środa, 30 listopada 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plKulturaSzkołyMatura i egzamin ósmoklasisty 2021 - zmiany przez Covid-19
- REKLAMA -
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Cena: 147 999,98 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 – zmiany przez Covid-19

-

Przez pandemię w środę 16 grudnia zmieniono zasady zaplanowanego na wiosnę 2021 r. egzaminowania ósmoklasistów i maturzystów.

- R E K L A M A -

 

W wydanym specjalnie rozporządzeniu Minister Przemysław Czarnek  określił nowe wymagania egzaminacyjne obowiązujące tylko w 2021 roku.

Egzamin ósmoklasisty:

 • z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,
 • z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
 • z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Egzamin maturalny:

– zdawana będzie tylko część pisemna (z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa cześć ustna. Zdawać będą ją tylko ci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny do rekrutacji na uczelnię zagraniczną (tak jak było w 2020 roku).

– z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, nie wymaga się informacji dotyczących brył obrotowych i ostrosłupów,
– z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto część informacji o charakterze faktograficznym oraz te trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Aneksy do informatorów do końca roku ogłosi Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl). Najważniejsze zmiany ogłoszono 16 grudnia.

Co się zmieni?

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

Język polski

– Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.

– Trwać będzie: 120 minut.

– Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
część 2: wypracowanie – 20 pkt.

– Do wyboru spośród rozprawka albo opowiadanie.

– Dowolna lektura obowiązkowa do opracowania w wypracowaniu spełniająca warunki tematu.

Matematyka

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).

– trwać będzie: 100 minut.

– Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.

– zadań otwartych: 4 (w latach 2019-2020: 6).

Język obcy nowożytny

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.

– Zakres biegłości językowej i  środków językowych w wypowiedziach pisemnych na poziomie A2 (w skali ESOKJ)

– Trwać będzie: 90 minut.

– Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.

 • Mniejsza liczba zadań otwartych (np ze słuchu), oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

Egzamin maturalny w 2021 r.

Język polski (obowiązkowy)

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.

– Trwać będzie: 170 minut.

– maksymalna ilość punktów  70, w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12-15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
część 2: wypracowanie – 50 pkt.

– Wybór jednego z trzech tematów: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

– Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

– Część ustna – dla chętnych, którym wynik z części ustnej jest potrzebny do rekrutacji szkoły wyższej.

Matematyka (obowiązkowa)

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. funkcji i graniastosłupów, wykreślone całkowicie  bryły obrotowe i wymagańa z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów).

– Trwać będzie: 170 minut.

– Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.

– Zadań otwartych – 7 (w latach 2015-2020 -9).

Język obcy (obowiązkowy)

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.

– Zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych na poziomie A2+(w skali ESOKJ) oraz B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.

– Trwać będzie: 120 minut.

– Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.

– Część ustna – nieobowiązkowa dla osób, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

– Ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.

– W przypadku języków obcych nowożytnych  ograniczony zakres (w skali ESOKJ) – B1+ natomiast B2 -rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.

– Nieobowiązkowe przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
policja

26-latek podawał się za brata

0
26-letni mieszkaniec Mławy podczas kontroli drogowej podawał się za swojego brata, jak się okazało powodem wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy policji były aktywne sądowe zakazy...

Nadia Perdion zaprezentowała swoje prace [ZDJĘCIA i FILM]

2
Młoda mławianka Nadia Perdion zaprezentowała swoje prace malarskie podczas wernisażu wystawy zorganizowanego 25 listopada w galerii 13 w Mławie. Nadia Perdion zaprezentowała swoje prace Uczestnicy imprezy...
plakat

Mikołajki Miejskie 2022. Zmiana programu

0
Mikołajki Miejskie 2022. Zmiana programu. Tradycyjne spotkanie z Mikołajem odbędzie się 6 grudnia na placu przy ratuszu miejskim. Mikołajki Miejskie 2022. Zmiana programu Świętowanie mikołajek rozpoczniemy...
pieniądze na stole

Przekazali oszustom 65 tys. zł. 27-latka aresztowana

0
Poszkodowani mieszkańcy myśląc, że biorą udział w policyjnej akcji, przekazali oszustom łącznie 65 tys. zł. Kryminalni z Ciechanowa zatrzymali kobietę, która brała udział w wyłudzaniu...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
Kebaby na siódemce

Kebaby na siódemce

0
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło na S7 (na 69 kilometrze). Kierowca busa uderzył w stojący z boku samochód ciężarowy.  Kebaby na siódemce Służby zaalarmowano o...

Tuzin medali lekkoatletów okraszonych rekordami

0
Uczestnicy Warszawskiej Ligi Biegowej przenieśli się ze świeżego powietrza pod dach. Ta zmiana nie zaszkodziła reprezentantom mławskiego Zawkrza. Na hali warszawskiego AZS-u AWF potrafili...
węgiel

Kiedy do Mławy dotrze węgiel?

3
Miasto o sprawie węgla. Wciąż czekamy! - Na najbliższej sesji Rady Miasta Mława – 29 listopada 2022 r. – przeznaczymy pieniądze na zakup węgla...
- REKLAMA -
policja

Kierowca audi uderzył w betonowe bariery

3
Zdarzenie drogowe na ul. Napoleońskiej w Mławie. Kierowca był nietrzeźwy, jak ustaliła policja.  Kierowca audi uderzył w betonowe bariery W sobotę, po południu dyżurny mławskiej komendy...

Przed pocztą nie zaparkujesz [ZDJĘCIA]

16
Zaskakujące zmiany na ulicy Żwirki w Mławie. Coraz mniej miejsc parkingowych. Już nie zaparkujesz przed pocztą. Podobnie źle z parkowaniem jest w pobliżu ZUS-u...
opakowanie

Świąteczne szklanki z ołowiem i kadmem

1
Świąteczne szklanki z bałwankiem z ołowiem i kadmem. Firma Rossmann wstrzymała sprzedaż kwestionowanych szklanek. Świąteczne szklanki z ołowiem i kadmem GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu...
kobieta czytająca wiadomość

Czas promocji i czas oszustów

0
Policja ostrzega. Zbliża się czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. To okres wzmożonej aktywności internetowej, jeśli chodzi o zakupy „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x