czwartek, 08 grudnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościKurczaki karmione tłuszczami do smarów
- REKLAMA -
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Cena: 147 999,98 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości

Kurczaki karmione tłuszczami do smarów

-

Kurczaki i kaczki były karmione pożywieniem zawierającym oleje techniczne, przeznaczone do produkcji smarów oraz biopaliw. Mundurowi z Centralnego Biura Śledczego Policji wskutek zakrojonej na szeroką skalę operacji, weszli do kilkudziesięciu zakładów produkujących pasze dla drobiu. Aresztowano małżeństwo sprzedające producentom pasz — jako tłuszcze paszowe — techniczne kwasy tłuszczowe sprowadzane z Rosji, Ukrainy oraz Malezji. Ofiarami tego procederu na pewno są konsumenci. Szkodliwe mięso mogło trafiać na nasze stoły. Pokrzywdzona czuje się też branża mięsna. – Przedstawiciele branży mięsnej, zarówno hodowcy, jak i producenci stali się ofiarą tego procederu — informują przedstawiciele branży mięsnej. 

Kurczaki karmione tłuszczami do smarów

- R E K L A M A -

 

 •  W efekcie na rynek sprzedaży w Polsce miały trafiać kurczaki, indyki i kaczki karmione paszą z dodatkiem sfałszowanych olejów  (olejów technicznych zamiast spożywczych). 
 • Dodatek do produkcji smarów, olejów technicznych oraz biopaliw, który zawierały pasze, nigdy nie powinien trafić do żywności. O aferze pisze m.in. Onet i Wirtualna Polska. 
Policjanci przeszukali co najmniej 66 zakładów należących do największych producentów pasz dla zwierząt. Przychody czterech z nich w 2021 roku miały sięgać łącznie około 15 miliardów złotych.
Podczas policyjnej akcji zabezpieczono próbki pasz oraz dokumentację dotyczącą zakupu podejrzanych pasz od poznańskiej spółki, z 90-procentowymi udziałami niemieckiego koncernu. Polski oddział spółki zanotował przychód ze sprzedaży tłuszczów na ponad 90 milionów złotych (sprawozdanie za 2020 r.). Śledczy podejrzewają, że znacząca część zysku firmy miała związek ze stosowaniem wysoce szkodliwych produktów w paszach dla drobiu. Na terenie podpoznańskiego zakładu należącego do spółki miało dochodzić do mieszania skażonych technicznych tłuszczów z tłuszczami spożywczymi. To w celu polepszenia właściwości sprzedawanego wytwórcom pasz produktu.

Aresztowano będące w kierownictwie spółki małżeństwo sprzedające producentom pasz — jako spożywcze tłuszcze paszowe — techniczne kwasy tłuszczowe sprowadzane z Rosji, Ukrainy oraz Malezji. Według prokuratury, robili to, w ramach spółki, od co najmniej kilku lat. Teraz za oszustwo grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Małżeństwo ściągało do Polski techniczne kwasy tłuszczowe (z m.in. z Rosji, Ukrainy Malezji i Rumunii), które następie wykorzystywane były do produkcji pasz.

Wspomniane kwasy tłuszczowe nie nadawały się do spożycia ani zastosowania w przemyśle spożywczym. Były odpadami z produkcji innych produktów lub wytwarzano je w technologii niestosowanej w przemyśle spożywczym. Były bardziej zanieczyszczone i nie spełniały norm. Na pewno nie powinno się ich stosować w produkcji pożywienia dla drobiu, lecz do produkcji smarów, olejów technicznych oraz biopaliw.

Śledczy informują, że część substancji ściąganych przez firmę mogła zawierać duże ilości pestycydów.

Przypomnijmy, że pestycydy uszkadzają układ nerwowy, stwarzają ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak: rak prostaty, płuc czy białaczka.

Długotrwałe ich spożywanie lub kontakt z nimi to ryzyko demencji, choroby Alzheimera i Parkinsona.

Szkodliwe mięso mogło trafić na nasze stoły, gdyż z wytwarzanej we wspomniany sposób paszy między innymi korzystali najwięksi producenci mięsa w Polsce.

To jest afera paszowa, a nie drobiarska

Głos w sprawie zabrała branża mięsna, która również czuje się pokrzywdzona. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) przesłała nam swoje stanowisko.

„W związku z dzisiejszymi informacjami związanymi z paszami z dodatkiem sfałszowanych olejów technicznych zawierających komponenty do produkcji paliw, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) jest w kontakcie zarówno ze swoimi członkami, jak i przedstawicielami odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad produkcją pasz i hodowli zwierząt. Jednocześnie przedstawiciele UPEMI podkreślają, że dzisiejsze doniesienia należałoby nazwać aferą olejową, a nie aferą drobiarską.

Przedstawiciele branży mięsnej, zarówno hodowcy, jak i producenci stali się ofiarą tego procederu – mówi Wiesław Różański Prezes Zarządu UPEMI – Nie wiemy jaką skalę miało to zjawisko. Z przekazanych nam informacji wynika, że śledztwo jest w toku i dopiero wtedy będziemy mogli poznać pełną skalę zjawiska. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że pojawiające się w mediach zarzuty dotyczące producentów mięsa, są w chwili obecnej niepotwierdzone żadnymi dokumentami ani faktami. Winna jest tu jedna firma, która w długim okresie stosowała sfałszowane dodatki do olejów technicznych. Na pewno nie mogę zgodzić się z tym, że jest to afera dotycząca tylko polskiego drobiu. Chciałbym prosić o to, aby skupić się na prawdziwych winnych tej sytuacji.

Według wstępnych informacji przekazanych przez ekspertów UPEMI pasze mogły być również wykorzystywane w hodowli innych gatunków zwierząt, nie tylko drobiu. Z analizy oferty firmy Berg Schmidt wynika, że oferowane przez nią oleje i inne produkty mogły być wykorzystywane również w produkcji kosmetyków lub innych produktów spożywczych.

– Nie mamy wystarczających informacji odnośnie tego, gdzie jeszcze mogły być stosowane sfałszowane oleje techniczne – wyjaśnia Różański – dlatego w naszych komunikatach staramy się zachować rozsądnie. Uważam, że branża mięsna jest tu ofiarą, i nie można bezpośrednio jej za to winić. Niestety w przeważającej większości komunikatów, na dalszy plan schodzi proceder fałszowania dodatków do olejów niezbędnych do produkcji pasz, a na pierwszy producenci mięsa. Kolejność powinna zostać odwrócona.

Przedstawiciele UPEMI zapewniają, że jeśli tylko otrzymają jakiekolwiek wiarygodne informacje dotyczące wpływu pasz na zwierzęta i jakość mięsa z nich otrzymanego od razu poinformują to tym media oraz odpowiednie organy państwa.”

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
ulica

30 punktów karnych w kilka minut

0
30 punktów karnych w kilka minut dla 21-letniego kierowcy scanii. Za co? Młody kierujący ciężarówką dwukrotnie przejechał na czerwonym świetle i nie ustąpił pierwszeństwa...
sklep

Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni

0
Uwaga na kieszonkowców w Mławie. Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni. Wystarczyła chwila, by kobieta straciła aparat telefoniczny w jednym z mławskich sklepów. Panował duży...
mikołajki

Miejskie Mikołajki w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Dzieci i dorośli z Mławy świętowali 6 grudnia Mikołajki. Miejska impreza tradycyjnie odbyła się w plenerze przed ratuszem.    Miejskie Mikołajki w Mławie Była to okazja do...

Olsztyńskie ściganie Marlina i Płetwala. Medale i rekordy

0
Reprezentanci obu mławskich klubów wzięli udział w szóstej edycji Grand Prix Warmii i Mazur w pływaniu. Płetwal wystawił do boju czternastu zawodników, w przypadku...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Miliard złotych od Marszałka. Gdzie są te pieniądze?

0
Za nami trudny rok. Wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja i podwyżki cen. Panie Marszałku, jak to wszystko wpływa na województwo mazowieckie? Ten rok rzeczywiście...
wypadek

Kierująca osobówką nie ustąpiła pierwszeństwa ciężarówce

1
Kierująca osobówką nie ustąpiła ciężarówce na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Brukową w Mławie. Do wypadku doszło wczoraj wieczorem. Informowaliśmy o tym TUTAJ. Policja...

Miłość wszystko wybaczy

0
Miłość wszystko wybaczy — mówią wieloletni małżonkowie państwo Marianna i Jan Ciesielscy oraz Marianna i Edward Załęscy, którzy są razem już od pół wieku....
- REKLAMA -
studzieniec

Rozbudowa popularnej ulicy

5
Mławski ratusz informuje o postępach prac na ulicy Studzieniec. - Na ul. Studzieniec są wykonywane prace związane z częścią sanitarną – te są najbardziej...

Tenisowe Grand Prix. Najlepsi gracze z kraju

0
Pierwszy weekend grudnia przyniósł ważne sportowe wydarzenie. Przez trzy dni tenisiści stołowi opanowali obiekt Mławskiej Hali Sportowej. W kategorii wiekowej żak toczyła rywalizacja o...

Mazowsze. Wiadomości z regionu 35

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" mówimy m.in. o tegorocznych inwestycjach w subregionie radomskim ze wsparciem samorządu województwa,...

Wypadek na Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

0
Wypadek na rogu ulicy Brukowej i Piłsudskiego w Mławie. Na miejsce przybyła policja. Być może do wypadku przyczyniły się trudne warunki pogodowe, mżawka i śliska...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x