sobota, 20 sierpnia 2022
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości

Podział Mazowsza

-

Po pierwsze. Koncepcja wydzielenia Warszawy z Mazowsza i utworzenie dwóch województw jest bardzo dobra i potrzebna. To koncepcja i projekt analogiczny do rozwiązań niemieckich, czyli oddzielnego funkcjonowania aglomeracji miasta Berlin i regionu Brandenburgii.

- R E K L A M A -

 

W projekcie tym chodzi o to, żeby tereny poza aglomeracją Warszawy także miały dostęp do środków finansowych i także w pełni korzystały z dofinansowań z Unii Europejskiej w ten sam sposób co miasto stołeczne Warszawa.

Dysproporcje w dotychczasowym wydatkowaniu środków z UE są niestety ogromne. Do tego dochodzi element uznaniowości w przyznawaniu środków unijnych i niesprawiedliwy podział środków finansowych. Warszawa generuje ogromny przychód PKB – porównywalny do Wiednia, a Mazowsze, które zostaje w tyle, traci na tym możliwość pozyskiwania w nowej perspektywie jakichkolwiek środków z Unii Europejskiej. Podział statystyczny, który z winy władz Mazowsza został wprowadzony zbyt późno, nic w tym aspekcie nie poprawia. Wydzielenie Warszawy i utworzenie dwóch województw daje szansę na zrównoważony rozwój i społecznie oraz kulturowo dostrzega region znajdujący się poza stolicą. Jest także paradoksalnie ogromną szansą dla Warszawy na dołączenie do czołowych miast Europy pod każdym względem.

Histeryczny szum, który wprowadzają obecne władze Mazowsza ze swoimi akolitami, dotyczy tylko i wyłącznie ich stołków i przywilejów. Nie ma to nic wspólnego z troską o region i o sprawy publiczne.

Po drugie. Dyskusja obecnie schodzi na poziom emocji. O ile co do kwestii administracyjnego podziału Mazowsza panuje zgoda, to pada bardzo dużo pytań o stolicę Mazowsza i kwestie prestiżowe. Na marginesie realnych problemów związanych z podziałem Mazowsza zapytam, kto z czytelników kiedykolwiek „załatwiał” sprawę u Wojewody czy w Sejmiku? Otóż pewnie nikt, a sprawa tak szumnie opisywana przez Marszałka Struzika dotyczy w większości instytucji i samorządów, a nie drobnych spraw obywatelskich i „zwykłego Kowalskiego”.

Wracając do kwestii tożsamościowych i prestiżowych. Sam dostaję bardzo dużo takich pytań. I dla mnie nie ma wątpliwości. Z powodów historycznych, kulturowych, społecznych i ekonomicznych stolicą nowego Mazowsza powinien być Płock. To jest oczywistość i nie widzę żadnych argumentów przeciwnych. Radom jako wielki ośrodek południa Mazowsza przez wiele lat zaniedbywany przez władze PSL i PO także powinien mieć znaczące miejsce na mapie Mazowsza. Zarówno w sensie symbolicznym jak i politycznym. Ale stolica powinna być w Płocku – w mieście Królów Polski.

Trzeci wymiar tych zmian, o których rozmawiamy, to moim zdaniem próba nadania znaczenia zaniedbanym przez lata mniejszym ośrodkom mazowieckim. Uważam, że byłe miasta wojewódzkie, a także prężne ośrodki powiatowe, także powinny mieć udział w kształtowaniu nowego Mazowsza. Zakładana decentralizacja powinna obejmować takie miasta jak Ciechanów, Ostrołęka, Mława, Płońsk (wymieniam tylko te najlepiej mi znane) także w wymiarze prestiżowym i politycznym. No bo dlaczego ważna instytucja nowego Mazowsza nie może znajdować się w na przykład w Ciechanowie czy w Kozienicach?

Taki rodzaj decentralizacji to nadanie nowej dynamiki dla zaniedbywanych regionów i nadanie im nowego prestiżu. To troska o Polskę lokalną, a nie tylko interesy wielkomiejskie. Model Platformy Obywatelskiej i Ministra Michała Boniego oparty na rozwoju ośmiu głównych miast Polski z pominięciem regionów nie zdał egzaminu. Polska to całość i nie wolno o tym w żaden sposób zapominać.

