wtorek, 30 maja 2023
naszamlawa.plWiadomościOd dziś ferie. Będą kontrolować
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Od dziś ferie. Będą kontrolować

-

Fere zimowe w województwie mazowieckim rozpoczynają się dziś (od 31 stycznia do 13 lutego br.). Służby i inspekcje z Mazowsza zapowiadają wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz turystów. W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2022” przeprowadzą liczne kontrole w zakresie m.in.: sprawdzania miejsc zorganizowanego wypoczynku czy sprawności technicznej autokarów.

- R E K L A M A -

 

Od dziś ferie. Będą kontrolować

Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii, należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Każdy organizator wyjazdu zobligowany jest zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. Natomiast w przypadku półkolonii lub wyjazdów zagranicznych zgłoszenia należy dokonać na minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Można to zrobić korzystając z formularza online zamieszczonego na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl. W bazie wypoczynku do publicznej wiadomości udostępnione są zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa, m.in.: termin wyjazdu, lokalizacja oraz ramowy program wypoczynku. Ponadto, na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl, rodzice i opiekunowie mogą zweryfikować, czy wypoczynek ich dzieci został zgłoszony do Kuratorium i czy uzyskał akceptację Kuratora (został umieszczony w bazie wypoczynku).

Kuratorium Oświaty sprawdzi zgłoszenia organizatorów pod kątem: zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej, posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi, spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej, natomiast służby sanitarne podczas ferii będą kontrolować miejsca wypoczynku pod kątem jakości żywienia, bezpieczeństwa i higieny, programu zajęć.

W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można zgłaszać kuratorowi oświaty lub innym upoważnionym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja). Za zorganizowanie wypoczynku bez zgłoszenia grozi kara grzywny.

Szczegółowe informacje, porady dotyczące zimowego wypoczynku na Mazowszu oraz wytyczne dla organizatorów są dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty
w Warszawie, w zakładce Bezpieczne ferie – Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży i na drodze

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, a szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów.

Podczas kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek policjanci będą m.in.: zwracać uwagę kierującym na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, funkcjonariusze będą przypominać o zagrożeniach związanych m.in.: z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez ulicę. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z odblasków.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Wykaz punktów kontroli autobusów w załączniku poniżej.

„Bezpieczny Autobus” to uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usługa (www.bezpiecznyautobus.gov.pl), która pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzenia podstawowych danych na temat autokaru, którym planowana jest podróż.

Od 28 stycznia br. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (WRD KSP) wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa (ITD), będzie prowadził kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych na parkingu samochodowym przy hali widowiskowo-sportowej „TORWAR” przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Organizatorzy wyjazdów i rodzice zawsze mogą poprosić kierowców
o okazanie protokołu takiej kontroli, aby mieć pewność, że dzieci będą podróżować sprawnym pojazdem, a wiozący je kierowca posiada odpowiednie kwalifikacje.

Podstawowe dane na temat autokaru, którym planowana jest podróż można sprawdzić na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w wyszukiwarkę uzyskamy informacje nt.m.in.: ważności badań technicznych, aktualnego OC oraz czy pojazd jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać bezpłatnie.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, służby cały czas przeprowadzają kontrole pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowych, restauracjach, hotelach, klubach, siłowniach i stokach. W województwie mazowieckim od listopada 2021 r. zostało przeprowadzonych ponad 10 000 kontroli.


Bezpieczeństwo pożarowe

Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach, podczas pobytu w hotelu lub pensjonacie. Przebywając w obiektach wypoczynku poza miejscem zamieszkania pamiętajmy aby sprawdzić plan ewakuacji z obiektu. Dowiedzmy się też gdzie znajduje się wyznaczone miejsce zbiórki na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia dla zdrowia lub życia. W naszych domach pamiętajmy
o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów, jezior i rzek. Takie miejsca są zawsze niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które pozostają w miejscach swojego zamieszkania, gdzie nie ma możliwości korzystania ze zorganizowanych form wypoczynku.

Jeśli zauważysz osobę tonącą

  • Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
  • Jeśli zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

Państwowa Straż Pożarna apeluje również o niezjeżdżanie na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i obszarów wodnych oraz niedoczepianie sanek do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego.

 

NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE

112 – numer alarmowy

997 – Policja

999 – Pogotowie Ratunkowe

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu – tel. 48 363 51 87

Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie – tel. 22 551 24 00

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie – tel. 22 863 90 12

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. dyżurny 502 171 171

(w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 690 20 01 (06) w. 124; pn./pt. w g. 7:30-15:00).

Źródło: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
budowa

Najemcy mieszkań wkrótce mogą być właścicielami

0
Najemcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus wkrótce, mogą być ich właścicielami. Najemcy mieszkań wkrótce mogą być właścicielami Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polskim...

Czy rezerwy będą świętować już w środę? Żak już drugi

0
Jutro zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia w piłkarskiej B-klasie. Na boisku w Mławie dojdzie do rywalizacji dwóch ekip rezerw – lider z Mławy zmierzy się z...
młotek sędziowski

21-latek uszkodził 8 samochodów

0
21-latek odpowie za uszkodzenie 8 samochodów na terenie Płońska. Przyznał się do zarzucanych czynów. Postępowanie tłumaczył spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. Grozi mu do 5...

Wypowiedzenie polisy OC przez internet – czy jest możliwe?

0
Zdecydowałeś się na wypowiedzenie polisy OC? Zastanawiasz się, czy uda Ci się dopełnić formalności przez internet? Zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ nie dość, że...
Loading RSS Feed
bus po wypadku

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wypadek na S7. Nowe informacje

0
Nowe informacje w sprawie wypadku na S7 w pobliżu Uniszek Zawadzkich.  Ruch kołowy na siódemce został przywrócony, o czym informuje policja około godziny 12:35....
wypadek na s7

Z OSTATNIEJ CHWILI. S7 całkowicie zablokowana. 8 uczestników wypadku

0
Nowa siódemka na wysokości Uniszek Zawadzkich jest całkowicie zablokowana. Bus zderzył się z ciężarówką. 8 osób uczestniczyło w wypadku. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR. AKTUALIZACJA...

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń? 3 główne zalety

0
Czy zdarza Ci się kupować polisy ubezpieczeniowe? Być może jest to ubezpieczenie samochodu, mieszkania, domu lub ubezpieczenie turystyczne. Obecnie mamy do wyboru po kilkadziesiąt...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
widok drogi z góry

Mrugali długimi. Kontrole z ziemi i powietrza

2
"Mruganie długimi" choć przeważnie dozwolone w wielu sytuacjach może przysporzyć problemów. Przekonali się o tym kierowcy z mazowieckiego Piaseczna, skontrolowani z ziemi i powietrza...

Dublet Mateusza w wygranym spotkaniu. Zaczął Tworek

11
Każda seria dobiega końca niezależnie czy dotyczy ilości zwycięstw z rzędu czy też niepowodzeń. W przypadku Mławianki liczba spotkań bez wygranej zatrzymała się na...
rowerzyst

Rowerem po drodze, po chodniku, a może po ścieżce. Co wolno rowerzyście?

3
Rowerem po drodze, po chodniku, a może po ścieżce rowerowej. Jak dość często można zauważyć w Mławie, niektórym to sprawia trudność i jeżdżą tam,...

Ubóstwo, przemoc i kryzysy humanitarne przyczynami pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci

0
Ubóstwo, przemoc i kryzysy humanitarne wśród najczęstszych przyczyn pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży UNICEF wskazuje, że choć podstawowe przyczyny kryzysów zdrowia psychicznego...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx