środa, 07 grudnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościMława pamięta Żołnierzy Wyklętych
- REKLAMA -
 • Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Cena: 147 999,98 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości

Mława pamięta Żołnierzy Wyklętych

-

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca mieszkańcy Mławy uczcili pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego. Mławskie uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej. Następnie mławianie oraz przedstawiciele władz oddali hołd bohaterom przed pomnikiem w pobliżu świątyni. Pomnik ufundowano w 2016 roku z inicjatywy mławskich społeczników i przedstawicieli władz. 

- R E K L A M A -

 

 

Msza w intencjach Żołnierzy Wyklętych i prof. Ryszarda Juszkiewicza

Msza została odprawiona w intencjach m.in. Żołnierzy Wyklętych oraz badającego ich losy, zmarłego w 2019 r. historyka prof. Ryszarda Juszkiewicza. Liturgii przewodniczył Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski.

Kazanie poświęcone walce Żołnierzy Wyklętych i polskiego duchowieństwa o duchową przede wszystkim wolność Polaków wygłosił gospodarz uroczystości – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie ks. kan. Sławomir Kowalski. Swoją refleksję skoncentrował zwłaszcza na osobie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Mława. Nie możemy o nich zapomnieć

Pod koniec mszy św. głos zabrali poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która odczytała list okolicznościowy Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, a także Senator RP Jan Maria Jackowski i burmistrz miasta Mławy Sławomir Kowalewski.

Żołnierze Wyklęci i ich historia to jedna z wielu tragicznych stacji drogi krzyżowej narodu polskiego. To dlatego spotykamy się w tym miejscu i mówimy o nich. Nie możemy o nich zapomnieć, bo wśród nich są tak samo mieszkańcy Mławy; bo wśród nich są mieszkańcy powiatu mławskiego; bo wśród nich są obywatele naszego narodu, Polacy – rozpoczął wystąpienie burmistrz Kowalewski.

Przywoływał tragiczne losy bohaterskich żołnierzy, których miał zaszczyt znać, a których nie ma już dziś wśród nas. Losy Żołnierzy Wyklętych porównywał do losów żołnierzy walczących dziś o wolną Ukrainę, którzy wkrótce mogą stać się właśnie takimi wyklętymi, jak w dobie reżimu komunistycznego Polacy.

Uchodźcy wojenni uciekają do nas przed ostrzałem rakietowym i artyleryjskim

Apelował do zgromadzonych o otwarcie serc i pomoc uchodźcom wojennym.

– Mówmy o tym, że trzeba tym ludziom pomagać, że to są uchodźcy wojenni, że powodem, dla którego przyjeżdżają do nas, do naszej Ojczyzny do Mławy jest dramat wojny, ostrzał rakietowy, ostrzał artylerii, ostrzał żołnierzy rosyjskich. Służby specnazu polują na prezydenta Ukrainy. To ludzie, którzy przygotowani są do zabijania, szczególnie Czeczeńcy przyjechali tam, by zabijać, żołnierze rosyjscy, by zabijać […] — podkreślał gospodarz naszego miasta.

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz złożeniem wiązanek, kwiatów i zapalonych zniczy.

Nasze relacje na żywo znajdziecie na FACEBOOKU TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Wypadek na Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

0
Wypadek na rogu ulicy Brukowej i Piłsudskiego w Mławie. Na miejsce przybyła policja. Być może do wypadku przyczyniły się trudne warunki pogodowe, mżawka i śliska...
Burmistrz Mławy

Węgiel w Mławie. Pierwszy transport

1
Władze Mławy informują o dotarciu do miasta pierwszego transportu węgla przeznaczonego do zakupu w obniżonej cenie. Jak kupić?  Pierwszy transport Do naszego miasta dotarła pierwsza dostawa...
złodziejka

Działo się w mławskim markecie [ZDJĘCIA]

1
Wystarczyło kilka minut, by z portfela pozostawionego przypadkiem, na sklepowym regale, zniknęły pieniądze. Jak się okazało, z okazji skorzystała starsza kobieta, robiąca zakupy. Wzięła...
wypadek

Na S7 kierowca ranny. Część bydła padła [ZDJĘCIA]

0
Trwają czynności mławskiej Policji w sprawie wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów ciężarowych, w którym ranny został 60-letni kierowca tira. Do zdarzenia doszło wczoraj...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Samochód dostawczy uderzył w przyczepę z obornikiem

0
Samochód dostawczy uderzył w przyczepę z obornikiem w poniedziałek 5 grudnia na drodze pomiędzy Dąbkiem a Kosinami w powiecie mławskim. Kierowca busa trafił do szpitala....
kuchnia gazowa

Dodatek do gazu ziemnego. Kryteria dochodowe

1
Parlament pierwszego grudnia uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Zakłada ona...
twórcy

Spotkanie Wigilijne mławskich artystów [ZDJĘCIA]

0
Skupieni w Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej artyści spotkali się w restauracji Ambrozja na związkowej Wigilii.  Spotkanie Wigilijne mławskich artystów Mławski związek promuje kulturę i twórców z...
- REKLAMA -
droga zimą

Grudniowa pogoda w Mławie

0
Pogodowy przekładaniec. W dzień na plusie nocą na minusie. Grudniowa pogoda w Mławie według najnowszych prognoz synoptyków IMGW będzie przypominała raczej jesienne słoty niż...

Straż broni tytułu. Rusza kolejna edycja Dan-Bud Liga

0
Mimo przerwy w rozgrywkach ligowych na kibiców piłkarskich czekają emocje. Dzisiaj ruszają na obiekcie Mławskiej Hali Sportowej zmagania w ramach Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu....

Opony zimowe 185/60/R15 – jak znaleźć dobry i tani model?

0
Czy dobre opony mogą być tanie? Cóż, nie do końca. Otóż przy wyborze ogumienia należy kierować się przede wszystkim jakością, a za jakość trzeba...

Poznaj sekret zdrowej cery!

0
Zdrowa i promienna cera jest marzeniem każdej kobiety niezależnie od wieku. Odpowiednia pielęgnacja dopasowana do indywidualnych potrzeb przy zastosowaniu naturalnych preparatów pozwala na uzyskanie...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x