naszamlawa.plWiadomościMieszkańcy Mazowsza utracili ponad 5 mln
- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

Mieszkańcy Mazowsza utracili ponad 5 mln

-

Liczba oszustw finansowych wciąż jest bardzo wysoka. Od początku roku na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 1451 oszustw internetowych, w których poszkodowani utracili ponad 5 milionów złotych, a także 97 przypadków oszustw na tzw. wnuczka/policjanta, gdzie straty wyniosły ponad 2,5 miliona złotych.

- R E K L A M A -"))

 

Warto przypomnieć, że w metodzie na wnuczka przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską (wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), funkcjonariusza Policji lub innego urzędnika państwowego itp. Następnie proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się oni sami lub ich bliscy. Informują, że udostępnione środki finansowe odbierze kolega bądź inna wskazana osoba. Ofiara, nie podejrzewając niczego złego, kierując się troską o osobę najbliższą przekazuje pieniądze przestępcom.

To tylko jeden z mnogich scenariuszy sposobów oszukiwania i podstępnego działania przestępców. Szczególnie teraz w okresie pandemii rozpoznano nowe techniki manipulacyjne mające na celu wyłudzenie środków finansowych czy danych osobowych, szczególnie dotyczących logowania, haseł czy jednorazowych kodów dostępu.

UWAŻAJ NA:

Oferty sprzedażowe fałszywych ampułek szczepionki na COVID-19.

Sms-y, telefony, lub e-maile z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki, poprzez specjalny link do dokonania płatności.

Oferty na dezynfekcję mieszkania, gdzie złodzieje przebrani w kombinezony okradają mieszkania po opuszczeniu ich przez lokatorów.

Specjalne i drogie maseczki z cząsteczkami nano-srebra, fałszywe leki i produkty lecznicze.

Oszustwo na chorego wnuczka, w której oszust dzwoni z prośbą o opłacenie jego testów na koronawirusa lub całego leczenia.

SMS-y informujące o niedopłacie za prąd i gaz zawierające link do dokonania przelewu – co może być próbą wyłudzenia.

Telefoniczne zaproszenia na prezentacje sprzedażowe, gdzie wabikiem jest kusząca oferta otrzymania prezentu. Pamiętaj: nic nie ma za darmo!

Fałszywe e-maile, które informują o wezwaniu na Policję, w których załączony plik zawiera złośliwe oprogramowanie.

Prośby konsultantów bankowych o ściągnięcie aplikacji i podanie poufnych danych w celu zalogowania się na Twoim koncie.

Fałszywe usługi ubezpieczeniowe.

Oszustów podszywających się pod organizatorów wycieczek, występów, koncertów i oferujących pomoc w odzyskaniu pieniędzy z powodu odwołania lub zmiany terminu.

Fałszywe zbiórki na szczytne cele.

Wiadomości za pośrednictwem aplikacji – komunikatorów wykorzystujących numery telefonów – z zapytaniem: „czy oferta aktualna” i propozycją zapłaty za towar poprzez usługę „Przesyłka” oraz załączonym linkiem do odbioru płatności.

SMS wysyłany z trybu alarmowego SOS w smartfonie z linkiem do podejrzanej strony internetowej.

SMS od firmy kurierskiej o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty i link do strony bankowości elektronicznej. Po wpisaniu danych wrażliwych oszust otrzymuje dostęp do konta.

Fałszywe powiadomienia z mediów społecznościowych, dotyczące nowych znajomości, komentarzy czy polubień.

Fałszywe inwestycje w internecie.

Prośby o opłaty manipulacyjne w zamian za otrzymanie należnych świadczeń pieniężnych.

Na sprzedawców perfum, gdzie podczas wąchania zapachów można stracić przytomność.

SMS z informacją o pilnym kontakcie z Sanepidem przez wskazany numer, gdzie połączenie może kosztować aż 35 zł za 1 minutę.

Na usługę „Zdalny pulpit”, gdzie słyszymy namowy o zainstalowanie programu do zdalnej obsługi komputera lub/i udostępnienie danych do bankowości elektronicznej.

Na fałszywych rachmistrzów – zapoznaj się z zasadami Spisu powszechnego na stronie www.spis.gov.pl, by nie dać się nabrać.
MAZOWIECKA POLICJA PRZYPOMINA JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OSZUSTWA:

1. Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.

2. Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

3. Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

4. Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

5. Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości i linków!

Poinformuj Policję!

Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Niedziele handlowe. Czy dziś zrobimy zakupy?

0
W dniu dzisiejszym nie zrobimy zakupów w popularnych sieciówkach. Chyba że są placówkami pocztowymi.   Najbliższa niedziela handlowa będzie 29 sierpnia 2021 r., kolejne 12 grudnia...

Traktorzysta był nietrzeźwy

1
Policja ustaliła, że to kierujący ciągnikiem rolniczym był sprawcą groźnego wypadku na drodze w powiecie ciechanowskim. O zdarzeniu informowaliśmy TUTAJ.   Na drodze lokalnej Ogonowo-Dziektarzewo-Luszewo doszło...

Awanse i odznaczenia. Święto policji w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Mławscy mundurowi świętowali w piątek 23 lipca. Tego dnia na dziedzińcu komendy odbyła się uroczysty apel z okazji Święta Policji, wręczono awanse i odznaczenia.   Apel...

Uderzył w prawidłowo jadącą kobietę

0
Ku przestrodze. Nawet jazda na rowerze może prowadzić do poważnych konsekwencji. 22 lipca w sąsiednim powiecie ciechanowskim doszło do groźnego wypadku z udziałem dwojga...
 • 3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
  3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
 • MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
  MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
 • Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
  Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
 • Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
  Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
 • Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
  Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
 • Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
  Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
 • ZEZWOLENIA/KARTY POBYTU

Nie takie nowe, ale perfidne oszustwo przy sprzedaży używanych samochodów

0
Są takie marki aut używanych, na których przekręty robi się właściwie non-stop. Mercedes, BMW, ale też mniej popularna Alfa Romeo, a nawet tani Opel...

Zachodnia obwodnica przejdzie środkiem ogrodów działkowych

15
Zachodnia obwodnica Mławy przejdzie środkiem ogrodów działkowych "Za Torem". Tak wynika z udostępnionych dokumentów.    Radny wojewódzki Konrad Wojnarowski opublikował mapę przebiegu obwodnicy zachodniej. Wynika z...

Incydent na plaży w Mielnie – reakcja władz

0
W sezonie wakacyjnym mławianie chętnie odwiedzają nadmorskie miejscowości. W jednej z nich doszło do niezwykłej sytuacji.   Wieczorem, na publicznej plaży w Mielnie nietrzeźwa para...
- REKLAMA -

ASF pod Mławą – APEL starosty

1
Według GIW choroba trzody chlewnej (ASF — afrykański pomór świń) rozprzestrzenia się na naszym terenie. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o nowym ognisku zakażenia w...

Rozbity ciągnik i samochód. Dwie osoby w szpitalu

0
Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do którego doszło 22 lipca około godziny 12 w gminie Glinojeck.   Ciągnik rolniczy zderzył się z osobówką w...

Policjanci odwiedzą działkowców

0
Mundurowi we współpracy z Okręgiem Mazowieckim Polskiego Związku Działkowców odwiedzą działkowców. To w związku z akcją informacyjną „Mazowiecka Policja Ostrzega!”. Akcja ma na celu...

Beza zgubiła się na OKM

0
Właścicielka prosi o pomoc w odnalezieniu pieska rasy york, który wabi się Beza. Maluch zgubił się 20 lipca około godziny 11. Ostatni raz była...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x