Ogrody już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z miejscami, w których rosną rośliny. To przede wszystkim przestrzenie, które stanowią odzwierciedlenie różnych kultur, tradycji, a także nurtów filozoficznych. W przypadku ogrodów japońskich, które powstały około IV wieku i od tego czasu zyskały międzynarodową popularność, ich filozofia jest głęboko zakorzeniona w tradycji i kulturze z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawiązują one między innymi do buddyzmu Zen, którego założenia skupiają się wokół kontemplacji, medytacji, a także zachowaniu bliskiego kontaktu z naturą. Ogród japoński jest więc nie tylko niezwykle estetyczny, lecz także posiada cel, jaki stanowi kontemplacja oraz duchowe zrozumienie otaczającego nas świata. W układzie japońskich ogrodów przejawia się także koncepcja wabi-sabi, która jest ściśle związana z życiem w zgodzie z naturą, a także odnajdywaniu prawdziwego piękna w niedoskonałościach. Jednocześnie ogrody na wzór tych z Kraju Kwitnącej Wiśni odznaczają się harmonią oraz równowagą, co jest widoczne zwłaszcza pomiędzy ich poszczególnymi elementami – układem drzew, krzewów czy ozdobnych kamieni.
Kluczowe elementy japońskiego ogrodu – poznaj je lepiej
Każda część ogrodu japońskiego posiada swoje symboliczne znaczenie, o którym powinno się szczególnie pamiętać zwłaszcza podczas projektowania. Jeżeli zależy nam na oddaniu prawdziwej duszy ogrodów z Kraju Kwitnącej Wiśni, mamy do wyboru dwie ścieżki – ogród w stylu Tsukiyama bądź Karesansui. Pierwszy składa się z pagórków oraz kamieni nawiązujących do monumentalnych łańcuchów górskich, a także jest dodatkowo wzbogacony o niewielka oczka wodne oraz stawy, które symbolizują jeziora i morza. Tymczasem ogród w stylu Karesansui wyróżnia szereg usypanych żwirem ścieżek, jakie odzwierciedlają wodę, a także głazów utożsamiających wyspy. Nie może w nim zabraknąć grabionych, piaskowych alei, mających za zadanie nawiązywać do fal. Zarówno woda, jak i kamienie stanowią nieodłączny element scenerii ogrodów japońskich. Oprócz nich, nie może zabraknąć elementów takich jak ścieżki oraz mostki. Jak każdy element ogrodu, także one pełnią niezwykle symboliczne funkcje – prowadzą bowiem do różnych części przestrzeni, z których każda może symbolizować cokolwiek innego. Chociaż japońskie ogrody w dużej mierze koncentrują się na zachowaniu skrupulatności, czasem można zobaczyć w nich minimalistyczne ozdoby, takie jak świecące ciepłym światłem latarnie czy figury fantastycznych stworzeń bądź zwierząt takich jak lwy lub tygrysy. Ogród japoński to przede wszystkim ogromna dbałość o szczegóły, staranność i elegancja. W tym wszystkim nie należy zapominać o roślinach. To właśnie one odgrywają jedną z najważniejszych ról w całym procesie tworzenia magicznej przestrzeni.
Rośliny, jakich nie może zabraknąć w ogrodzie japońskim
Charakterystycznym elementem dla każdego ogrodu utrzymanego w stylu japońskim są fantazyjnie ukształtowane drzewka, krzewy czy rośliny doniczkowe. Zakłada się, aby podstawą każdej kompozycji były rośliny zimozielone, które zachowują swój atrakcyjny wygląd przez cały rok, wnosząc tym samym do otoczenia mnóstwo zieleni, niezależnie od obecnie panującej pory. W ogrodach japońskich bardzo często sadzi się także klony, ostrokrzewy, fuksje, cedry czy azalie japońskie. Niektóre z roślin są trudno dostępne i należy poszukiwać ich u wyspecjalizowanych sprzedawców – niektóre ogrody japońskie prowadzą własne szkółki roślin, oferując chętnym zakup sadzonek czy nasion. Przykład stanowi Mała Japonia, czyli Ogród Japoński Siruwia, zlokalizowany w okolicach malowniczych Karkonoszy. Na stronie malajaponia.pl zainteresowani zakupem roślin mogą zapoznać się z dokładną ofertą Ogrodu, która mieści w sobie zarówno gatunki azali japońskiej, rododendrony, hortensje bukietowe i wiele innych ciekawych roślin. Ogrody japońskie po dziś dzień podbijają serca wielu osób, a część z nich decyduje się na odtworzenie ich piękna na własnym terenie. Posiadanie na własność namiastki krajobrazu Kraju Kwitnącej Wiśni jest w stanie wprowadzić do życia więcej spokoju oraz pogody – nie od dziś wiadomo bowiem, że przebywanie w estetycznych przestrzeniach jest szczególnie inspirujące.