sobota, 10 grudnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażneLudobójstwo w Buczy, jak na Kalkówce
- REKLAMA -
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Cena: 147 999,98 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Ludobójstwo w Buczy, jak na Kalkówce

-

Zbrodnie dokonywane przez wojska rosyjskie w Buczy pod Kijowem na Ukrainie wstrząsnęły opinią publiczną. Przypomina to zbrodnię ludobójstwa dokonaną przez hitlerowców na mławskiej Kalkówce podczas II wojny światowej. Wtedy Niemcy w Polsce, teraz w Ukrainie Rosjanie, w bestialski sposób zabili bezbronnych cywilów. Wiadomo już, że w Buczy w okrutny sposób zginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. 

- R E K L A M A -

 

Mordy podczas I wojny światowej dotyczyły żołnierzy w okopach zabijanych gazami bojowymi, podczas II wojny światowej zabijano już bezbronnych cywili. W Mławie ostatniego dnia okupacji zginęło ich około 364, a teraz po kilku dziesięcioleciach setki  cywilnych osób zamordowano pod Kijowem – ukraińską stolicą.

Ludobójstwo w Buczy, jak na Kalkówce

Do zbrodni w Mławie doszło 17 stycznia 1945 roku. Specjalne niemieckie, faszystowskie komando na podmiejskiej żwirowni zwanej Kalkówką w ciągu kilku godzin zamordowało 364 osoby, w tym 8 kobiet i 3 dzieci. Ocalała tylko 1 osoba, która ranna leżała pod ciałami aż niemieccy mordercy w mundurach odejdą.

Oprawcy w rosyjskich mundurach strzelali do uwięzionych, w tym kobiet i dzieci

Teraz w 2022 roku — po 77 latach — doszło do masowych mordów na cywilach w ukraińskiej Buczy.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy (miasto na północny zachód od Kijowa) pochowano już ciała około 400 cywilów. To prawdopodobnie jeszcze nie koniec.

Resort spraw wewnętrznych Ukrainy poinformował, że nadal aktualizuje liczbę osób zamordowanych w Buczy. Ciała były chowane w piwnicach, domach, na placach i na terenie przylegającym do budynków.

Oprawcy, tym razem w rosyjskich mundurach, strzelali do uwięzionych osób w tym kobiet. Nie wystarczyło im gwałcenie i mordowanie kobiet ze związanymi rękami, na koniec ciała miażdżyli, rozjeżdżając je czołgami.

Masowe mordy odkryto w sobotę 2 kwietnia 2022 r., gdy najeźdźczy rosyjscy opuścili podkijowskie miasto Bucza. Dotychczas znaleziono ponad 400 ciał, w tym 5 w sanatorium dla dzieci. Miały one związane z tyłu ręce i noszą ślady bicia, przed śmiercią.

Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy

Buczę – miejsce masowych rosyjskich zbrodni pod Kijowem – w poniedziałek odwiedził w towarzystwie dziennikarzy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, opuszczając stolicę pierwszy raz od początku wojny na kilka godzin.

— Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości — zadeklarował Wołodymyr Zełenski prezydent Ukrainy.

Zapowiedział też kontynuowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny. Jednak w obecnej sytuacji to nie takie proste.

— Negocjacje pokojowe z Rosją będą trudniejsze, odkąd poznaliśmy skalę rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej. Te czyny powinny być zakwalifikowane jako ludobójstwo — powiedział Zełenski (cytowany przez agencję Reutera).

Ludobójstwo, do jakiego doszło w Buczy porównywane jest też z tym w Srebrenicy, w byłej Jugosławii, gdzie zamordowano ponad 7 tys. bezbronnych osób.

Jest lista żołnierzy rosyjskich, którzy byli w Buczy oraz nazwisko i wizerunek dowódcy

Władze Ukrainy podają, że dzięki hakerom są w posiadaniu pełnej listy 1600 żołnierzy rosyjskich, którzy byli w Buczy, a także znane jest nazwisko i wizerunek ich dowódcy, którego obarcza się winą wydania rozkazu mordowania bezbronnych cywili.

Skala okrucieństwa w miejscowości Borodianka większa niż w Buczy

Wczoraj w poniedziałek 4 kwietnia prokurator generalna Ukrainy poinformowała, że skala okrucieństwa wobec cywili w miejscowości Borodianka prawdopodobnie jest większa niż w Buczy, ale wymaga to czasu na zbadanie sytuacji zastanej po ucieczce najeźdźców.

Do poniedziałku Ukraińska prokuratura doliczyła się ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych. W tej liczbie nie ma ofiar z Mariupola. Informacje przekazała wczoraj tj. w poniedziałek 4 kwietnia około godz. 20 prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w stacji BFM TV.

Kraje NATO postanowiły przyśpieszyć dostawy broni

Na wieść o skali ludobójstwa niektóre kraje NATO postanowiły przyśpieszyć dostawy broni dla obrońców Ukrainy. Przez cały poniedziałek i dzisiejszą noc trwał przerzut broni m.in. przez terytorium Polski. Według informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej, a których w żaden sposób nie można sprawdzić, od początku wojny dostarczono na Ukrainę taką ilość ręcznej broni przeciwpancernej, że przypada jej aż 10 szt. na jeden czołg najeźdźców.

Zdjęcia satelitarne z Buczy

The New York Times udostępnił zdjęcia satelitarne z Buczy.

