Magiczne przenikanie się dwóch światów. Warto zobaczyć

0
308
- REKLAMA -

Mieszkańcy Mławy i okolic od 23 stycznia mają okazję do wzięcia udziału w wyjątkowej, eksperymentalnej wystawie, której niezwykłość polega na tym, że jej uczestnik nie jest biernym słuchaczem, lecz wprost przeciwnie – wystawa wymaga od niego zaangażowania zmysłów. Ekspozycja jest dostępna w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do końca lutego.

- REKLAMA -

„Wielość rzeczywistości”, bo taki jest tytuł wystawy, została przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w jubileuszowym roku odzyskania niepodległości, z myślą o okolicznych odbiorcach. Jego pracownicy jednakże chętnie odpowiadają na zaproszenia innych muzeów i przyjeżdżają ze swoją wystawą, aby zaprezentować ją w szerszym kręgu.

Eksperymentalna ekspozycja składa się z ośmiu stoisk, opatrzonych hasłami: konstruuję, patrzę, słucham, piszę, jestem, rozmawiam, szukam, czuję. Mają one na celu uczulenie odbiorców na bodźce płynące z eksponatów oraz zaangażowanie ich percepcji. Dla przykładu: przy segmencie zatytułowanym „słucham” można było usłyszeć autentyczne nagranie głosu Józefa Piłsudskiego oraz zostawić po sobie jakiś osobisty, ważny dla nas przedmiot. Przed włożeniem przedmiotu do szufladki należało przedtem opisać jego historię i owinąć go w lniany materiał.

Większość uczestników środowego (23 stycznia) wernisażu stanowiła młodzież szkolna, która ku zadowoleniu autorów wystawy była bardzo zaangażowana. Młodzi obserwatorzy z namysłem za pomocą drewnianych klocków przelewali swoje myśli, rozmawiali ze sobą bez słów za pomocą rysowanych obrazków oraz zapisali ważne dla nich wartości na kolorowym słupie.

– Myślę, że nasza praca zaowocowała zainteresowaniem młodzieży. Przede wszystkim jest to dla wielu z nich nowe doświadczenie, które być może poprzez rozbudzenie ciekawości zachęci do częstszego odwiedzania muzeum – powiedziała kurator wystawy Beata Nessel-Łukasik.

Twórcy wystawy chętnie wysłuchują opinii odbiorców i zapoznają się z ich wrażeniami. Każdy głos jest dla nich ważny, ponieważ rysuje on kierunek, w którym powinny podążać muzea, aby sprostać oczekiwaniom współczesnego miłośnika kultury.

– Po pierwszej odsłonie „Wielości rzeczywistości” w ubiegłym roku udało nam się zebrać przeróżne opinie publiczności. Zostały one opracowane w formie raportu, który określa nam, w jaki sposób można budować galerię sztuki. Dzięki zapoznaniu się z opinią publiczną stworzyliśmy projekt dwuletniej podróży, który ma otworzyć przed ludźmi drogi do muzeum. Dziś dzielimy się swoim doświadczeniem z muzeum w Mławie, mamy nadzieję, że będziemy mogli się podzielić też z innymi galeriami w Polsce – dodaje Beata Nessel-Łukasik.

Po duchowej uczcie przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków i konkluzji, a te jak się okazuje są bardzo zadowalające i pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość, jaka kształtuje się przed instytucjami kulturalnymi.

– Niesamowite dla mnie jest to, jak bardzo reakcje na eksponaty z naszej wystawy wchodzą w dialog z tym, co tutaj jest. Młodzi ludzie naklejają na słupie wlepki ze słowami, które symbolizują ważne dla nich wartości, a obok mamy wystawę, przez którą przemawia samo muzeum i mówi nam, jakie wartości ważne są dla galerii sztuki. Mamy tu magiczne przenikanie się dwóch światów. Bardzo istotna jest również rozmowa przy ekspozycjach: my mówimy, co jest ważne dla nas, wy co dla was i ta wymiana poglądów jest fascynująca – powiedział Janusz Byszewski, który jest autorem koncepcji wystawy.

„Wielość rzeczywistości” gościć będzie w naszym muzeum do 28 lutego br.

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasza Mława, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Powiadomienia są wysyłane na podany adres email.
Adres email nie jest widoczny dla innych użytkowników.
Nie wysyłamy niechcianych wiadomości.
Jednym kliknięciem możesz zrezygnować z subskrybcji