poniedziałek, 22 maja 2023
naszamlawa.plPo godzinachDrastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie (AKTUALIZACJA)
- REKLAMA -
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie-OKM
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie-OKM
  Cena: 1 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęcia trzypokojowe mieszkanie na OKM
  Do wynajęcia trzypokojowe mieszkanie na OKM
  Cena: 1 700 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • 4-pokojowe mieszkanie o pow. 73,61 m2
  4-pokojowe mieszkanie o pow. 73,61 m2
  Cena: 367 314 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 0,3683 ha, pod handel, usługi, magazyny, zabudowę mieszkaniową
  Działka 0,3683 ha, pod handel, usługi, magazyny, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Działka budowlana nad zalewem, w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana nad zalewem, w sąsiedztwie lasu
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Drastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie (AKTUALIZACJA)

-

Kierownictwo Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mławie twierdzi, że jest zmuszone do drastycznych podwyżek cen ciepła i to w najbliższych miesiącach. Ponadto węgla na składzie starczy do października, a w poprzednich latach (w wakacje) magazynowano go na połowę okresu grzewczego, bo tyle można zmieścić na placu.

- R E K L A M A -

 

Drastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie

Szef PEC w Mławie informuje portal Nasza Mława, że podwyżki wynikają z sytuacji w kraju, czyli z powodu gwałtownego wzrostu cen węgla. Według ustawy PEC nie może zarabiać na ogrzewaniu mieszkań.

– Jeszcze mamy najniższą cenę w okolicy, czyli 36 zł za 1 giga dżul energii. Niestety tona węgla (wraz z transportem, według stawek wynegocjowanych jeszcze w 2019 roku ) do lutego 2022 roku kosztowała 320 zł netto, a po przetargu ogłoszonym w maju PEC musiał zapłacić za nią już 1900 zł netto. To około sześciokrotna podwyżka. W tej sytuacji jestem zmuszony złożyć wniosek do URE o zmianę taryfy. Przypuszczam, że prezes URE zatwierdzi ją pod koniec wakacji, wtedy poznam faktyczną skalę podwyżek. Spodziewam się jednak, że nie będzie mniejsza niż trzykrotność obecnych cen. Niestety nie mamy wpływu na ceny węgla, a tym samym na podwyżki. Musimy zadbać o to, by wpłaty od mieszkańców pokrywały koszty zakupu węgla i utrzymania ciepłowni. Prawo zabrania nam osiągania zysku z tej działalności — mówi portalowi Nasza Mława prezes spółki PEC – Krzysztof Jaros.

Dla przykładu roczny koszt ogrzewania z tej ciepłowni 1 metra kwadratowego mieszkania w bloku po termomodernizacji, administrowanym przez TBS, wyniósł w 2021 r. – 47 zł. Po trzykrotnej podwyżce będzie to 141 zł. W przypadku 50-metrowego mieszkania i płacenia po równo w całym roku (bez podziału na sezon grzewczy i sezon letni) opłata za ogrzewanie wyniesie 587 zł miesięcznie, gdy wcześniej było to 195 zł.

Od jesieni 2021 roku do czerwca 2002 roku podwyżki taryfy były w wysokości niespełna 4%. Teraz będą one wielokrotnie większe. Spowodowane są przez wojnę w Ukrainie oraz będące ich skutkiem sankcje na import węgla z Rosji. Obecnie węgiel do Polski dociera drogą morską z Kazachstanu, Wenezueli i Australii.

Węgla starczy do października

– Właśnie kończy się dostarczanie na plac 1200 ton węgla po cenie 1900 zł netto. To zapewnia możliwość pracy naszej ciepłowni przy ul. Powstańców Styczniowych do października. Cieszę się, że w ogóle otrzymaliśmy ofertę, bo wiele przetargów zakończono bez rozstrzygnięcia, z braku węgla — wyjaśnia prezes PEC.

