poniedziałek, 30 stycznia 2023
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościFOTOWOLTAIKA. Co warto wiedzieć przed zakupem instalacji?
- REKLAMA -
 • Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Cena: 589 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal użykowy na parterze - usługi, handel, biuro
  Lokal użykowy na parterze - usługi, handel, biuro
  Cena: 1 200 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Cena: 350 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Cena: 367 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

FOTOWOLTAIKA. Co warto wiedzieć przed zakupem instalacji?

Artykuł sponsorowany

-

Prąd w Polsce drożeje w zastraszającym tempie. Pojawiają się kolejne obciążenia (np. opłata mocowa), a widmo jednej z najdroższych energii elektrycznych w Europie to całkiem realny scenariusz. Twój dom, firma, czy też gospodarstwo rolne musi funkcjonować, a bez prądu jest to obecnie po prostu niemożliwe.

- R E K L A M A -

 

Na szczęście na rynku istnieje sposób, który pozwala nam ubezpieczyć się przed wysoką ceną energii elektrycznej. To Fotowoltaika. W takim momencie inwestycja w nią jest jak najbardziej uzasadniona. Tym bardziej biorąc pod uwagę wiele form dostępnych dotacji. Warto pamiętać, że niektóre z nich są dostępne już ostatni rok.

Nie trzeba znać się na fotowoltaice, żeby korzystać z darmowego prądu. Wszystkim zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzają cały proces instalacji od projektu po montaż. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji w wybranej firmie, zwrócić uwagę na kilka, przedstawionych poniżej, najważniejszych kwestii.

FIRMA

Od momentu wprowadzenia dotacji Mój Prąd na rynku pojawiło się bardzo dużo firm oferujących fotowoltaikę (choć właściwym byłoby tu użycie formy „pseudo-firm”). Wybierając usługi, koniecznie sprawdźmy, jak długo dana firma działa na rynku, czy jest zarejestrowana w KRS i jaki ma tam podany profil działalności. Czy wykonuje projekty, czy ma wykupione ubezpieczenie, ile wykonuje montaży miesięcznie (najlepiej 30 i więcej)? Niestety, bardzo często można spotkać się z firmami, które jako profil działalności potrafią mieć wpisane gastronomię albo transport, traktując fotowoltaikę jako dodatkowe źródło zarobku. Rzadko kiedy takie firmy realizują montaże swoimi ekipami – a podzlecając tracą kontrolę nad jakością wykonania.

Wybierając firmy stabilne i istniejące od minimum 2 lat, możemy liczyć na doświadczenie, które jest bardzo istotne w tej branży.

GWARANCJE

Kupując instalację fotowoltaiczną, należy zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale również na udzielane gwarancje. W całym systemie fotowoltaicznym najważniejszym elementem jest inwerter inaczej zwany falownikiem. Tu gwarancje wahają się znacząco od 5 do nawet 20 lat. Aby móc mówić o dobrej jakości falowniku, należy brać pod uwagę te, których gwarancja oscyluje w przedziale 15-20 lat. Należy również zwrócić uwagę na to kto udziela tych gwarancji. Najlepiej jeśli gwarancje są udzielane przez producenta, a nie firmę wykonującą. Daje nam to pewność jej realizacji w dalekiej przyszłości, minimalizując ryzyko zamknięcia się lokalnej firmy montażowej. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na to, aby serwis zlokalizowany był w Polsce, co nie jest oczywiste. W wielu przypadkach mamy do czynienia z serwisem w Niemczech czy w Austrii – co znacząco wpływa na czas reakcji w przypadku zdarzenia gwarancyjnego.

UMOWA

Bardzo ważnym elementem całego zakupu jest sama umowa. Czytając umowę, zwracajmy uwagę na jej zapisy. Bardzo często spotykana jest sytuacja: „ale przecież ten Pan mówił, że to wszystko jest w cenie”. Bądźmy czujni czy zapisy są precyzyjne szczególnie w zakresie obowiązków wykonawcy i przedmiotu umowy np. zapis „wykonawca zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej do właściwego OSD”. Taki zapis nie jest precyzyjny. Powinno być napisane: „wykonawca zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej do właściwego OSD i jej złożenia na podstawie stosownego pełnomocnictwa”. Takich przykładów można znaleźć mnóstwo. Należy również pamiętać, że jeśli umowa zawierana jest na osobę fizyczną, każdej osobie przysługuje 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy jeśli ta zawarta jest poza lokalem firmy.

MOC INSTALACJI

Mimo tego, iż odpowiedni dobór wielkości instalacji wydaje się być podstawową kwestią przy zakupie instalacji, bardzo dużo z tych już istniejących jest źle dostosowana do danych potrzeb. Aby odpowiednio dobrać moc instalacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • Obecne zużycie
 • Planowane dodatkowe urządzenia (płyta indukcyjna, ogrzewanie wody/domu)
 • Położenie paneli (południe, wschód, zachód)
 • Stratę związaną z magazynowaniem energii w sieci

Bardzo częstym błędem (i bardziej uciążliwym) jest zrobienie za małej instalacji, wtedy, mimo że mamy instalację fotowoltaiczną nadal będziemy dostawać rachunki za prąd. Rzadziej spotykanym, ale również istniejącym błędem są instalacje za duże. Co prawda w żaden sposób nie wiąże się to z jakimiś dodatkowymi opłatami, ale jednak im większa instalacja, tym droższa, a jeśli nie wykorzystamy nadprodukowanego prądu w ciągu roku, to przepada na rzecz zakładu energetycznego, czyli mówiąc wprost, kupiliśmy instalację, która produkuje prąd za darmo dla zakładu energetycznego. Wydłuża się też przy tym okres zwrotu samej instalacji.

CENA

Kupując cokolwiek, każdy z nas szuka możliwości, aby kupić jak najtaniej. Jest to rozsądne, jednak trzeba pamiętać o tym, że zakup instalacji fotowoltaicznej to zakup raz na przynajmniej 45-50 lat, a nie jak lodówki, którą wymieniamy średnio co 5-6 lat. Trzeba pamiętać, że na rynku istnieją firmy od skrajnie tanich do skrajnie drogich, a my, wybierając, powinniśmy się kierować nie tylko ceną. Równie istotne są: stabilność firmy, własne ekipy montażowe, GWARANCJE, treść umowy itp. Czasami naprawdę warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że wszystko wykonane jest w zgodzie z normami, na sprzęcie bezpośrednio od producenta, a nie takim, który leżał na magazynie w hurtowni 3 lata. Ceny wahają się w zależności od wielkości instalacji. Przy instalacjach do 10 KW warto zastanowić się dwa razy nad zakupem, jeśli cena netto za KW jest wyższa niż 4500 zł lub niższa niż 3400 zł, powyżej 10 KW górna granica rynkowa to ok. 3700 zł dolna 2900 zł. Wpływają na to głównie gwarancje, sprzęt, czas realizacji umowy i kompleksowość. Jednak jest to przedział rynkowy cen dostępnych na rynku przy zachowaniu jakości. Warto ponownie zaznaczyć, że decydujące przy zakupie powinny być jednak zapisy w umowie. Przy omawianiu ceny konieczne jest zwrócenie uwagi na tzw. przegląd instalacji, który bardzo często jest zawarty w umowie. 90% firm na rynku zobowiązuje Klienta do wykonywania corocznego przeglądu instalacji. Koszt tego to od 250 zł do nawet 750 zł (!). Nie wykonanie takiego przeglądu powoduje utratę gwarancji, a o wykonaniu przeglądu zobowiązany jest pamiętać Klient. Taki proceder jest niczym innym jak zarabianiem na już wykonanych instalacjach. Często firmy, które mają taki zapis w umowie, obniżają cenę początkową, żeby wyglądało, że są tańsi niż konkurencja, ale po dodaniu kosztów przeglądu razy ilość lat gwarancji okaże się, że przepłacamy i to niemało, a dodatkowo bierzemy na siebie obowiązek pilnowania jego wykonania.

Masz więcej pytań ? Szukasz wyceny instalacji fotowoltaicznej?

ZADZWOŃ tel. 518 819 880

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Sprawdź, jak wypełnić druk IN-1!

0
Dopełnianie formalności związanych z podatkiem od nieruchomości nie zawsze jest łatwe. Wszystko przez dość nieoczywiste pola formularza IN-1. Jak wypełnić tę informację? W jakim...
policja na drodze zimą

Na siódemce warstwa lodu. Katastrofalne warunki drogowe

1
Czytelnicy alarmują! Na siódemce zalega warstwa lodu. Katastrofalne warunki na drogach w Mławie i okolicach. Czytelnicy alarmują o trudnościach z dojazdem na drodze wojewódzkiej...

Silniki przemysłowe AC i DC

0
Specjalne, zaawansowane technologicznie i mocne maszyny znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. rolniczej, budowlanej czy morskiej. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zaangażowania specjalistycznych sprzętów,...
Rekordowa kwota WOŚP w Mławie i w całej Polsce [RELACJA]

Rekordowa kwota WOŚP w Mławie i w całej Polsce [RELACJA]

1
Relacjonowaliśmy dla Państwa 31. Finał WOŚP w Mławie. Jak informowaliśmy już wczoraj, w Mławie zebrano rekordowe 207 tys. 821 zł i to jeszcze nie...
 • Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Cena: 367 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Niebezpieczny poranek na drogach

0
Jak od wczoraj (tj, niedzieli 29 stycznia) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że na znacznych obszarach Polski - w tym w powiecie mławskim...

Powrót Odillona. Mateusz i testowany z dubletem

20
Za reprezentantami Mławianki wyjątkowo pracowita sobota. Rozegrali dwa mecze kontrolne, goszcząc na swoim boisku konkurentów z Brodnicy i Wikielca. W drugim spotkaniu swoje umiejętności...
telefon

Nabrała się na „wysyłkę z firmy kurierskiej”

0
Przydarzyło się to mieszkance innego terenu, lecz dotyczy każdego z nas. Kobieta straciła pieniądze podczas próby sprzedaży mebla, straciła pieniądze. Oszuści posłużyli się historyjką...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
wypadek z rowerzystką

Nawet jeden błąd może kosztować

0
Do groźnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło 26 stycznia w Ciechanowie na ul. Śmiecińskiej. Według policji kierujący samochodem 26-letni mieszkaniec powiatu mławskiego uderzył w...

Dziś 31. Finał WOŚP w Mławie

0
Dziś w niedzielę 29 stycznia 31. Finał WOŚP. Największa orkiestra świata zagra także w Mławie. Sztabowcy zapraszają do Mławskiej Hali Sportowej od godziny 14,...

Zestaw do pielęgnacji włosów — co powinien zawierać?

0
Zestawy do pielęgnacji włosów wchodzą obecnie w skład ofert wielu sklepów z kosmetykami. Klientki pokochały je za ich praktyczność i różnorodność. Dzięki zestawom do...

Fotografia reklamowa w 360 stopniach – chwilowa moda czy nowy standard?

0
Zdjęcia produktowe w pełnym obrocie stały się popularne w ostatnim czasie, dając konsumentom możliwość obejrzenia produktów z różnych perspektyw. Technologia ta jest szczególnie przydatna...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x