sobota, 27 listopada 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plNa sygnaleMazowsze. Akt oskarżenia wobec adwokata
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Mazowsze. Akt oskarżenia wobec adwokata

-

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko stołecznemu adwokatowi Robertowi N. w związku ze śledztwem prowadzonym przez CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji.

- R E K L A M A -

 

– Delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prowadziła postępowanie przygotowawcze przeciwko Robertowi N. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa oszustwa przy reprywatyzacji jednej z nieruchomości warszawskich. W śledztwie zebrano materiał dowodowy, który dał podstawę do wniesienia do Sądu Okręgowego w Warszawie aktu oskarżenia. Ustalenia śledczych wskazują, że w wyniku działania oskarżonego doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości ponad 9 milionów złotych – informuje CBA.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 50 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości. W związku z prowadzonymi postępowaniami zarzuty usłyszało ponad 70 osób.

KOMUNIKAT PROKURATURY KRAJOWEJ

Z końcem października bieżącego roku Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Robertowi N., znanemu warszawskiemu adwokatowi, oskarżając go o oszustwo w związku z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. Oskarżonemu zarzuca się doprowadzenie swojego klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie ponad 9 milionów złotych.

Kancelaria specjalizująca się w sprawach związanych z reprywatyzacją

Jak ustalono w toku śledztwa od 2006 roku Robert N. pod szyldem kancelarii adwokackiej, postanowił prowadzić działalność zarobkową, specjalizując się w sprawach administracyjnych i sądowych, związanych z reprywatyzacją i odzyskiwaniem nieruchomości warszawskich lub odszkodowań za grunty wywłaszczone na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy – tzw. dekretu Bieruta. Oskarżony wspólnie z członkiem swojej rodziny zaczął skupować roszczenia dekretowe od byłych właścicieli znacjonalizowanych po 1945 roku gruntów lub ich spadkobierców. W prowadzonych sprawach wykorzystywał znajomości posiadane w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Miasta Stołecznego Warszawy.

Ustalenia śledztwa

93-letni pokrzywdzony, który na mocy decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 16 listopada 1992 roku utracił odziedziczoną nieruchomość, która stała się własnością Gminy Warszawa – Mokotów, zgłosił się do Roberta N. po poradę prawną, mając pewność, iż korzysta z porad adwokata specjalizującego się w prowadzeniu spraw reprywatyzacyjnych. Utwierdzony w przekonaniu co do profesjonalnego podejścia adwokata do zaprezentowanego problemu prawnego udzielił mu pisemnych pełnomocnictw do reprezentowania go we wszelkich sprawach dotyczących spornych nieruchomości, przy czym pełnomocnictwa te obejmowały także  umocowanie do prowadzenia wszelkich spraw przed sądami powszechnymi, administracyjnymi, w prokuraturze oraz w organach administracji rządowej i samorządowej.

Umowa zlecenie

Pomiędzy stronami sporządzona została umowa zlecenie. Na jej podstawie pokrzywdzony, jako zleceniodawca, wyraził zgodę na podejmowanie w jego imieniu przez Roberta N. działań mających na celu uzyskanie odszkodowania za wspomniane nieruchomości. Robert N. zobowiązał się natomiast do podjęcia powyższych czynności, jak również wszelkich dalszych będących następstwem uzyskania prawa. W toku śledztwa ustalono, iż oskarżony swoim zachowaniem wielokrotnie utwierdzał pokrzywdzonego w błędnym przekonaniu o niemożliwości uzyskania z Urzędu m.st. Warszawy godziwego odszkodowania w związku z utraconymi nieruchomościami. Jednocześnie złożył on pokrzywdzonemu propozycję sprzedaży na jego rzecz roszczeń restytucyjnych za utraconą przez jego poprzedników prawnych nieruchomość. Oskarżony nakłaniał pokrzywdzonego do przyjęcia złożonych przez niego warunków, pomimo że w myśl zawartej pomiędzy stronami umowy, jako zleceniobiorca zobowiązany był w pierwszej kolejności do uzyskania stosownego odszkodowania za przejętą nieruchomość. Oskarżony wielokrotnie przedstawiał też pokrzywdzonemu błędne dane co do wartości spornej nieruchomości i wpływu na tę wartość rzekomo skomplikowanego stanu faktycznego i prawnego. Jednocześnie Robert N. zobowiązał się do poszukiwania nabywców, którzy mogliby zapłacić wyższą cenę, czego jednak w rzeczywistości nie czynił.

Działał pomimo wypowiedzenia pełnomocnictwa

Działania w imieniu pokrzywdzonego Robert N. podejmował pomimo wypowiedzenia mu w marcu 2015 roku pełnomocnictwa. Próbował on m.in. nie dopuścić do ewentualnej sprzedaży wskazanych roszczeń innej, niezwiązanej z nim osobie. Nadto, wbrew szczególnemu obowiązkowi nie powiadomił niezwłocznie o fakcie wygaśnięcia pełnomocnictwa organu i sądu, przed którymi toczyło się postępowanie administracyjne oraz odebrał odpis wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którego fakt wydania oraz treść zataił następnie przed pokrzywdzonym.

Działania oskarżonego miały wpływ na kolejne decyzje w sprawie, niekorzystne dla pokrzywdzonego, w tym na notarialną sprzedaż przez pokrzywdzonego wszelkich roszczeń dotyczących spornej nieruchomości i to członkowi rodziny oskarżonego.

Za zarzucane przestępstwo z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 § 1 kodeksu karnego oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: CBA/Prokuratura Krajowa

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
plakat festiwalu

ROCKOWANIA już dziś

0
XVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej ROCKOWANIA już dziś! Na finał zagra Ørganek. Prezentujemy harmonogram.    Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia. ROCKOWANIA po raz 18. Ogólnopolski...
klub pogodny uśmiech

Seniorzy z Pogodnego Uśmiechu zatańczyli

0
Seniorzy z Pogodnego Uśmiechu zatańczyli 25 listopada podczas jednego ze swoich czwartkowych spotkań.    Zanim to nastąpiło, techniki wykonywania lampionów domowym sposobem, uczyli seniorów uczniowie ze...
dzieci ze szkoły w Turzy Małej

W szkole w piżamach

0
„Dzień Piżamy” 24 listopada 2021 r. był wielkim wydarzeniem w Szkole Podstawowej w Turzy Małej w powiecie mławskim. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły...

Ciężarówka zablokowała jezdnię pod Szydłowem

0
Czytelnicy poinformowali nas o utrudnieniach w ruchu na drodze do Szydłowa dziś około godziny 19. Dowiedzieliśmy się, że doszło tam do wypadku samochodu osobowego...
- REKLAMA -
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…

Meteorolodzy ostrzegają przed załamaniem pogody

1
Intensywne opady śniegu, oraz śliskie jezdnie z powodu marznącego deszczu  przez najbliższe dwie doby to zapowiedź synoptyków dla 6 województw w tym mazowieckiego i...
ciężarówka po wypadku

Na siódemce zderzyły się 3 ciężarówki

1
Trzy pojazdy ciężarowe zderzyły się na drodze krajowej nr 7 na wysokości cukrowni w Glinojecku.  Zderzyły się 3 ciężarówki  - Wczoraj o godzinie 16:19 zostaliśmy...
wybuch gazu

Wybuch gazu pod Nidzicą

0
W jednym z domów w miejscowości Szczepkowo – Sołdany (powiat nidzicki) doszło do wybuchu gazu z butli. W wyniku doznanych obrażeń 86-letnia kobieta została...
- REKLAMA -
budowa siódemki

Zamknięcie odcinka siódemki

0
Generalny Wykonawca inwestycji pn. „Budowa drogi S7 Olsztynek (S51) – Płońsk (S10) odc. Mława – Strzegowo” informuje o zamknięciu odcinka droga krajowa nr 7...
spotkanie z młodzieżą

Mława zagra z WOŚP

1
Także i w Mławie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę 30 stycznia 2022 r. Mławski sztab mieści się przy urzędzie miasta, a na...
nowe znaki drogowe

Uwaga na nowe znaki drogowe

0
Od 2 grudnia będzie obowiązywać kilka nowych znaków drogowych. Kierowcy muszą się ich szybko nauczyć. Na szczęście to znaki informacyjne a nie zakazu i...
Mławscy koszykarze na trzecim miejscu w Warszawie

Mławscy koszykarze na trzecim miejscu w Warszawie

0
W Warszawie rozegrano turniej koszykówki Korona 3X3 Śródmieście Open. Do rywalizacji przystąpiło tuzin zespołów. Wśród nich rywalizowała ekipa Szopy z Szopy złożona głównie z...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x