W poprzednich latach w okresie wakacyjnym plac był zapełniany węglem w ilości starczającej na połowę sezonu zimowego. W tym roku tak nie jest z powodu cen surowca oraz jego braku. Prezes ma ogłaszać 5 albo 6 przetargów w trakcie sezonu grzewczego, by zakupić węgiel, a potrzeba go około 5 tys. ton.

Wzrosły ceny nie tylko węgla także w górę poszła energia elektryczna.

– Jeszcze niedawno płaciłem 250 zł za megawatogodzinę obecnie 750 zł, a widzę już, że inne jednostki w ramach przetargów mają cenę 1400 zł za megawatogodzinę — informuje.

Właścicielem spółki PEC jest miasto Mława reprezentowane przez burmistrza, radę miasta oraz radę nadzorczą. Na wniosek rady nadzorczej burmistrz ma możliwość zwrócenia się do rady miasta, by pomóc spółce poprzez dofinansowanie zakupu węgla. Czy skorzysta z tej możliwości, by pomóc spółce, a tym samym zmniejszyć podwyżki rachunków za ogrzewanie samych mieszkańców? Czas pokaże. Dotychczas, jak wyjaśnia prezes Jaros, na ten temat rozmowy były prowadzone tylko podczas rady nadzorczej i nie miały dalszego biegu.

Co w kolejnych latach?

Mławski PEC ma do 2025 roku zmienić źródło pozyskiwania energii  i w połowie pozyskiwać ją z odnawialnych źródeł energii.

– W pierwszej kolejności będzie to odzyskiwanie ciepła z oczyszczonych ścieków, ale będą także inne np.pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Koszt całej zmiany szacowany jest na 17 milionów złotych. – wyjaśnia szef PEC.

Prezes liczy na zewnętrzne finansowanie z krajowego programu odbudowy oraz kredytów nisko oprocentowanych. Ponieważ firma nie może zarabiać na swoich usługach będą one spłacane z oszczędności za nie kupiony węgiel, który zastąpi energia z odnawialnych źródeł energii.

– Nie jest wykluczone, że data planowanych zmian, czyli rok 2025 rok, nie będzie możliwy do osiągnięcia z powodów niezależnych. Na przykład przez późniejsze wdrożenie krajowego programu odbudowy oraz decyzji rządowych — zastrzega prezes Jaros.

Dopiero gdy połowa energii będzie w Mławie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii, będzie można starać się o fundusze na modernizacje pozostałej części bezpośrednio ze środków unijnych.

Już  w obecnym roku są dni, w których zużyta energia w skali kraju w 67 proc. jest pozyskana z odnawialnych źródeł energii, a nie z węgla czy gazu.

Aktualizacja (12 lipca 2022 r.)

Dziś 12 lipca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ustalającą maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł więc około połowy obecnych stawek na rynku, a jednocześnie 3 krotność ceny, jaką PEC płacił jeszcze w lutym 2022 r.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
51 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Głupi i wredny nieniemlawianin
Głupi i wredny nieniemlawianin
10 miesięcy temu

Przypomnijmy sobie, jak pan Putin zaanektowal Krym wiele lat temu , i co, nic.wiec obawiam sie, ze mysli , co chce.i to mnie tez martwi, tak jak drogi wegiel.i ta bezradność wobec tego wszystkiego wokół. Pozdrawiam

Obywatel
Obywatel
10 miesięcy temu

PiS nas w końcu zniszczy

Roman
Roman
Odpowiedź do  Obywatel
10 miesięcy temu

Leming, nie Pis tylko liberalna polityka Unii Europejskiej, która wyhodowała Putina, eko terrorystów, armię skorumpowanych brukselskich urzędników.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Roman
10 miesięcy temu

Tak mówią w tvpis, to fakt. Tyle, że ogólnie wiadomo, że tvpis kłamie niczym Pinokio, bo to pisowska ga.dzinówka.

Mieciu
Mieciu
Odpowiedź do  Roman
10 miesięcy temu

Przypominam Ci trolu że to PiS już 7 rok rządzi i rok do roku za ich rządów zwiększano import węgla z samej tylko Rosji z niespelna 5mln t w 2015 do prawie 10mln t w 2021! Potrafisz to zrozumieć? A powiedz mi jeszcze ile ropy Orlen ciągnął z Rosji i jak to wpłyneło na budżet „Putina”?

Ramzes
Ramzes
10 miesięcy temu

„Mławski PEC ma do 2025 roku zmienić źródło pozyskiwania energii i w połowie pozyskiwać ją z odnawialnych źródeł energii” – Rychło wczas PEC się obudził. A co robił do tej pory? (WYMODEROWANO) Było tyle czasu by modernizować źródło ciepła a tym samym jednocześnie ograniczyć syf z węgla. Ale po co? Ludzie i tak zapłacą prawda? Teraz płacz? W sumie ponoć lepiej późno niż wcale.

Ja
Ja
10 miesięcy temu

Chcecie spalarni. Tak samo to będzie wyglądało jak śmietnisko na Uniszkach, gdzie tirami zwozili śmieci z całej Europy by się interes opłacał. Ze spalarnią to samo będzie.

Sylwek
Sylwek
10 miesięcy temu

Ile ton potrzebnych jest do ogrzania mieszkania o 50 mkw? Co bedzie kupione za ponad 7000?

Tosiek
Tosiek
10 miesięcy temu

Co mają ceny węgla dla odbiorców indywidualnych do cen węgla dla ciepłowni? Bezsensowna aktualizacja wiadomo że PEC i tak musi kupić węgiel na wolnym rynku tj w wyższych cenach od tych gwarantowanych 996

Aaa
Aaa
10 miesięcy temu

Przecież prezydent podpisał dziś że maksymalna cena węgla będzie około 1000zł . Czy wy sobie robicie z ludzi żarty. Proszę o interwencję burmistrza Mławy. Skąd ludzie mają brać pieniądze.

Uki
Uki
Odpowiedź do  Aaa
10 miesięcy temu

Jacy wy jesteście naiwni…. Dalej wierzcie w tego słupa prezydenta.

asd
asd
Odpowiedź do  Uki
10 miesięcy temu

Wolę wierzyć w prezydenta Dudę niż w złodzieja Tuska, poszedł won!

sprtw
sprtw
Odpowiedź do  asd
10 miesięcy temu

No, no, no, to cię nieźle PiS omotal i mozg zlasowal.
Taaak, w PiS złodziei nie ma 😀 ha, ha, ha, dobry zart. Przecież oni kradną na potęgę i wcale się z tym nie kryją tak jak robili to poprzednicy, którzy kradli w białych rękawiczkach i nie w takich ilościach oraz nie w takim tempie.

z Mławy
z Mławy
10 miesięcy temu

Spalarnia śmieci byłaby doskonałym rozwiązaniem na wysokie ceny odpadów jak i na ceny ogrzewania.

Znajomy
Znajomy
Odpowiedź do  z Mławy
10 miesięcy temu

To jest jedyne dobre i skuteczne rozwiązanie. Są na to pieniądze ponad 3 mld. zł. z Natodowego Funduszu Ochrony Środowiska ale nie tylko z tego źródła.

Deckard
Deckard
Odpowiedź do  Znajomy
10 miesięcy temu

Spalarnia jak i zachodnia obwodnica, kiedyś pewnie powstanie, po kilku latach obietnic

Normal
Normal
Odpowiedź do  z Mławy
10 miesięcy temu

Przecież prawie całe społeczeństwo protestowało tu , na tym portalu [WYMODEROWANO], że NIE dla spalarni śmieci, A teraz już jest OK????

do Normal
do Normal
Odpowiedź do  Normal
10 miesięcy temu

Czasy się zmieniły. Bda zagląda do domu, kieszenie puste, węgiel po 4 tysiące, wszystkie plastiki , opony i stare buty już spalone a ciepło w domu chcę mieć w zimę więc spalarnia teraz jest OK.