Zdjęcia satelitarne ukazują ciała leżące w Buczy tygodniami, pomimo rosyjskich kłamstw (twierdzą, że to nie oni). Rosyjska propaganda usiłuje obarczyć winą wojska ukraińskie za zbrodnie dokonywane przez żołnierzy rosyjskich. Zdjęcia świadczą o winie Rosjan.

Przedstawione zdjęcia satelitarne z 11 marca – w tym czasie miasto okupowali Rosjanie – ukazują 11 kształtów przypominających ludzkie ciała leżące na ulicy Jabłońskiej w Buczy. Znajdują się one w tych samych miejscach, w których znaleziono je po wyzwoleniu miasta 2 kwietnia. Tak zlokalizowane ciała osób zabitych widać na pokazanych pierwszych filmach wideo opublikowanych tego samego dnia. Poniżej link do wspomnianych zdjęć satelitarnych na Twitterze.

(17) The New York Times na Twitterze: „Satellite images show bodies lay in Bucha for weeks, despite Russian claims https://t.co/cbd92GXfgk” / Twitter

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Jolka
Jolka
8 miesięcy temu

Mi też przypomina Wołyń, tylko póki co na mniejszą skalę

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Jolka
8 miesięcy temu

Ile masz lat, dziecko?

karol
karol
8 miesięcy temu

Czemu nie piszecie że Niemcy ,Francja wspomagała Putina ,razem z rudym z Gdańska powinni tam jechać ,zobaczyć do czego doprowadzili ,opiszcie wizytę rudego w Budapeszcie ale Węgrzy mu numer odwalili to samo będzie w Polsce

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  karol
8 miesięcy temu

Lecz się karolku, tyle, że teraz to już chyba tylko na… nogi.
Jesteś żałosny. Za dużo w tobie nienawiści.
A zbrodniarzy rosyjskich i ich perfidii w wyniszczeniu (eksterminacji) ludności ukraińskiej (właśnie o to Kremlowi chodzi, o likwidację całego narodu ukraińskiego) nie można nawet porównywać do tego co działo się podczas II wojny światowej, może tylko do tego co robi islamski ISIS

a
a
Odpowiedź do  mławianka
7 miesięcy temu

Nie mozna porownywac tego, do dzian hitlerowcow podczas II WŚ? A niby dlaczego nie mozna? Skala mordu jest mniejsza, ale to samo sie dzieje.

policja

Mazowsze. Zabójstwo młodej kobiety

0
Policjanci odnaleźli sprawcę zabójstwa kobiety w Sochaczewie na Mazowszu. Kilkanaście godzin trwała policyjna obława za sprawcą zabójstwa 35-letniej kobiety w sklepie w Sochaczewie. Kilkudziesięciu...
choinka na mławskim rynku

Będzie się działo w mieście

0
W Mławie czeka nas kilka ciekawych wydarzeń oraz turniej koszykarski. W sobotę 17 grudnia upamiętnimy bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej. Przez cały przyszły weekend możemy...

Myślałam, że pomagam koleżance

0
„Myślałam, że pomagam koleżance. Dostałam od niej wiadomość, że potrzebuje drobnej pożyczki. Miałam jej wysłać BLIKa” – opowiada na spotkaniu profilaktycznym jedna z uczennic...

Ciężko ranny 37-letni mężczyzna [ZDJĘCIA]

3
Zdarzenie drogowe w pobliżu Garlina w powiecie mławskim. Kierowca nietrzeźwy i z sądowym zakazem.  Ciężko ranny 37-letni mężczyzna Trwają czynności mławskiej Policji w sprawie zdarzenia...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
Mława

Taka sytuacja na osiedlu w Mławie

0
Na jednym z mławskich osiedli doszło do usiłowania włamania. Sprawca próbował dostać się do mieszkania przez drzwi balkonowe. Skończyło się na ich uszkodzeniu. Okres...

Mocne otwarcie mistrzów. Body Club lepszy od Oldboyów

0
Już premierowa kolejka tegorocznej edycji Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu przyniosła ogromne emocje. Wszystkie mecze rozstrzygnęły się tak naprawdę dopiero w samej końcówce. Pierwszym liderem...
22-lecie Galerii 13

Niezwykłe klimaty w 22. rocznicę

0
Galeria „13” mieszcząca się w Centrum Medycznym w Mławie (przy ul. Żwirki 26) zaprasza na uroczystość z okazji 22-lecia istnienia, która odbędzie się w...
- REKLAMA -

Dachowanie, sprawa z bobrem i pożar piwnicy [ZDJĘCIA]

0
Pierwsze dni grudnia obfitowały w zdarzenia także na terenie gminy Strzegowo w powiecie mławskim. Dachowanie, sprawa z bobrem i pożar piwnicy. To tylko niektóre...
ulica

30 punktów karnych w kilka minut

0
30 punktów karnych w kilka minut dla 21-letniego kierowcy scanii. Za co? Młody kierujący ciężarówką dwukrotnie przejechał na czerwonym świetle i nie ustąpił pierwszeństwa...

Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni

1
Uwaga na kieszonkowców w Mławie. Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni. Wystarczyła chwila, by kobieta straciła aparat telefoniczny w jednym z mławskich sklepów. Panował duży...
mikołajki

Miejskie Mikołajki w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Dzieci i dorośli z Mławy świętowali 6 grudnia Mikołajki. Miejska impreza tradycyjnie odbyła się w plenerze przed ratuszem.    Miejskie Mikołajki w Mławie Była to okazja do...
- REKLAMA -
5
0
Przejdź do komentarzyx
()
x