiach, którzy przychodzą do pracy, są pełni entuzjazmu. Po paru latach, kiedy ich ogromna wiedza jest niewykorzystywana, tracą zapał” – zwraca uwagę Artur Łakomiec, prezes sieci aptek Gemini Polska.

W opinii ekspertów, współautorów omawianego raportu, farmaceuta to najbliższy sojusznik pacjenta w walce o zdrowie. Według nich opiekę farmaceutyczną należy wdrożyć natychmiast.

„E-recepta dała narzędzie umożliwiające korektę postaw zdrowotnych, ale również wsparcie terapii. Bo dzisiaj tylko farmaceuta ma pełen obraz leków, które przyjmuje pacjent. Może zwrócić uwagę np. na interakcje między nimi” – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Podobnie sądzi prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. „Dzięki e-recepcie możemy bardzo ściśle monitorować, czy pacjent odnawia receptę czy wykupuje leki. Do tego potrzebny jest farmaceuta” – zaznacza.

Jak podkreśla prof. Fal, 76 proc. pacjentów wykupuje przepisane leki, zaś tylko 43 proc. powtórną receptę. „Jeśli farmaceuta będzie to mógł monitorować i przypominać pacjentowi, że z jego danych wynika, że należy przyjść po kolejne opakowanie, to będzie rewelacja” – dodaje.

Wprowadzenie e-recepty to dopiero początek pełnej informatyzacji systemu zdrowia. „Sukces tego rozwiązania dowodzi, że musimy zainwestować w systemy informatyczne. Lekarz i farmaceuta powinni mieć dostęp do konta pacjenta, żeby rozumieć całe spektrum recept, które na nie spływa. Dopiero tak uzbrojeni będą rozumieli konflikty lekowe”– tłumaczy Artur Łakomiec.

Oznacza to wykorzystanie wciąż tworzonego systemu e-Zdrowia. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wspomina o roli systemów informatycznych we wsparciu opieki farmaceutycznej. Jednak ze sprawozdania z prac Komisji ds. Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Rady Aptekarskiej wynika, że planowane jest wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta. Rozwiązanie to umożliwi farmaceucie wyeliminowanie niebezpiecznych interakcji i pozwoli w przyszłości przedstawiać lekarzowi rekomendacje dotyczące terapii.

Proponowane zmiany to jednak dopiero początek całej rewolucji. „Zwiększenie roli farmaceutów w systemie opieki zdrowotnej jest nieuniknione. Patrzymy na kraje, które już to zrobiły, widzimy, jakie odnoszą korzyści. Bylibyśmy absolutnie kontrapragmatykami, gdybyśmy tego nie zrobili. A przecież nie chcemy robić sobie źle” – mówi prof. Fal.

Na przykład w Wielkiej Brytanii w zakres opieki farmaceutycznej wchodzi pomoc w walce z uzależnieniami, na przykład od tytoniu, alkoholu czy cukru. Podczas konsultacji farmaceuta analizuje postępy pacjenta w tym zakresie i doradza kolejne kroki. W Holandii w aptece można uzyskać poradę w kwestii szczepień, które powinny być wykonane przed egzotyczną podróżą oraz zachowania ostrożności w przypadku zetknięcia się z lokalnymi chorobami, a także transportu i przechowywania leków. W Norwegii, w aptece można się nawet zaszczepić przeciw grypie.

„Nie mówimy o odebraniu przez farmaceutów kompetencji lekarzom. Nie mówimy o odebraniu kompetencji w zakresie edukacji i profilaktyki pielęgniarkom. Oni będą te kompetencje współdzielić. Po co się to robi? Kiedy nie ma jednego z graczy na boisku, to następny go zastępuje. Jeśli w jakimś środowisku nie ma placówki medycznej, ale jest apteka, to farmaceuta może być tym rezerwowym, który będzie sprawować opiekę nad pacjentem” – wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Pogoda na weekend dla Mławy

0
W nadchodzący weekend w Mławie i najbliższej okolicy według synoptyków będzie niebezpiecznie.   Pogoda na weekend dla Mławy Trwające od 15 sierpnia ostrzeżenie IMGW przed upałami 2...
piknik militarny

Wojsko w mieście w rocznicę Bitwy pod Mławą

0
W ramach obchodów 83. rocznicy Bitwy pod Mławą w sobotę 27 sierpnia 2022 r. w parku miejskim organizowany będzie piknik historyczny. Swój udział w...
fontanna przy handlowcu w Mławie

Fontanna przy Handlowcu wyłączona

1
Na dworze upał a fontannę przy Handlowcu wyłączono. Powód? Prace remontowe. Więc, jak zapewniają w urzędzie, to tylko tymczasowe.    Fontanna przy Handlowcu wyłączona Według urzędu miasta...

Ogromne utrudnienia dla podróżnych

0
Od dwóch lat trwa modernizacja stacji oraz dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, na który dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich z Mławy. Ogromne utrudnienia dla podróżnych potrwają...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
https://www.geobear.pl/jak-rozpoznac-osiadanie-podlogi-fundamentow/

Ściany i posadzki pękają. Jak skutecznie pozbyć się problemu i uniknąć kosztownych napraw?

0
Ignorowanie pierwszych oznak osiadania domu — jak pękające ściany i posadzki -może prowadzić do większych kłopotów związanych z kosztownymi naprawami, które potrafią przewyższyć koszty...

Orlęta rozbite, Tamka uległa w karnych

1
Za nami pierwsza runda Pucharu Polski na szczeblu okręgowym. Do walki przystąpiły trzy ekipy z powiatu mławskiego. Do kolejnej fazy przedostały się tylko rezerwy...
Grzebskiego

Uwaga na Grzebskiego [ZDJĘCIA]

1
Trwają prace drogowe na ulicy Grzebskiego w Mławie. Ruch kołowy jest utrudniony. Uważajcie.   Jak informowaliśmy (TUTAJ), drogowcy zrywają nawierzchnię bitumiczną, ażeby położyć nową. Tymczasem ruch...
- REKLAMA -
s7

Trasa S7 Napierki – Płońsk cała dwujezdniowa

0
To dobra wiadomość, choć nie oznacza zakończenia prac. Trasa S7 Napierki - Płońsk jest cała dwujezdniowa. 17 sierpnia w godzinach popołudniowych udostępniono do ruchu...
Padlewskieego

Wnioski o dodatek węglowy już można składać

3
Uwaga mławianie. Od czwartku 18 sierpnia 2022 r. można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Wypełnione formularze przyjmą od mieszkańców urzędnicy w oddziale Urzędu...
Grzebskiego

Ruch będzie wstrzymany. Wymiana nawierzchni

0
Od 18 sierpnia 2022 r. drogowcy zaplanowali wymianę nawierzchni bitumicznej na jednej z głównych arterii miasta, czyli na ul. Grzebskiego. Wystąpią utrudnienia w ruchu...
pożar lasu

Gorący czas dla strażaków

0
Trzeba uprzątnąć gniazdo szerszeni? Wiatr zerwał dach? Zdarzył się wypadek? Dzwonimy po straż. Latem jej linia jest rozgrzana do czerwoności. Strażacy zawsze muszą być gotowi do działania,...
- REKLAMA -

Gorący czas dla strażaków

0
Przejdź do komentarzyx
()
x