kasia
kasia
10 miesięcy temu

Coś chyba jest na rzeczy bo w całym Ciechanowie PEC robi nowe przełącza. Podłączają wszystko na gaz podobno. Nie wiem czy to pomoze.

pop
pop
10 miesięcy temu

Każdy tylko obwiniać potrafi, zamiast logicznie pomyśleć z czego to wynika, z sankcji na Rosję przedewszystkim, I nie oszukujmy się, nie miały one większego sensu, działają dwukierunkowo, kwestia umieć to sobie uświadomić, a wojna jak trwała tak trwać będzie w Ukrainie.

Bogdan
Bogdan
Odpowiedź do  pop
10 miesięcy temu

Rządy PiS wychodzą bokiem. No tak ale przecież w TVP mówią że to wina Tuska i Putina. A telewizji trzeba wierzyć.

Maserati
Maserati
10 miesięcy temu

Dramat dopiero nadchodzi. Tak się kończą rządy nieudaczników. Od początku było wiadomo czym skończy się złodziejstwo, rozdawnictwo i drukowanie pustego pieniądza. Dalej na nich głosujcie i cieszcie się z kolejnych plusów. To co osiągnęliśmy przez 25 lat – w miarę stabilną sytuację i dobre prognozy to ta banda zaprzepaściła w 7 lat. Teraz pokolenia potrzeba żeby się znów z tego szamba wygrzebać. Ale znudziła się ciepła woda w kranie to teraz będzie płacz. Ciemny lud nie rozumiał że to rozdawnictwo nie jest z troski o niego tylko aby za wszelką cenę utrzymać władzę i swoje tłuste koty żywić milionami. Obsiadła nas ta szarańcza i doi. Już Urban powiedział że władza się wyżywi. Święta prawda oni z milionowymi zarobkami dadzą sobie radę. Komuna wciąż żywa

JANEK
JANEK
Odpowiedź do  Maserati
10 miesięcy temu

kto pozamykał kopalnie ,elektrownie atomowe koledzy szatniarza ,kto bronił rozbudowy elektrowni ,kto uzależnił Europę od gazu i paliw z Rosji -ryży- i przydu…. z PO

sprtw
sprtw
Odpowiedź do  JANEK
10 miesięcy temu

Nastepny zmanipulowany przez TVPIS

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
10 miesięcy temu

no, proszę, wreszcie ktoś o tym głośno mówi. Mi się już od kwietnia jeży z tegoż powodu włos.

GH
GH
10 miesięcy temu

Efekt rządu PiS

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 miesięcy temu

I skąd ci ludzie mają wziąć pieniądze na te podwyżki … Czynsz z ogrzewaniem za 50 m2 bedzie w granicach 1000 zl … A ludzie zarabiają po 2300 … Hahaha

Lola
Lola
Odpowiedź do  Mieszkaniec
10 miesięcy temu

W granicach 1000? Chyba nie mówisz o mieszkaniach gdzie ludzie wynajmują po 1500 plus 1000 opłat za 50m!!

GH
GH
Odpowiedź do  Mieszkaniec
10 miesięcy temu

Wkrótce za chleb trzeba będzie płacić 15 zł. Ale nie martw się emerycie – dostaniesz 14-stą emeryturę i kupisz sobie 2 kromki chleba i plasterek mortadeli dziennie to Ci wystarczy aby przeżyć. A zimą kaloryfer odkręcisz w każdą niedzielę na godzinę żeby poczuć luksus. Głosuj emerycie na PiS.

Ziomal
Ziomal
Odpowiedź do  Mieszkaniec
10 miesięcy temu

A mówił Morawiecki że będziecie zap….ać za michę ryżu i za ciepłą wodę w kranie.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Ziomal
10 miesięcy temu

Fakt, mówił i popatrz: ludziska mówią, że on zawsze kłamie, a tu udało mu się powiedzieć prawdę. 🙂

Mazowszanka
Mazowszanka
Odpowiedź do  mławianka
10 miesięcy temu

Fakt jeden jedyny raz mu się udało prawdę powiedzieć

Rrrrr
Rrrrr
10 miesięcy temu

Jakim węglem? jak tu sam miał leży do tego jeszcze ludzi oszukują biorąc po 30zl za 1m3 cieplej wody( gdzie się za nią płaci ze jest ciepla cały rokiem) gdzie ogrzewając w sezonie grzewczym to odpad! Ogrzewanie tez chodzi jak chce! Koszty nie są adekwatne do jakości. Gdyby wcześniejszy pomysł na spalarnie śmieci wypalił to ten śmieszny PEC by już nie istniał.

Tosiek
Tosiek
Odpowiedź do  Rrrrr
10 miesięcy temu

A miał węglowy to z czego jest z plastiku? Przecież to WĘGIEL. Myślę że czasy otwierania okien w zimę już dawno się skończyły i nie wrócą. Szanujcie energię to nie będziecie tyle płacić. Proste. Ale najlepiej to narzekać że grzejniki że grzejniki powinny być tak gorące żebh można bylo na nich gotować. Otóż nie, takie czasy minęły bezpowrotnie.

Rrrr
Rrrr
Odpowiedź do  Tosiek
10 miesięcy temu

A to miał kosztuje tyle co węgiel? Chyba nie! I nigdy nie kosztował tyle co węgiel. Jak mieszkasz całe życie w bloku to możesz ciemnogród siać ale w domu prywatnym nie zapłaciłbyś tyle za ogrzewanie jeszcze rok temu co za ogrzewanie w bloku nie wspominając już tu o wodzie. Jak lubisz stęchliznę w mieszkaniu to zabij okna deskami. Ciepła mniej wtedy ucieknie, będziesz wtedy jako pierwszy energooszczędny, Proste co nie ?

Tosiek
Tosiek
10 miesięcy temu

Przełączyć się na gaz gdzie to możliwe, Pecowi podziękować i tyle.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Tosiek
10 miesięcy temu

Teraz to trudno powiedzieć co lepsze…
a w ogóle to już chyba nie można przełączyć się na gaz.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Tosiek
10 miesięcy temu

gaz też drogi, pozostaje eko spalarnia, wiatraki, panele, atom, ale to nie da się zrobić tego w dwa sezony. Dla mnie to wszystko trudne, tym bardziej, że pracuję, gdybym był niebieskim ptakiem, państwo by dało,oni by mi dali, a talk ci oni, to my….jak narysował kiedyś p.Hajnos…..

Tosiek
Tosiek
10 miesięcy temu

Przełączyć się na gaz gdzie to możliwe Pechowo podziękować i tyle.

mławianka
mławianka
10 miesięcy temu

Super info…
Emerycie jak ci się podobają 13-tki i 14-tki, które pokryją podwyżki cen centralnego ogrzewania zaledwie przez jedną czwarta, najwyżej jedną trzecią roku?
Gdzie rekompensata na pozostałą część roku?
Za co kupić chleb i inne artykuły spożywcze, których ceny rosną w kosmicznym tempie?
A to jeszcze nie wszystko…

pop
pop
Odpowiedź do  mławianka
10 miesięcy temu

A czy gdyby 13 i 14 nie miał ten emeryt, to te podwyżki wszystkiego by nie nastąpiły? Nikt nikomu na PiS nie kazał głosować, można było pozostać przy PO, wtedy odpowiedź była by jasna, że to kryzys światowy to powoduje w tym unijne wymogi o emisji co2 , a nie partia rządząca tylko.

Luska
Luska
10 miesięcy temu

Kryzys dopiero nadchodzi i to bedą tragedie ludzkie. Wyjdzie to glosowanie na pisiorów, rozdawnictwo, dowalanie wszystkim dookoła, rozwalenie energii odnawialnej.

Ppp
Ppp
Odpowiedź do  Luska
10 miesięcy temu

„Kiedyś jedzono szczaw i wszyscy byli najedzeni” …
Jeszcze pamiętamy jak było, niektórzy już nie…

Mieszkanka
Mieszkanka
Odpowiedź do  Ppp
10 miesięcy temu

Kiedyś jedzono korzonki roślin, to co upolowano, noszono skóry z upolowanych zwierząt, mieszkano w jaskiniach i wszyscy byli zadowoleni, bo było im ciepło i byli syci.
Kryzys kryzysem, a pisiory z rządu napędzają inflację.
Słyszałeś już o tanich mieszkaniach komunalnych dla Ukraińców? – tanie mieszkania za nasze pieniądze. Wiesz, że ludzie płacą już 2 x wyższe raty od wziętego kredytu niż 2 lata temu? Czy może jesteś całkowicie oderwany od rzeczywistości bo oglądasz tylko TVPIS i Trwam, i mózg masz wyprany?

Uki
Uki
Odpowiedź do  Mieszkanka
10 miesięcy temu

Dokładnie bo my musimy pomóc naszym „braciom” ukraińcom. Odcieliśmy się od taniego węgla bo obiecali nam, że nie wpłynie to na cenę. Mamy teraz co mamy. Odcieliśmy się od gazu bo jego też miało nie zabraknąć. Straszą nas, że zabraknie. No, ale głupi lud dalej wierzy, że trzeba pomagać ukrainie i warczeć na Rosję. Bo, gdyby nie opór tych pierwszych to wojne byśmy mieli na swoim podwórku.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Uki
10 miesięcy temu

nikt nie wie, jak to będzie, i jak by było. My jesteśmy bliżej, Niemcy dalej, a też zaczynają mieć problemy energetyczne, we Francji jest problem z elektrowniami atomowym, bo spada poziom rzek, i nie ma chłodzenia, więc część elektrowni zatrzymano. Ogólnie idą ciężkie czasy ,i kto wie, co jeszcze z tego wszystkiego wyjdzie, niezależnie od aktualnego stanu naszej gospodarki. A stary kawał mówił -z kim graniczy Rosja ?
– z kim chce….

Polka
Polka
Odpowiedź do  głupi i wredny niemławianin
10 miesięcy temu

To uważasz że ktoś może sobie coś wziąć bo tak chce???A gdyby putin wziął sobie twój dom????

Głupi i wredny nieniemlawianin
Głupi i wredny nieniemlawianin
Odpowiedź do  Polka
10 miesięcy temu

Nie uwazam,wcale tak nie uwazam, jestem przerazony tym co sie dzieje, i nie wiem, co z tego wyniknie , a moj dom i ja w tym wzzystkim jest najmniej istotny

Polka
Polka
Odpowiedź do  Głupi i wredny nieniemlawianin
10 miesięcy temu

Jesteś ważny bardzo ważny Ty i Twój dom .I dlatego trzeba dbać o to się własnymi rękoma wypracowała o bezpieczeństwo swojej rodziny.to obowiązek mężczyzny i patrioty.pozdrawiam Cię.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Polka
10 miesięcy temu

Niestety taka jest mentalność i Rosjan i Ukraińców również:
„co Twoje to i moje, ale mojego nie rusz”
Brat bratu nie kluczy do swojego domu żeby zaopiekował się domem, jak musi gdzieś wyjechać, bo braciszek co mu się spodoba, to sobie przywłaszczy.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Anonim
10 miesięcy temu

to złodziejstwo Rosjan w czasie inwazji też mnie razi, o innych nie słyszałem ,
zastanawiam się , jak skromnie, albo biednie muszą żyć Rosjanie, w końcu jedno z najbogatszych państw świata, mają minerały, surowce , kopalnie itp., żeby tak wejść do drugiego kraju, i po prostu kraść, że o okrucieństwie o mordach, gwałtach nie wiadomo , co powiedzieć. Niech wreszcie zawieszą broń !

złodziej

Złodziej wszedł do sklepu. NAGRANIE!

