środa, 31 maja 2023
naszamlawa.plNa sygnaleOcalił dziewczynkę - osierocił własne dziecko. Ostatnie pożegnanie
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Ocalił dziewczynkę – osierocił własne dziecko. Ostatnie pożegnanie

-

To poruszająca historia. – Dzisiaj pożegnaliśmy naszego kolegę st. sierż. Marcina Szpyruka, który będąc z rodziną na urlopie, poświęcił własne życie ratując drugie – tak policjanci napisali o koledze, który zginął podczas ratowania tonącej 12-latki. 25 sierpnia podczas uroczystej ceremonii pogrzebowej zmarłego pożegnała rodzina, przyjaciele, a także policjanci. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Tomasz Szymański złożył rodzinie i bliskim wyrazy współczucia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński uhonorował pośmiertnie Marcina Szpyruka złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

- R E K L A M A -

 

Przypomnijmy. Podczas urlopu nad morzem, który spędzał wraz z żoną i 15-miesięcznym dzieckiem, 20 sierpnia br. Marcin Szpyruk zauważył tonącą 12-latkę. Ruszył na pomoc. Ocalił życie 12-latki, ale niestety stracił własne.

25 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 mszą żałobną w kościele pw. Św. Jana Pawła II w Siedlcach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego policjanta – starszego sierżanta Marcina Szpyruka.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się zgodnie z policyjnym ceremoniałem przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Swoją obecnością w tej ostatniej drodze pożegnania bohaterskiego policjanta zaszczycili: podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Tomasz Szymański, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Marek Chodakowski, Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomir Rogowski, ks. ppłk Piotr Gibasiewicz, a także przyjaciele i współpracownicy.

W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi starszy sierżant Marcin Szpyruk przyczynił się swoją bohaterską postawą, godną policjanta Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył pośmiertnie bohaterskiego funkcjonariusza złotą odznaką „Zasłużony Policjant”. Decyzję tę odczytał st. asp. Marcin Zagórski.

Podsekretarz Stanu w MSWiA Błażej Poboży odczytał list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego: „(…) śmierć starszego sierżanta Marcina Szpyruka to ogromna strata dla nas wszystkich. Odszedł od nas wspaniały młody i ambitny policjant. Przez 6 lat mogliśmy liczyć na jego profesjonalizm i oddanie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza. (…) Życie i służba st. sierż. Marcina Szpyruka zakończyły się zdecydowanie zbyt wcześnie. Ratując życie tonącego dziecka, poświęcił własne, nie wahał się, udzielając pomocy. W poczuciu odpowiedzialności i służby gotowy był zrobić wszystko, by ocalić dziecko. To bohaterstwo najwyższej próby, świadectwo najpełniejszej służby dla innych. Na zawsze zapamiętamy ten heroiczny czyn. Cześć Jego pamięci”.

W imieniu Komendanta Głównego Policji słowa pożegnania skierował jego zastępca nadinsp. Tomasz Szymański: „Nie łatwo jest pogodzić się z odejściem osoby, którą ceniliśmy, szanowaliśmy, kochaliśmy i potrzebowaliśmy. Dla pogrążonej w smutku rodziny, przyjaciół, ale i naszego policyjnego środowiska to wielka strata. W imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka żegnam dziś Marcina Szpyruka, starszego sierżanta, funkcjonariusza z ponad 6-letnim stażem służby, który od początku związany był z garnizonem stołecznym, a od lipca 2018 roku pełnił służbę na rzecz mieszkańców Mińska Mazowieckiego (…) Bycie policjantem traktował jak misję, dlatego nawet w czasie wolnym od służby bez wahania ruszył na pomoc tonącej dziewczynce, ratując jej życie, poświęcając własne. Józef Stanisław Tischner powiedział: – W momencie śmierci bliskiego, uderza człowieka świadomość niczym niedającej się zapełnić pustki. Żadne słowa nie wyrażą teraz żalu po stracie starszego sierżanta Marcina Szpyruka, wspaniałego męża, ojca, cudownego syna i dobrego przyjaciela. (…) Serdeczne wyrazy ubolewania kieruje również do przełożonych, koleżanek i kolegów Marcina. Marcinie, zostaniesz na zawsze we wspomnieniach bliskich Ci osób. Wszyscy będą pamiętać Twoją chęć pomocy innym ludziom, Twoją pasję działania oraz zaangażowanie w sprawy policyjne. Odszedł na wieczną służbę nasz kolega, ale pamięć o nim pozostanie na zawsze w nas i na kartach historii polskiej Policji. Cześć Twojej pamięci!”

