naszamlawa.pl Ważne Bezdomna z Mławy w programie Jaworowicz
- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

Bezdomna z Mławy w programie Jaworowicz

-

W programie Elżbiety Jaworowicz „Sprawa dla reportera” wyemitowanym w TVP 14 stycznia 2021 roku wypowiada się bezdomna z Mławy. Fragment programu dotyczył problemów ośrodka dla bezdomnych „Dar Losu” w Gąsocinie, ale sporą część materiału poświęcono Lidii Nowak – bezdomnej z Mławy.

- R E K L A M A -"))

Kobieta nie wie czemu po wyjściu ze szpitala została przewieziona do ośrodka dla bezdomnych. Zarzuca prezesowi jednej z mławskich spółdzielni mieszkaniowych, że on doprowadził ją do bezdomności, nie podaje jednak ani nazwiska ani nazwy spółdzielni.

Opowieść bezdomnej Pani Lidii

Staruszka Lidia Nowak twierdzi, że jest absolwentką niemieckich uczelni, inżynierem poligraem z zawodu i byłą pracownicą wytwórni papierów wartościowych. Twierdzi, że kiedyś zwiedziła pół świata z mężem, pracującym na kontrakcie w Iranie, był chirurgiem.

Po śmierci męża sprowadziła się do Mławy. By to zrobić sprzedała dom i za uzyskane pieniądze kupiła mieszkanie własnościowe w bloku. Miała złamany kręgosłup i pół roku spędziła w szpitalu. Twierdzi, że zaraz po szpitalu znalazła się w schronisku dla bezdomnych „Dar Losu” w Gąsocinie pod Ciechanowem. Ze słów kobiety wynika, że straciła nie tylko mieszkanie, ale i rzeczy osobiste które w nim były, takie jak ubrania oraz całe wyposażenie mieszkania. W programie telewizyjnym stwierdziła, że podczas jej leczenia w mieszkaniu „rządzili się” inni. Gdy prowadząca dopytywała kto, wskazała na prezesa spółdzielni mieszkaniowej, ale jego nazwiska ani nazwy spółdzielni nie podała.

Z dalszej treści programu wynikało, że staruszka ma syna przebywającego na kontrakcie zagranicznym, który jej nie odwiedza. Natomiast za utrzymanie jej w Gąsocinie płaci gmina, czyli w tym wypadku Urząd Miasta w Mławie stawkę dzienną 30 zł za dobę.

Dyrektor MOPS

Redakcja portalu Nasza Mława zwróciła się do MOPS-u w Mławie z zapytaniem w sprawie kobiety.

– O wyjątkowo trudnej sytuacji tej Pani dowiedzieliśmy się, gdy przebywała w szpitalu. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by w trybie niemalże natychmiastowym znaleźć jej godne miejsce do dalszego życia. Co do powodów zaistnienia w jej życiu tego trudnego momentu, nie możemy się wypowiadać, bo obowiązuje nas ustawa RODO – stwierdza Dorota Kaczorek-Magdalińska dyrektor MOPS  i dodaje.

– Naszą rolą jest pomoc w tak ciężkich sytuacjach. Bardzo szanuje takich ludzi jak ta Pani, która prowadzi dom w Gąsocinie, za ich trud i poświęcenie. W Mławie od lat utrzymuje się średnia miesięczna ilość osób korzystających z takich ośrodków i jest to około 15 osób. Oczywiście zmienia się to w ciągu roku. Latem jest to ok. 8 osób, zimą ponad 15. By zapewnić im odpowiednie warunki do życia, mamy podpisaną umowę z Ośrodkiem w Miączynie, także na rok 2021 – stwierdza dyrektor mławskiego MOPS.

Prezes spółdzielni wyjaśnia

O sprawę zapytaliśmy też w spółdzielni „Zawkrze”.

– Ta Pani nie mieszkała w swoim mieszkaniu, tylko w mieszkaniu należącym do innej osoby, której prawdopodobnie wcześniej je sprzedała. Jako spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiliśmy do sądu o zasądzenie licytacji tego lokalu z powodu około 3-letnich zaległości czynszowych. Stroną w sprawie był mężczyzna, a nie ta Pani. Sąd taką licytację zarządził. Lokal został zlicytowany przez komornika. Co do zasady spółdzielnia nie przeprowadza samej eksmisji, tylko robi to nabywca lokalu. Tak było i w tym przypadku. Spółdzielnia nie przeprowadzała tej eksmisji, w związku z tym nie mamy pojęcia, co się stało z rzeczami osobistymi tej Pani. W wyniku przeprowadzonej licytacji spółdzielnia nie odzyskała całego długu, ponieważ pierwszeństwo do tych pieniędzy z mocy prawa mieli inni wierzyciele – stwierdza jednoznacznie Artur Dębski, wiceprezes spółdzielni „Zawkrze” i dodaje.

– Spółdzielnia sama nie mogła kupić tego lokalu, ponieważ, nie może stawać do przetargu, bo jest stroną w sprawie. Dopiero gdyby nie było kupców, miałaby możliwość zakupu. W zasobach spółdzielni nie ma poważniejszych problemów z płaceniem czynszów. Rocznie przeprowadzamy pojedyncze licytacje zadłużonych mieszkań i to gdy niema już innego wyjścia. Należy wiedzieć, że jeżeli na lokalu ciąży hipoteka wówczas pieniądze z licytacji w pierwszej kolejności należą się bankom, a dopiero później np. spółdzielniom mieszkaniowym – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Ja
Ja
15 dni temu

To nie tak….Pani Lidia była [WYMODEROWANO]człowiekiem, uczepliwym i dokuczliwym alkoholikiem, zadawała się z patologia.Miałam nie przyjemność ja znac i moje słowa sa podstawne.Sprawiedliwosc na własne życzenie….Teraz rozgłos wokół swojej biednej osoby robi,lepiej niech podsumuje swoje wyczyny.Zawsze wszyscy wszystkiemu byli winni Nie my rozliczamy, ale wielki WSTYD dla tej pani!!!

Daniel
Daniel
1 miesiąc temu

Tak to jest przykre że jak wielu przypadkach to urzędnik który kieruje się żądzą pieniędzy zamiast pomocy i wsparcia podejście jak do człowieka to telewizja musi się zająć bo oni przecież mają ciepłe posadki i kasę co miesiąc to aby godziny zneciały tam brakuje ludzi z powołania do pracy i pomocy społecznej to może by coś było lepiej dla potrzebujących

Mlawiak
Mlawiak
1 miesiąc temu

No w Mławie mogą różne rzeczy się dziać.

Asia
Asia
1 miesiąc temu

Tego przypadku nie znam. Ale znam inny gdzie tez zawitali u niej z Mlawy. I tez bylo pokazane jacy skrzywdzeni a bylo inaczej. Program pokazany bardzo stronniczo z jednej strony. Spadlo to na niski poziom. Nie pokazuje calego odbioru danej sytuacji. Uchwyci sie jednego watku i jedzie .

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Asia
1 miesiąc temu

W początkowej fazie był to bardzo dobry program. Później jego poziom się obniżał systematycznie. Jest to bardzo nierzetelny program. Pani Jaworowicz przedstawia punkt widzenia tylko jednej strony. Dziennikarz winien być rzetelny i zanim przedstawi widzom czy słuchaczom swój reportaż winien zapoznać się dokładnie z materiałem, a przede wszystkim winien przedstawić daną sytuację obiektywnie i powinien wziąć pod uwagę zdanie i opinie wszystkich zainteresowanych. Pani Jaworowicz przedstawia w swoich reportażach punkt widzenia jednej strony, który często jest bardzo zakłamany.

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu

No tak… trudno jest zmienić nawyki. Zapewne pani Lidia była przyzwyczajona do dobrobytu i nie przejmowania się przyszłością, a w pewnym momencie wszystko legło w gruzach i życie zmieniło się diametralnie. Trudno się z takim stanem rzeczy pogodzić, oj trudno.
Biedulka zapomniała, że sprzedała mieszkanie, w którym mieszkała i zapomniała opłacać czynsz, a teraz pretensje do całego świata.
Wszyscy są „bę” i żerują na jej nieszczęściu.

Kriss
Kriss
Odpowiedź do  mławianka
1 miesiąc temu

Znam dobrze tą Panią. Dopóki żył doktor, to miała Las Vegas. Potem libacje [WYMODEROWANO] , patologia się schodziła i jej odpowiadało. Sprzedała dom i roztrwoniła szybko wszystko. Fakt, że miła, inteligentna kobieta. Syn chciał jej pomóc, ona wybrała taki los. Potem w bloku nie opłacała żadnych rachunków, emerytura starczała na 2 dni w świecie alkoholi. Pozdrawiam .