1
Mławska policja udostępnia wizerunek sprawcy włamania do sklepu spożywczego w Mławie. Co ciekawe złodziej wszedł przez uchylne okno nad drzwiami wejściowymi i tą samą...

Za taką przejażdżkę kierowcy grozi nawet 5 lat

0
Nawet 5 lat więzienia grozi mieszkańcowi powiatu przasnyskiego, który nietrzeźwy prowadził, będąc na sądowym zakazie. Pojazd dachował.  Za taką przejażdżkę kierowcy grozi nawet 5 lat Do...

Zachowek. Czym jest, komu przysługuje i jak go nie płacić

0
Pierwsze skojarzenie, które nam przychodzi na myśl, kiedy mówimy o spadku, to testament. Jednak zapominamy o czymś, co również jest istotnym elementem prawa spadkowego...

Nowe trendy w projektowaniu i produkcji trwałego oznakowania. Jakie korzyści przynoszą klientom?

0
Nowe trendy w projektowaniu i produkcji trwałego oznakowania odzwierciedlają rosnące zapotrzebowanie klientów na rozwiązania skuteczne, a zarazem estetyczne. Obecnie oznakowanie musi być nie tylko...
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie-OKM
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie-OKM
  Cena: 1 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęcia trzypokojowe mieszkanie na OKM
  Do wynajęcia trzypokojowe mieszkanie na OKM
  Cena: 1 700 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • 4-pokojowe mieszkanie o pow. 73,61 m2
  4-pokojowe mieszkanie o pow. 73,61 m2
  Cena: 367 314 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

E-recepta bez wizyty w gabinecie? To możliwe!

0
Jeśli potrzebujesz recepty na leki, które stale przyjmujesz lub na leki doraźne, nie musisz chodzić do lekarza i czekać w kolejce. Możesz skorzystać z...
wiadukt w budowie

W Ciechanowie budują wiadukt pieszo-rowerowy

2
W Ciechanowie budują wiadukt pieszo-rowerowy, który połączy ul. Ceramiczną z ul. Skłodowskiej-Curie w miejscu, gdzie podczas przebudowy torów PKP zlikwidowało wcześniej istniejący przejazd.   Doszło do...

Z beniaminkami nie szło. Z Concordią bez wygranej

8
Gdy rywalami Mławianki w tym sezonie byłyby tylko inne beniaminki, podopieczni Piotra Rzepki nie utrzymaliby się w szeregach trzecioligowców. W trójmeczu z innymi pierwszoroczniakami...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
pieniądze z bankomatu

W Krzynowłodze Małej wysadzili bankomat

0
W Krzynowłodze Małej (w powiecie przasnyskim) nieznani sprawcy wysadzili bankomat przy placówce bankowej.  W Krzynowłodze Małej wysadzili bankomat Do zdarzenia w sąsiednim powiecie przasnyskim w Krzynowłodze...
kobieta przed laptopem

Podawał się za kuzyna księcia z Dubaju

0
28-latka była przekonana, że pisała z "kuzynem księcia z Dubaju". Zauroczona mężczyzną, młoda kobieta straciła 6500 zł. Podawał się za kuzyna księcia z Dubaju Mężczyznę podającego...

Majowy zawrót głowy

0
„Majowy zawrót głowy” - pod takim tytułem Galeria „13” zaprasza na spotkanie poetycko-muzyczne, w którym wystąpią członkowie Klubu Literackiego „Przaśnik” z Przasnysza: Anna Jelińska, Katarzyna...

Zobaczcie, jak młodzi trenują [NASZA RELACJA]

0
Zobaczcie, jak młodzi trenują. Młoda kadra MKS Mławianka Mława, daje z siebie wszystko. Piłkarskie zmagania podczas treningów uwiecznił na zdjęciach Bogdan Jakubowski.    Życie zespołu sportowego...
- REKLAMA -
51
0
Przejdź do komentarzyx