Bohaterskiego funkcjonariusza Policji pożegnał również Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomir Rogowski: „(…) bycie policjantem to nie tylko profesjonalne wykonywanie obowiązków, nie tylko znajomość przepisów prawa, ale też wartości, które nosimy w sercu – wartości, które są dla nas ważne. Dokładnie miesiąc temu było nasze święto, obchodziliśmy je w roku niezwykle trudnym, pełnym  wyzwań. Dziękowałem policjantom za odpowiedzialność, dziękowałem im za troskę o naszych mieszkańców, dziękowałem im za tą godną postawę. Powiedziałem, że jestem z nich dumny i powiedziałem, że nie wiemy jakie wyzwania są jeszcze przed nami, ale na pewno im podołamy. Dzisiaj mamy kolejne wyzwanie. Jesteśmy tutaj, bo Marcin te wartości miał w sercu. To nie były puste słowa zapisane w ustawie, ale rota przysięgi: służyć narodowi, dbać o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. Wypełnił tę rotę do końca. Kierując się tymi wartościami, ruszył na ratunek i uratował ludzkie istnienie, oddając wartość najwyższą, jaką jest własne życie. Dzisiaj wszyscy tutaj zebrani stoimy przy trumnie bohatera. Jest też druga strona tego czynu, to jest wielka tragedia. (…) Jest bohaterem, ale nie możemy go uścisnąć, poklepać po plecach. Jedyną rzecz, którą możemy zrobić, to być tutaj, stanąć przy trumnie i w ten sposób okazać mu szacunek. To jest tragedia nie tylko dla rodziny, ale też dla nas wszystkich, bo On był częścią naszej policyjnej rodziny. (…) Wszystkie emocje, które są w nas, możemy zamienić na pamięć o Marcinie. Chwała i cześć starszy sierżancie Szpyruk!”

W imieniu biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka wyrazy głębokiego współczucia przekazał rodzinie zmarłego funkcjonariusza ks. ppłk Piotr Gibasiewicz: wszyscy jesteśmy pod wrażeniem bohaterskiego czynu śp. Marcina. Ratując życie dziecka, utracił swoje własne życie. W pełnionej służbie funkcjonariusza Policji naśladował Chrystusa, który powiedział: „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Po mszy świętej uroczysty kondukt żałobny przejechał na cmentarz Janowski w Siedlcach. Przed złożeniem trumny w grobie policjanci z asysty honorowej złożyli flagę państwową i przekazali ją Zastępcy Komendanta Głównego Policji. Generał wręczył flagę rodzinie Marcina Szpyruka. Po salwie honorowej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce oraz wiązanki. W czasie składania kwiatów werblista z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji wykonał „Tremolo”. Po odegraniu przez sygnalistę melodii „Śpij kolego” w imieniu Komendanta Stołecznego Policji jego zastępca insp. Marek Chodakowski wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomirem Rogowskim przekazali rodzinie zmarłego mi.in. czapkę gabardynową.


Starszy sierżant Marcin Szpyruk miał 32 lata. Służbę w Policji rozpoczął 6 lat temu w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie, a od 2018 roku kontynuował ją w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji KPP w Mińsku Mazowieckim w garnizonie stołecznym. Pracował na pierwszej linii i nigdy nie bał się podejmować trudnych interwencji. Już od początku dał się poznać jako wspaniały kolega, zawsze pomocny i uczynny. Dzielnie znosił trudy policyjnej służby.

Będzie zapamiętany jako wzorowy policjant, taki z powołania. Był oddany służbie, w której odnosił sukcesy. Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem zyskał uznanie w oczach przełożonych. Był wielokrotnie nagradzany przez Komendanta Stołecznego Policji i Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim. Służba w Policji od zawsze była jego marzeniem. Spełniał się zawodowo i jak mówią o nim koledzy, zawsze można było na niego liczyć, a jeżeli coś się działo, to ani chwili się nie zastanawiał. I tak było 20 sierpnia br. Podczas urlopu nad morzem, który spędzał ze swoją rodziną, zauważył tonącą 12-latkę. Marcin od razu ruszył z pomocą. Ocalił życie dziecka, ale niestety stracił własne.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Tomasz Szymański w imieniu własnym, kierownictwa oraz wszystkich pracowników i policjantów złożył rodzinie i bliskim wyrazy współczucia. Kondolencje rodzinie oraz najbliższym, złożył Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej, a także Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski.