Mławianka
Mławianka
Odpowiedź do  Kriss
1 miesiąc temu

Zawsze myślałam, że program p. Jaworowicz zajmuje się prawdziwymi problemami ludzi skrzywdzonych. Coś mi tu nie pasuje

Kriss
Kriss
Odpowiedź do  Mławianka
1 miesiąc temu

Ten program obecnie to parodia muzyczna Kurski-Martyniuk. Niech się zajmą poważnymi problemami i chorymi ludźmi. A nie Pani z domu opieki, która zniszczyła sobie życie przez picie i żal do całego świata. Jak polecałem terapie ośrodek odwykowy to mnie wyśmiała. A teraz są efekty i obraża prezesa spółdzielni. I tak o ponad 2 lata za długo trwała ta eksmisja.

Smog w Mławie. Co robią władze?

Czytelnicy pytają, co w Mławie się robi w celu zaradzenia sytuacji związanej z występowaniem smogu? Czy władze miasta planują jakiś działania w tym zakresie?...

23-letni kierowca audi uciekał przed policją – uderzył w radiowóz

0
Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 23-letniemu kierowcy audi, który uciekał przed policją.    Trwają czynności mławskiej policji w sprawie niezatrzymania się do...

Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 544

0
Dziś nawierzchnia drogowa w wielu miejscach była bardzo śliska. Jeden z ciągników siodłowych wypadł z drogi wojewódzkiej 544 w miejscowości Nosarzewo Borowe i uderzył...

„Dodatki COVIDowe” w Mławie i okolicznych szpitalach

1
Znamy wielkość "dodatków COVIDowych" w szpitalu w Mławie oraz w okolicznych placówkach medycznych. Finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowe wynagrodzenie w związku ze zwalczaniem epidemii...

Takie klimaty nad Seraczem

4
O tym, że Seracz nie jest najczystszą rzeką, wiadomo od dawna. W przeszłości przyczyniło się do tego i nadal przyczynia wielu mławian.   Czytelnik przesłał nam...
 • Teren pod produkcję - magazyny - Ciechanów
  Teren pod produkcję - magazyny - Ciechanów
 • koleos super stan
  koleos super stan
 • Dozownik bezdotykowy do płynu do dezynfekcji
  Dozownik bezdotykowy do płynu do dezynfekcji
 • Duotex - Mop płaski - HigienaSklep.pl
  Duotex - Mop płaski - HigienaSklep.pl
 • Duotex mopy Exzone.pl
  Duotex mopy Exzone.pl
 • Budynek mieszkalno-usługowy
  Budynek mieszkalno-usługowy

Kolej coraz bardziej kobieca

0
Wbrew krążącym opiniom, kolej wcale nie jest już typowo męskim środowiskiem pracy. To prawda, że wciąż więcej mężczyzn wykonuje zawody związane z prowadzeniem ruchu...

Powstaje kolejna koreańska fabryka

3
Monopol Mławy na azjatyckie inwestycje w regionie przełamany. Jeszcze w tym roku w Działdowie przy ul. Przemysłowej ma powstać fabryka Tae Sung Electronics.   - Gdy...

8 marca 2021 r. Dzień Kobiet

1
Redakcja portalu Nasza Mława składa życzenia wszystkim Paniom z okazji święta. Dzień Kobiet to międzynarodowe, coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku.   Początki...
- REKLAMA -

Stałe fragmenty. Pierwsza tegoroczna porażka

23
Dopiero w szóstej próbie piłkarze Mławianki doznali premierowej porażki w bieżącym roku. W wyjazdowym starciu w Iławie musieli uznać wyższość reprezentantów miejscowego Jezioraka. O...

Zmarła po szczepionce AstraZeneca. Wstrzymują szczepienia

3
Kobieta w wieku 49 lat zmarła po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 produkowanej przez AstraZeneca. Do zgonu doprowadziły problemy z krzepliwością krwi.   U drugiej kobiety w...

Kto na Mławianina Roku 2020? Znamy kandydatów

4
Cztery kandydatury do tytułu Mławianin Roku 2020 wpłynęły w regulaminowym czasie do kapituły przyznającej to honorowe wyróżnienie.   Kandydaturę harcerza seniora i działacza społecznego Kazimierza Lewandowskiego...

Listy polecone będą nadawane bez znaczków

0
Nadchodzi zmierzch ery znaczków pocztowych. Zastępują je kody kreskowe. Po 161 latach i 4 miesiącach Poczta Polska od 1 maja 2021 r. wycofuje znaczki...
- REKLAMA -

Mazowsze. Wiadomości z regionu odc.172

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" sprzeciw radnych Mazowsza przeciwko centralizacji szpitali, nowy sprzęt dla OSP Kuczbork, a...
9
0
Przejdź do komentarzyx
()
x