poniedziałek, 08 sierpnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plPo godzinachDrastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie (AKTUALIZACJA)
- REKLAMA -
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości

Drastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie (AKTUALIZACJA)

-

Kierownictwo Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mławie twierdzi, że jest zmuszone do drastycznych podwyżek cen ciepła i to w najbliższych miesiącach. Ponadto węgla na składzie starczy do października, a w poprzednich latach (w wakacje) magazynowano go na połowę okresu grzewczego, bo tyle można zmieścić na placu.

- R E K L A M A -

 

Drastyczne podwyżki cen ciepła w Mławie

Szef PEC w Mławie informuje portal Nasza Mława, że podwyżki wynikają z sytuacji w kraju, czyli z powodu gwałtownego wzrostu cen węgla. Według ustawy PEC nie może zarabiać na ogrzewaniu mieszkań.

– Jeszcze mamy najniższą cenę w okolicy, czyli 36 zł za 1 giga dżul energii. Niestety tona węgla (wraz z transportem, według stawek wynegocjowanych jeszcze w 2019 roku ) do lutego 2022 roku kosztowała 320 zł netto, a po przetargu ogłoszonym w maju PEC musiał zapłacić za nią już 1900 zł netto. To około sześciokrotna podwyżka. W tej sytuacji jestem zmuszony złożyć wniosek do URE o zmianę taryfy. Przypuszczam, że prezes URE zatwierdzi ją pod koniec wakacji, wtedy poznam faktyczną skalę podwyżek. Spodziewam się jednak, że nie będzie mniejsza niż trzykrotność obecnych cen. Niestety nie mamy wpływu na ceny węgla, a tym samym na podwyżki. Musimy zadbać o to, by wpłaty od mieszkańców pokrywały koszty zakupu węgla i utrzymania ciepłowni. Prawo zabrania nam osiągania zysku z tej działalności — mówi portalowi Nasza Mława prezes spółki PEC – Krzysztof Jaros.

Dla przykładu roczny koszt ogrzewania z tej ciepłowni 1 metra kwadratowego mieszkania w bloku po termomodernizacji, administrowanym przez TBS, wyniósł w 2021 r. – 47 zł. Po trzykrotnej podwyżce będzie to 141 zł. W przypadku 50-metrowego mieszkania i płacenia po równo w całym roku (bez podziału na sezon grzewczy i sezon letni) opłata za ogrzewanie wyniesie 587 zł miesięcznie, gdy wcześniej było to 195 zł.

Od jesieni 2021 roku do czerwca 2002 roku podwyżki taryfy były w wysokości niespełna 4%. Teraz będą one wielokrotnie większe. Spowodowane są przez wojnę w Ukrainie oraz będące ich skutkiem sankcje na import węgla z Rosji. Obecnie węgiel do Polski dociera drogą morską z Kazachstanu, Wenezueli i Australii.

Węgla starczy do października

– Właśnie kończy się dostarczanie na plac 1200 ton węgla po cenie 1900 zł netto. To zapewnia możliwość pracy naszej ciepłowni przy ul. Powstańców Styczniowych do października. Cieszę się, że w ogóle otrzymaliśmy ofertę, bo wiele przetargów zakończono bez rozstrzygnięcia, z braku węgla — wyjaśnia prezes PEC.

W poprzednich latach w okresie wakacyjnym plac był zapełniany węglem w ilości starczającej na połowę sezonu zimowego. W tym roku tak nie jest z powodu cen surowca oraz jego braku. Prezes ma ogłaszać 5 albo 6 przetargów w trakcie sezonu grzewczego, by zakupić węgiel, a potrzeba go około 5 tys. ton.

Wzrosły ceny nie tylko węgla także w górę poszła energia elektryczna.

– Jeszcze niedawno płaciłem 250 zł za megawatogodzinę obecnie 750 zł, a widzę już, że inne jednostki w ramach przetargów mają cenę 1400 zł za megawatogodzinę — informuje.

Właścicielem spółki PEC jest miasto Mława reprezentowane przez burmistrza, radę miasta oraz radę nadzorczą. Na wniosek rady nadzorczej burmistrz ma możliwość zwrócenia się do rady miasta, by pomóc spółce poprzez dofinansowanie zakupu węgla. Czy skorzysta z tej możliwości, by pomóc spółce, a tym samym zmniejszyć podwyżki rachunków za ogrzewanie samych mieszkańców? Czas pokaże. Dotychczas, jak wyjaśnia prezes Jaros, na ten temat rozmowy były prowadzone tylko podczas rady nadzorczej i nie miały dalszego biegu.

Co w kolejnych latach?

Mławski PEC ma do 2025 roku zmienić źródło pozyskiwania energii  i w połowie pozyskiwać ją z odnawialnych źródeł energii.

– W pierwszej kolejności będzie to odzyskiwanie ciepła z oczyszczonych ścieków, ale będą także inne np.pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Koszt całej zmiany szacowany jest na 17 milionów złotych. – wyjaśnia szef PEC.

Prezes liczy na zewnętrzne finansowanie z krajowego programu odbudowy oraz kredytów nisko oprocentowanych. Ponieważ firma nie może zarabiać na swoich usługach będą one spłacane z oszczędności za nie kupiony węgiel, który zastąpi energia z odnawialnych źródeł energii.

– Nie jest wykluczone, że data planowanych zmian, czyli rok 2025 rok, nie będzie możliwy do osiągnięcia z powodów niezależnych. Na przykład przez późniejsze wdrożenie krajowego programu odbudowy oraz decyzji rządowych — zastrzega prezes Jaros.

Dopiero gdy połowa energii będzie w Mławie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii, będzie można starać się o fundusze na modernizacje pozostałej części bezpośrednio ze środków unijnych.

Już  w obecnym roku są dni, w których zużyta energia w skali kraju w 67 proc. jest pozyskana z odnawialnych źródeł energii, a nie z węgla czy gazu.

Aktualizacja (12 lipca 2022 r.)

Dziś 12 lipca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ustalającą maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł więc około połowy obecnych stawek na rynku, a jednocześnie 3 krotność ceny, jaką PEC płacił jeszcze w lutym 2022 r.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
51 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Głupi i wredny nieniemlawianin
Głupi i wredny nieniemlawianin
26 dni temu

Przypomnijmy sobie, jak pan Putin zaanektowal Krym wiele lat temu , i co, nic.wiec obawiam sie, ze mysli , co chce.i to mnie tez martwi, tak jak drogi wegiel.i ta bezradność wobec tego wszystkiego wokół. Pozdrawiam

Obywatel
Obywatel
26 dni temu

PiS nas w końcu zniszczy

Roman
Roman
Odpowiedź do  Obywatel
26 dni temu

Leming, nie Pis tylko liberalna polityka Unii Europejskiej, która wyhodowała Putina, eko terrorystów, armię skorumpowanych brukselskich urzędników.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Roman
24 dni temu

Tak mówią w tvpis, to fakt. Tyle, że ogólnie wiadomo, że tvpis kłamie niczym Pinokio, bo to pisowska ga.dzinówka.

Mieciu
Mieciu
Odpowiedź do  Roman
22 dni temu

Przypominam Ci trolu że to PiS już 7 rok rządzi i rok do roku za ich rządów zwiększano import węgla z samej tylko Rosji z niespelna 5mln t w 2015 do prawie 10mln t w 2021! Potrafisz to zrozumieć? A powiedz mi jeszcze ile ropy Orlen ciągnął z Rosji i jak to wpłyneło na budżet „Putina”?

Ramzes
Ramzes
26 dni temu

„Mławski PEC ma do 2025 roku zmienić źródło pozyskiwania energii i w połowie pozyskiwać ją z odnawialnych źródeł energii” – Rychło wczas PEC się obudził. A co robił do tej pory? (WYMODEROWANO) Było tyle czasu by modernizować źródło ciepła a tym samym jednocześnie ograniczyć syf z węgla. Ale po co? Ludzie i tak zapłacą prawda? Teraz płacz? W sumie ponoć lepiej późno niż wcale.

Ja
Ja
27 dni temu

Chcecie spalarni. Tak samo to będzie wyglądało jak śmietnisko na Uniszkach, gdzie tirami zwozili śmieci z całej Europy by się interes opłacał. Ze spalarnią to samo będzie.

Sylwek
Sylwek
27 dni temu

Ile ton potrzebnych jest do ogrzania mieszkania o 50 mkw? Co bedzie kupione za ponad 7000?