Wyrazy najgłębszego współczucia składają pogrążonej w żałobie rodzinie, bliskim oraz znajomym, koleżanki i koledzy z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. „Jesteśmy dumni, że mogliśmy służyć z Tobą i wspólnie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Twoją bohaterską postawę zapamiętamy na zawsze”. Cześć Twojej Pamięci!
Źródło: policja.pl/KGP / zdjęcia: Marek Szałajski

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Szkoda życia Tego młodego człowieka. Szereg wyrazy współczucia dla Rodziny.

czytelnik
czytelnik
2 lat temu

Szkoda człowieka, ale pewnie nie znał zasad ratowania tonącej osoby. A jak zachowali się rodzice uratowanej dziewczynki? Nic powyżej nie jest napisane.

Maciej8800
Maciej8800
2 lat temu

Więksi są bohaterowie codziennego pomagania i pozostają anonimowi.
A jak pOLICJANY to już wielkie halo.

Z życia Akademii Mławianki [ZDJĘCIA]

0
Młodzi adepci piłki nożnej trenują w Akademii Piłkarskiej Mławianka Mława. Chwile podczas piłkarskich zmagań uwiecznił Bogdan Jakubowski.    Zachęcamy do obejrzenia zdjęć naszych bardzo młodych piłkarzy. ...

Wyrwał razem z kostką. Zapłacimy za to wszyscy

1
Zapłacimy wszyscy, dwa razy za to samo. Wandal wyrwał stojak rowerowy wraz z kostką brukową, do której był przytwierdzony długimi metalowymi śrubami. Stało się...
budowa

Najemcy mieszkań wkrótce mogą być właścicielami

0
Najemcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus wkrótce, mogą być ich właścicielami. Najemcy mieszkań wkrótce mogą być właścicielami Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polskim...

Czy rezerwy będą świętować już w środę? Żak już drugi

2
Jutro zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia w piłkarskiej B-klasie. Na boisku w Mławie dojdzie do rywalizacji dwóch ekip rezerw – lider z Mławy zmierzy się z...
Loading RSS Feed

Najlepsza firma oferująca roboty ziemne! Jak wybrać odpowiedniego usługodawcę?

0
Wybór odpowiedniej firmy usługowej to nie lada wyzwanie. Natomiast warto podejść do tego zadania poważnie, gdyż może to mieć znaczący wpływ na efekt końcowy...
młotek sędziowski

21-latek uszkodził 8 samochodów

0
21-latek odpowie za uszkodzenie 8 samochodów na terenie Płońska. Przyznał się do zarzucanych czynów. Postępowanie tłumaczył spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. Grozi mu do 5...

Decyzja środowiskowa krok po kroku

0
Realizacja każdego projektu wymaga odpowiednich przygotowań. Należy uwzględnić w nich nie tylko nasze zasoby – czasowe, finansowe i ludzkie, ale także odpowiednią dokumentację. W...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
bus po wypadku

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wypadek na S7. Nowe informacje

0
Nowe informacje w sprawie wypadku na S7 w pobliżu Uniszek Zawadzkich.  Ruch kołowy na siódemce został przywrócony, o czym informuje policja około godziny 12:35....
wypadek na s7

Z OSTATNIEJ CHWILI. S7 całkowicie zablokowana. 8 uczestników wypadku

0
Nowa siódemka na wysokości Uniszek Zawadzkich jest całkowicie zablokowana. Bus zderzył się z ciężarówką. 8 osób uczestniczyło w wypadku. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR. AKTUALIZACJA...

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń? 3 główne zalety

0
Czy zdarza Ci się kupować polisy ubezpieczeniowe? Być może jest to ubezpieczenie samochodu, mieszkania, domu lub ubezpieczenie turystyczne. Obecnie mamy do wyboru po kilkadziesiąt...

Dramatyczna relacja i dramatyczny apel. „Nie kryjcie mordercy”

5
- Nie kryjcie mordercy Proszę, pomóżcie mi znaleźć człowieka, odpowiedzialnego za bezsensowną śmierć bo kto wie, dziś pies jutro człowiek — apeluje...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx