sobota, 04 grudnia 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażneKolejne podwyżki za śmieci nieuniknione
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Kolejne podwyżki za śmieci nieuniknione

-

Wczoraj 19 lutego podczas zebrania z mieszkańcami osiedla nr 8 (Wólka) okazało się, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem od lipca wzrosną opłaty za śmieci.

- R E K L A M A -

Dlaczego stawki mogą wzrosnąć? Podczas spotkania wyliczano kilka powodów. Wszystkie sprowadzają się do bezwzględnych działań matematycznych.

Po pierwsze obecne ceny kalkulowano przy założeniu, że 65 % osób śmieci segreguje i płaci mniej, a 35% ich nie segreguje i płaci więcej. Po podwyżce okazało się, jednak że zaledwie 5 % deklarowało brak segregacji.

W efekcie miasto dopłaci z budżetu do wywozu śmieci około 1,5 mln zł. Co przy 27 tysiącach osób ujętych w systemie opłat daje ok. 5,50 zł deficytu. Czyli opłaty już powinny wzrosnąć z 19 zł na 24,50 zł.

Kolejnym problemem jest stawka, jaką zażyczy sobie firma odbierająca odpady. W gminach na terenie powiatu, które ostatnio rozstrzygały przetargi, ta stawka wynosi od 980 zł do 1500 zł za tonę. To kilkaset złotych więcej niż obecnie, ale trudno określić ile więcej będzie to w Mławie.

Dlatego urzędnicy miejscy nie podejmują się w chwili obecnej podania choćby szacunkowej wysokości podwyżki.

Co z opłatami od obcokrajowców?

Mieszkańcy osiedla alarmowali, że wielu obcokrajowców, którzy mieszkają w mieście, nie płaci za wywóz śmieci. Okazało się, że ten problem miasto na bieżąco stara się rozwiązywać, choć jest to żmudne.

W ostatnich dniach 2019 roku wysłano niemal 300 wezwań do osób, wobec których urzędnicy mieli uzasadnione podejrzenia, że nie ujawniają faktycznej ilości zamieszkałych w nieruchomości osób. To pozwoliło na uaktualnienie rejestru.

Inny problem to podrzucanie odpadów spoza miasta albo z zakładów do śmietników mieszkańców.

– Pracujemy nad tymi problemami, przyglądamy się jak poradziły sobie z nimi inne samorządy. Myślę, że do czasu gdy będziemy ustalali nowe stawki opłat za śmieci, wypracujemy odpowiedni dla Mławy model, który w znacznym stopniu rozwiąże te problemy – mówi zastępca burmistrza Szymon Zejer.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
mieszkanka okm
mieszkanka okm
1 rok temu

Spółdzielnia Zawkrze powinna zweryfikować ilość mieszkańców bloków.Zameldowany jest jeden właściciel ,który wynajmuje mieszkanie ,płaci za jedną osobę a śmieci produkuje wynajmująca 4-osobowa rodzina .Takich mieszkań na osiedlu OKM jest mnóstwo.Proszę to przeliczyć na koszty jakie ponoszą uczciwi mieszkańcy.

Anonimowo
Anonimowo
Odpowiedź do  mieszkanka okm
1 rok temu

i właśnie dlatego opłaty za śmieci winny być powiązane ze zużyciem wody.
Im więcej osób w danym mieszkaniu, tym większe zużycie wody, a co za tym idzie i większa ilość produkowanych śmieci.
Jedna osoba nie zużyje tyle wody i nie wyprodukuje tylu śmieci to rodzina 4-osobowa.

Alan
Alan
Odpowiedź do  Anonimowo
1 rok temu

Powiązanie wody z zużyciem śmieci jest rozwiązaniem nie sprawiedliwym, co ma woda do śmieci. Mieszkamy w mieszkaniu w dwójke i zużywamy wiecej wody w porównaniu z 4 osobowymi rodzinami. Jednocześnie produkujemy o wiele mniej śmieci. Wynika to z tego że jemy na mieście. Dlaczego mam wiecej płacić za śmieci wiecej bo się cześciej myje. A śmieci wyrzucam rzadko bo bardzo mało ich produkuje głównie są to butelki po wodzie mineralnej. Po prostu niech urzednicy wezmo się za kontrole. Co to jest 300 wniosków na około 30000 tys mieszkańców. A w każdym bloku w Mławie są osoby które nie podają prawdziwej ilości mieszkańców w deklaracjach. Woda a śmieci nie mają nic wspólnego i nie łączcie tych 2 rzeczy.

Remo
Remo
1 rok temu

A co z kosztami novago
Jeszcze rok temu dzieciątka przyjeżdzala raz w tygodniu
Teraz jeżdżą codziennie w te same miejsca nie koniecznie zabierając śmieci.kto tam liczy koszty paliwa

mławianka
mławianka
1 rok temu

Koszt wywozu śmieci w gospodarstwie domowym winien być powiązany ze zużyciem wody.
Każde gospodarstwo domowe ma liczniki na wodę, a więc w czym problem?
Wiele miast zastosowało takie przeliczniki i uważam, że to jest najsprawiedliwsze.
Ponadto UM przyczyniłby się do zminimalizowania zużycia wody, z którą w niedługim czasie także w Polsce mogą być problemy.
Tyle tylko, że to wymaga trochę pracy,
ale wtedy gospodarstwa domowe płaciłyby za śmieci również za przybyszów za wschodniej granicy, którym wynajmują mieszkania czy też pokoje.
Minimum jedna trzecia zamieszkałych ludzi w Mławie, to przybysze zza wschodniej granicy.

ola
ola
Odpowiedź do  mławianka
1 rok temu

Akurat taki sposób jest niesprawiedliwy, dla osób, które dbają o czystość..i one (zazwyczaj) produkują miej smieci. Należy uświadomić mieszkańcom, aby minimalizowali objętość opakowań (plastikowa butelka, pudełko z kartonu- ścisnąć) Wtedy więcej wejdzie do kosza itd

Realnie
Realnie
1 rok temu

Opłatę za śmieci Ukraińców powinni uiszczać ludzie wynajmujący im domy i to w faktycznej wysokości. Jeśli w domu mieszka 40 imigrantów to wychodzi całkiem niezła suma i takie autentyczne kwoty powinny być opłacane. Zwłaszcza że pod takimi domami przy takiej ilości lokatorów worki ze śmieciami leżą stertami a w środku głównie wiadomo co. Straż miejska ruszyć tyłki i robić kontrole, wręczać nakazy zapłaty, egzekwować ich realizowanie u właścicieli takich domów a nie u lokatorów.

Adi
Adi
Odpowiedź do  Realnie
1 rok temu

Opłaty za śmieci powinny być adekwatne do zużycia wody w danym domu lub mieszkaniu to by zlikwidowało dopłacanie za śmieci innych.

Mir K.O.
Mir K.O.
1 rok temu

Anonimie najpierw sprawdź swoje rewelacje. Zobacz czy cena podwyżek prądu to nie wina wspaniałomyślnej unii (kary za limity CO2)? A co do benzyny, bo przystojniak poruszał ten temat. To benzyna jest tańsza o prawie 1 zł., aniżeli kosztowała jakieś 8 lat temu.
Pamiętam jak benzyna kosztowała nawet ponad 6 zł.
Ale najlepiej wszystko zwalać ciągle na pińcet plus.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Niestety koszty ponosimy dlatego że takie mamy państwo. 500 plus do nas wraca jako 1000 minus podrożał prąd wzrosły podatki za śmieci wszystko wzrosło. Dostajemy po kieszeni i podejrzewam że nie od prywatnych firm tylko od państwa.

Anonimowo
Anonimowo
Odpowiedź do  Anonimowo
1 rok temu

Jaką to ludzie mają krótką i wybiórczą pamięć . Za czasów po rozdawali wszystko za darmo? Zapomniałeś że nawet dodatek do pogrzebu ograbili?

4 zastępca
4 zastępca
1 rok temu

Czy Ukraińcy płacą za śmieci? a może my płacimy za nich

Anonimowo
Anonimowo
Odpowiedź do  4 zastępca
1 rok temu

Ukraińcy nie płacą za śmieci. Każdy mieszkaniec Mławy za nich płaci, a powinni płacić właściciele domów i mieszkań, którzy je wynajmują Ukraińcom.

4 zastępca
4 zastępca
1 rok temu

Czas sperpalać z tego śmierdzącego miasta.

Guma policyjna
Guma policyjna
1 rok temu

Dobrze niech wam tam w tej Mlawsi do stówki od łebka podniesie na miesiąc hahah

Śmieciarz
Śmieciarz
1 rok temu

W 2004 roku firma Artim miała już 85% udziałów w Uskomie a wtedy burmistrzem był Rakowski a wcześniej Antczak! [WYMODEROWANO]

Mławianin
Mławianin
1 rok temu

Burmistrz sprzedał udziały miasta w wysypisku ten człowiek naściągał śmieci z połowy Polski zarobił duże pieniądze, po czym nasze własne wysypisko zostało zapełnione a My teraz za to musimy ponosić coraz to większe koszta.
Absurd !!!

Emigrant
Emigrant
Odpowiedź do  Mławianin
1 rok temu

To chyba jeszcze za czasów Rakowskiego sprzedali

Ewa
Ewa
Odpowiedź do  Mławianin
1 rok temu

Nie burmistrz a Rakowski…. Myśl co piszesz

wypadek

Wypadek na wiadukcie przy LG. Blokada drogi

0
Czytelnicy informują o wypadku na wiadukcie przy LG w Mławie dziś około godziny 21. Ciężarówka wpadła w barierki zablokowany cały wiadukt.   Wypadek na wiadukcie przy...
Policyjna akcja

Nietrzeźwy kierowca zatrzymany w mieście

0
Interweniujący patrol ruchu drogowego zatrzymał na ul. Płockiej nietrzeźwego kierującego fordem. 46-letni mieszkaniec pow. mławskiego miał w organizmie ponad promil alkoholu. Jak stwierdził, pił tylko...

Zginęli strażacy śpieszący na ratunek

0
Ten wypadek wstrząsnął nie tylko gminą Czernikowo, ale i całą społecznością strażacką w kraju. Podążający do pożaru strażacy ulegli wypadkowi komunikacyjnemu. Dwoje strażaków zmarło,...
nowy most w Działdowie na wkrze

Dojazd do Działdowa bez utrudnień

2
Burmistrz Działdowa poinformował wczoraj, o dużo szybszym niż planowano uruchomieniu mostu na Wkrze, w ciągu drogi wojewódzkiej łączącej Działdowo i Mławę.   Do Działdowa dojedziesz bez...
- REKLAMA -
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
samochody po wypadku

U sąsiadów. Omijał autobus na przystanku

0
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło 1 grudnia (około godz. 16:40) na ul. Kopernika w Płońsku. Osobowe renault zderzyło się z ciężarówką. Policja ustaliła, że...
Kasy urzędu miasta

Kasy w ratuszu zamknięte

0
Kasy w mławskim ratuszu będą nieczynne od 7 do 17 grudnia 2021 r. z powodu prac remontowych. Wszystkie pozostałe sprawy w urzędzie będą realizowane,...
Najmłodsi pływacy powalczyli w Ciechanowie

Najmłodsi pływacy powalczyli w Ciechanowie

0
Na basenie w Ciechanowie rozegrano już dwudziestą trzecią edycję zawodów pływackich o puchar prezydenta tego miasta. Impreza skierowana była do najmłodszych adeptów pływania. Swoje...
- REKLAMA -
włamanie

Okradli sklep. Zostali nagrani

1
Trwają czynności mławskiej Policji w sprawie włamania do sklepu w Stupsku. Do zdarzenia doszło nocą 27 listopada. Dwóch przestępców włamało się przez drzwi zaplecza....

U sąsiadów. Poszli na czołówkę [ZDJĘCIA]

0
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło 1 grudnia około godz. 10:45 w miejscowości Gołotczyzna w powiecie ciechanowskim. Ranna została 1 osoba.   Policjanci z Ciechanowa wyjaśniają dokładne...
pieniądze

Wypłacili miliard na Mazowszu

0
Ponad miliard złotych dodatkowego świadczenia wypłaciły rencistom i emerytom oddziały ZUS w regionie mazowieckim. Tzw. czternastą emeryturę otrzymało prawie milion osób.      ZUS zakończył wypłatę dodatkowych...
policja kontroluje kierowcę

Mławianka pędziła jak Tusk

1
Ciechanowska grupa SPEED zatrzymała kolejnego pirata drogowego. Tym razem kierująca samochodem osobowym przekroczyła dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Pędziła jak Tusk Kobieta straciła prawo jazdy...
- REKLAMA -
19
0
Przejdź do komentarzyx
()
x