Tosiek
Tosiek
27 dni temu

Co mają ceny węgla dla odbiorców indywidualnych do cen węgla dla ciepłowni? Bezsensowna aktualizacja wiadomo że PEC i tak musi kupić węgiel na wolnym rynku tj w wyższych cenach od tych gwarantowanych 996

Aaa
Aaa
27 dni temu

Przecież prezydent podpisał dziś że maksymalna cena węgla będzie około 1000zł . Czy wy sobie robicie z ludzi żarty. Proszę o interwencję burmistrza Mławy. Skąd ludzie mają brać pieniądze.

Uki
Uki
Odpowiedź do  Aaa
27 dni temu

Jacy wy jesteście naiwni…. Dalej wierzcie w tego słupa prezydenta.

asd
asd
Odpowiedź do  Uki
26 dni temu

Wolę wierzyć w prezydenta Dudę niż w złodzieja Tuska, poszedł won!

sprtw
sprtw
Odpowiedź do  asd
26 dni temu

No, no, no, to cię nieźle PiS omotal i mozg zlasowal.
Taaak, w PiS złodziei nie ma 😀 ha, ha, ha, dobry zart. Przecież oni kradną na potęgę i wcale się z tym nie kryją tak jak robili to poprzednicy, którzy kradli w białych rękawiczkach i nie w takich ilościach oraz nie w takim tempie.

z Mławy
z Mławy
27 dni temu

Spalarnia śmieci byłaby doskonałym rozwiązaniem na wysokie ceny odpadów jak i na ceny ogrzewania.

Znajomy
Znajomy
Odpowiedź do  z Mławy
27 dni temu

To jest jedyne dobre i skuteczne rozwiązanie. Są na to pieniądze ponad 3 mld. zł. z Natodowego Funduszu Ochrony Środowiska ale nie tylko z tego źródła.

Deckard
Deckard
Odpowiedź do  Znajomy
27 dni temu

Spalarnia jak i zachodnia obwodnica, kiedyś pewnie powstanie, po kilku latach obietnic

Normal
Normal
Odpowiedź do  z Mławy
27 dni temu

Przecież prawie całe społeczeństwo protestowało tu , na tym portalu [WYMODEROWANO], że NIE dla spalarni śmieci, A teraz już jest OK????

do Normal
do Normal
Odpowiedź do  Normal
26 dni temu

Czasy się zmieniły. Bda zagląda do domu, kieszenie puste, węgiel po 4 tysiące, wszystkie plastiki , opony i stare buty już spalone a ciepło w domu chcę mieć w zimę więc spalarnia teraz jest OK.

kasia
kasia
27 dni temu

Coś chyba jest na rzeczy bo w całym Ciechanowie PEC robi nowe przełącza. Podłączają wszystko na gaz podobno. Nie wiem czy to pomoze.

pop
pop
27 dni temu

Każdy tylko obwiniać potrafi, zamiast logicznie pomyśleć z czego to wynika, z sankcji na Rosję przedewszystkim, I nie oszukujmy się, nie miały one większego sensu, działają dwukierunkowo, kwestia umieć to sobie uświadomić, a wojna jak trwała tak trwać będzie w Ukrainie.

Bogdan
Bogdan
Odpowiedź do  pop
27 dni temu

Rządy PiS wychodzą bokiem. No tak ale przecież w TVP mówią że to wina Tuska i Putina. A telewizji trzeba wierzyć.

Maserati
Maserati
27 dni temu

Dramat dopiero nadchodzi. Tak się kończą rządy nieudaczników. Od początku było wiadomo czym skończy się złodziejstwo, rozdawnictwo i drukowanie pustego pieniądza. Dalej na nich głosujcie i cieszcie się z kolejnych plusów. To co osiągnęliśmy przez 25 lat – w miarę stabilną sytuację i dobre prognozy to ta banda zaprzepaściła w 7 lat. Teraz pokolenia potrzeba żeby się znów z tego szamba wygrzebać. Ale znudziła się ciepła woda w kranie to teraz będzie płacz. Ciemny lud nie rozumiał że to rozdawnictwo nie jest z troski o niego tylko aby za wszelką cenę utrzymać władzę i swoje tłuste koty żywić milionami. Obsiadła nas ta szarańcza i doi. Już Urban powiedział że władza się wyżywi. Święta prawda oni z milionowymi zarobkami dadzą sobie radę. Komuna wciąż żywa

JANEK
JANEK
Odpowiedź do  Maserati
27 dni temu

kto pozamykał kopalnie ,elektrownie atomowe koledzy szatniarza ,kto bronił rozbudowy elektrowni ,kto uzależnił Europę od gazu i paliw z Rosji -ryży- i przydu…. z PO

sprtw
sprtw
Odpowiedź do  JANEK
26 dni temu

Nastepny zmanipulowany przez TVPIS

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
27 dni temu

no, proszę, wreszcie ktoś o tym głośno mówi. Mi się już od kwietnia jeży z tegoż powodu włos.

GH
GH
27 dni temu

Efekt rządu PiS

Mieszkaniec
Mieszkaniec
27 dni temu

I skąd ci ludzie mają wziąć pieniądze na te podwyżki … Czynsz z ogrzewaniem za 50 m2 bedzie w granicach 1000 zl … A ludzie zarabiają po 2300 … Hahaha

Lola
Lola
Odpowiedź do  Mieszkaniec
27 dni temu

W granicach 1000? Chyba nie mówisz o mieszkaniach gdzie ludzie wynajmują po 1500 plus 1000 opłat za 50m!!

GH
GH
Odpowiedź do  Mieszkaniec
27 dni temu

Wkrótce za chleb trzeba będzie płacić 15 zł. Ale nie martw się emerycie – dostaniesz 14-stą emeryturę i kupisz sobie 2 kromki chleba i plasterek mortadeli dziennie to Ci wystarczy aby przeżyć. A zimą kaloryfer odkręcisz w każdą niedzielę na godzinę żeby poczuć luksus. Głosuj emerycie na PiS.

Ziomal
Ziomal
Odpowiedź do  Mieszkaniec
27 dni temu

A mówił Morawiecki że będziecie zap….ać za michę ryżu i za ciepłą wodę w kranie.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Ziomal
27 dni temu

Fakt, mówił i popatrz: ludziska mówią, że on zawsze kłamie, a tu udało mu się powiedzieć prawdę. 🙂

Mazowszanka
Mazowszanka
Odpowiedź do  mławianka
25 dni temu

Fakt jeden jedyny raz mu się udało prawdę powiedzieć

Rrrrr
Rrrrr
27 dni temu

Jakim węglem? jak tu sam miał leży do tego jeszcze ludzi oszukują biorąc po 30zl za 1m3 cieplej wody( gdzie się za nią płaci ze jest ciepla cały rokiem) gdzie ogrzewając w sezonie grzewczym to odpad! Ogrzewanie tez chodzi jak chce! Koszty nie są adekwatne do jakości. Gdyby wcześniejszy pomysł na spalarnie śmieci wypalił to ten śmieszny PEC by już nie istniał.

Tosiek
Tosiek
Odpowiedź do  Rrrrr
27 dni temu

A miał węglowy to z czego jest z plastiku? Przecież to WĘGIEL. Myślę że czasy otwierania okien w zimę już dawno się skończyły i nie wrócą. Szanujcie energię to nie będziecie tyle płacić. Proste. Ale najlepiej to narzekać że grzejniki że grzejniki powinny być tak gorące żebh można bylo na nich gotować. Otóż nie, takie czasy minęły bezpowrotnie.

Rrrr
Rrrr
Odpowiedź do  Tosiek
27 dni temu

A to miał kosztuje tyle co węgiel? Chyba nie! I nigdy nie kosztował tyle co węgiel. Jak mieszkasz całe życie w bloku to możesz ciemnogród siać ale w domu prywatnym nie zapłaciłbyś tyle za ogrzewanie jeszcze rok temu co za ogrzewanie w bloku nie wspominając już tu o wodzie. Jak lubisz stęchliznę w mieszkaniu to zabij okna deskami. Ciepła mniej wtedy ucieknie, będziesz wtedy jako pierwszy energooszczędny, Proste co nie ?

Tosiek
Tosiek
27 dni temu

Przełączyć się na gaz gdzie to możliwe, Pecowi podziękować i tyle.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Tosiek
27 dni temu

Teraz to trudno powiedzieć co lepsze…
a w ogóle to już chyba nie można przełączyć się na gaz.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Tosiek
27 dni temu

gaz też drogi, pozostaje eko spalarnia, wiatraki, panele, atom, ale to nie da się zrobić tego w dwa sezony. Dla mnie to wszystko trudne, tym bardziej, że pracuję, gdybym był niebieskim ptakiem, państwo by dało,oni by mi dali, a talk ci oni, to my….jak narysował kiedyś p.Hajnos…..

Tosiek
Tosiek
27 dni temu

Przełączyć się na gaz gdzie to możliwe Pechowo podziękować i tyle.

mławianka
mławianka
27 dni temu

Super info…
Emerycie jak ci się podobają 13-tki i 14-tki, które pokryją podwyżki cen centralnego ogrzewania zaledwie przez jedną czwarta, najwyżej jedną trzecią roku?
Gdzie rekompensata na pozostałą część roku?
Za co kupić chleb i inne artykuły spożywcze, których ceny rosną w kosmicznym tempie?
A to jeszcze nie wszystko…

pop
pop
Odpowiedź do  mławianka
27 dni temu

A czy gdyby 13 i 14 nie miał ten emeryt, to te podwyżki wszystkiego by nie nastąpiły? Nikt nikomu na PiS nie kazał głosować, można było pozostać przy PO, wtedy odpowiedź była by jasna, że to kryzys światowy to powoduje w tym unijne wymogi o emisji co2 , a nie partia rządząca tylko.

Luska
Luska
27 dni temu

Kryzys dopiero nadchodzi i to bedą tragedie ludzkie. Wyjdzie to glosowanie na pisiorów, rozdawnictwo, dowalanie wszystkim dookoła, rozwalenie energii odnawialnej.

Ppp
Ppp
Odpowiedź do  Luska
27 dni temu

„Kiedyś jedzono szczaw i wszyscy byli najedzeni” …
Jeszcze pamiętamy jak było, niektórzy już nie…

Mieszkanka
Mieszkanka
Odpowiedź do  Ppp
27 dni temu

Kiedyś jedzono korzonki roślin, to co upolowano, noszono skóry z upolowanych zwierząt, mieszkano w jaskiniach i wszyscy byli zadowoleni, bo było im ciepło i byli syci.
Kryzys kryzysem, a pisiory z rządu napędzają inflację.
Słyszałeś już o tanich mieszkaniach komunalnych dla Ukraińców? – tanie mieszkania za nasze pieniądze. Wiesz, że ludzie płacą już 2 x wyższe raty od wziętego kredytu niż 2 lata temu? Czy może jesteś całkowicie oderwany od rzeczywistości bo oglądasz tylko TVPIS i Trwam, i mózg masz wyprany?

Uki
Uki
Odpowiedź do  Mieszkanka
27 dni temu

Dokładnie bo my musimy pomóc naszym „braciom” ukraińcom. Odcieliśmy się od taniego węgla bo obiecali nam, że nie wpłynie to na cenę. Mamy teraz co mamy. Odcieliśmy się od gazu bo jego też miało nie zabraknąć. Straszą nas, że zabraknie. No, ale głupi lud dalej wierzy, że trzeba pomagać ukrainie i warczeć na Rosję. Bo, gdyby nie opór tych pierwszych to wojne byśmy mieli na swoim podwórku.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Uki
27 dni temu

nikt nie wie, jak to będzie, i jak by było. My jesteśmy bliżej, Niemcy dalej, a też zaczynają mieć problemy energetyczne, we Francji jest problem z elektrowniami atomowym, bo spada poziom rzek, i nie ma chłodzenia, więc część elektrowni zatrzymano. Ogólnie idą ciężkie czasy ,i kto wie, co jeszcze z tego wszystkiego wyjdzie, niezależnie od aktualnego stanu naszej gospodarki. A stary kawał mówił -z kim graniczy Rosja ?
– z kim chce….

Polka
Polka
Odpowiedź do  głupi i wredny niemławianin
26 dni temu

To uważasz że ktoś może sobie coś wziąć bo tak chce???A gdyby putin wziął sobie twój dom????

Głupi i wredny nieniemlawianin
Głupi i wredny nieniemlawianin
Odpowiedź do  Polka
26 dni temu

Nie uwazam,wcale tak nie uwazam, jestem przerazony tym co sie dzieje, i nie wiem, co z tego wyniknie , a moj dom i ja w tym wzzystkim jest najmniej istotny

Polka
Polka
Odpowiedź do  Głupi i wredny nieniemlawianin
26 dni temu

Jesteś ważny bardzo ważny Ty i Twój dom .I dlatego trzeba dbać o to się własnymi rękoma wypracowała o bezpieczeństwo swojej rodziny.to obowiązek mężczyzny i patrioty.pozdrawiam Cię.

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Polka
26 dni temu

Niestety taka jest mentalność i Rosjan i Ukraińców również:
„co Twoje to i moje, ale mojego nie rusz”
Brat bratu nie kluczy do swojego domu żeby zaopiekował się domem, jak musi gdzieś wyjechać, bo braciszek co mu się spodoba, to sobie przywłaszczy.

głupi i wredny niemławianin
głupi i wredny niemławianin
Odpowiedź do  Anonim
26 dni temu

to złodziejstwo Rosjan w czasie inwazji też mnie razi, o innych nie słyszałem ,
zastanawiam się , jak skromnie, albo biednie muszą żyć Rosjanie, w końcu jedno z najbogatszych państw świata, mają minerały, surowce , kopalnie itp., żeby tak wejść do drugiego kraju, i po prostu kraść, że o okrucieństwie o mordach, gwałtach nie wiadomo , co powiedzieć. Niech wreszcie zawieszą broń !

Wybuch gazu w Uniszkach

0
Wybuch ulatniającego się gazu, ranna seniorka. Policja ostrzega.    Trwają czynności mławskiej Policji w sprawie wybuchu ulatniającego się gazu w domu jednorodzinnym, w Uniszkach Cegielni. Ranna...

22-letni kierujący zjechał na pobocze i uderzył w drzewo

0
Nidziccy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w gminie Janowiec Kościelny. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 22-letni kierujący zjechał na...

Wólczańska biesiada [NASZA RELACJA]

2
Mławianie w niedzielę 6 sierpnia bawili się podczas Wólczańskiej Biesiady. Impreza, którą zorganizowano na terenie "Czwórki", cieszyła się sporym zainteresowaniem.   Wólczańska biesiada Jak na taką okazję...
gotówka

Dla kogo czternasta emerytura? Wkrótce wypłaty

0
Czternasta emerytura już wkrótce ma trafić do seniorów. Za trzy tygodnie rozpoczną się wypłaty. – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Mazowsze zdało egzamin

1
To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży wzrost cen. Mimo to samorząd Mazowsza zrealizował większość zaplanowanych na 2021 rok inwestycji i...

Pierwsze śliwki robaczywki. Nieudana inaguracja

15
Po szesnastu latach piłkarze Mławianki rozegrali znów spotkanie na poziomie trzeciej ligi. Kibice dopisali, organizacyjnie udało się dopiąć wszystkie sprawy, zabrakło tylko zwycięstwa. Z...
W takich warunkach czekać na pociąg...

W takich warunkach czekać na pociąg…

6
W takich warunkach czekać na pociąg to przyjemność. Sąsiedni samorząd z Ciechanowa zrealizował wart uwagi pomysł, przy okazji zagospodarowując kolejną przestrzeń publiczną w obszarze...
- REKLAMA -
kombajn

Uwaga kombajn. Zachowajmy ostrożność

0
Rozpoczął się sezon prac polowych. Policja apeluje o ostrożność. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z...

Odpust na Wólce

1
Mławianie w sobotę 6 sierpnia uczestniczyli w odpuście na Wólce. Świętowano 110. rocznicę powstania parafii. Uroczystość uświetniła wystawa,  przeniesiona sprzed ratusza na teren przykościelny. W niedzielę...
biesiada wólczańska

Imprezowo w Mławie. Co będzie grane?

0
Tydzień w Mławie rozpoczyna się imprezowo – Biesiadą Wólczańską przy "Czwórce" (Zespole Placówek Oświatowych nr 2). Potam czekają nas m.in. warsztaty artystyczne „Zainspiruj się...
pożar tartaku

Strażacy wezwani do pożaru tartaku [ZDJĘCIA]

0
W miejscowości Wola Szydłowska niedaleko Mławy służby zostały wezwane do pożaru tartaku.  Strażacy wezwani do pożaru tartaku Strażacy otrzymali wezwanie do zdarzenia 4 sierpnia w nocy...
- REKLAMA -

Mazowsze zdało egzamin

51
0
Przejdź do komentarzyx
()
x