Podsumowując. Podział Mazowsza to bardzo ważny i potrzebny projekt. Decyzje co do jego ostatecznego kształtu nie zapadły i toczymy dyskusje co do ostatecznej wersji. Taki zabieg administracyjny umożliwia zrównoważony rozwój zarówno Warszawie jak i reszcie regionu. Zapewnia finansowanie nie tylko aglomeracjom miejskim, ale także mniejszym ośrodkom i gminom. Sprzeciw wobec tego pomysłu jest czysto partykularny i polityczny, a polega na próbie zachowania status quo dla pewnej grupy politycznej korzystającej z dotychczasowego modelu. Ze względów prestiżowych i nie tylko stolicą nowego Mazowsza powinien być Płock przy zachowaniu silnej pozycji politycznej Radomia. Koncepcja Mazowsza powinna być oparta na docenieniu i uwzględnieniu w planach administracyjnych także mniejszych ośrodków miejskich z poziomu powiatów i przede wszystkim byłych miast wojewódzkich. Mazowsze powinno być zdecentralizowane, demokratyczne i silne swoją różnorodnością i tradycją.

AUTOR: Artur Czapliński

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
cotampanie
cotampanie
2 lat temu

cały felieton napisał partyjniak z PiSu – partii, która robi wszystko, by osłabić samorząd tj. lokalne finanse

Z
Z
2 lat temu

pisowska paplanina i tyle. teraz obiecuja gdzie to nie bedzie urzedow. W Mlawie, w Ciechanowie i w ogole w Uniszkach pewnie. Ale tyle lat sa u wladzy i wszystko w Warszawie trzymali. Teraz nagle sie okazuje ze w Warszawie jest zle. Litosci

WPT
WPT
2 lat temu

Prawie bym się zgodził w 100% gdyby nie ten Płock (120 tys. mieszkańców). Płock to najgorzej skomunikowane miasto na całym Mazowszu. Radom (200 tys.) ma drogę ekspresową S7, powoli kończy się modernizacja linii kolejowej do prędkości 160 km/h. O lotnisku nie wspominam. Podobnie jest np. z Siedlcami (80 tys.) linia kolejowa na 160 km/h kontynuowana jest budowa autostrady A2 z Warszawy/ Mińska Maz. A jaką infrastrukturę transportową ma Płock? Kolej po której pociąg wlecze się, droga dojazdowa z centrum województwa i innych kierunków zakorkowana bez szans na szybką poprawę. Usytuowanie na rubieżach terenu województwa. Jak w takiej sytuacji tam dojechać aby załatwić sprawę. Jeśli nie trzeba załatwiać tam w Płocku sprawy, to pytanie o sens tworzenia urzędu w Płocku.
Moim zdaniem siedzibą dla województwa mazowieckiego powinna być Warszawa usytuowana blisko środka Mazowsza. Przykłady z Zachodniej Europy nie wykluczają takiej możliwości pomimo tego, że będzie też istniało województwo warszawskie.
Reasumując w kwestii lokalizacji Płock to tzw. dziura, którą ratuje tylko ORLEN. Może się jednak okazać, że po połączeniu ORLENu i LOTOSu siedziba nowej firmy będzie w Warszawie. W zamian za to Płock otrzyma na pocieszenie stołeczność na Mazowszu.
Mimo wszystko, należy się cieszyć, że Księstwo PSL z nieusuwalnie panującym od niespełna 20 lat A. Struzikiem zostanie zlikwidowane. Wraz z tym ulegać będzie likwidacja nepotyzmu, kumoterstwa i partyjnego kolesiostwa. Będzie szansa na poprawę oferty Kolei Mazowieckich. Może wreszcie rozkład jazdy będzie ułożony dla klienta a nie tylko dla istniejących kolejowych przystanków na wsiach. Główna zmiana w Kolejach Mazowieckich (jeśli PSL nie będzie w koalicji z PiS) zapewne spowoduje likwidację chmary zbędnych dyrektorów. Ilość dyrektorów od przejęcia kolei przez samorząd Struzika wzrosła z 4 do 114! A więc jest szansa, że może koszty działalności zmniejszą się a tym samym nie będzie kontynuacji podwyżek cen biletów.
Jednakże, PiS wiele razy zapowiadało pozytywne zmiany a poprzestawało na zmianach negatywnych – kosztochłonnych. Jak będzie tym razem czas pokaże.

Z
Z
Odpowiedź do  WPT
2 lat temu

poprawa oferty Kolei Mazowieckich? maja rownac do PKP z cenami i jakoscia pociagow?! chyba zart

WJ
WJ
Odpowiedź do  Z
2 lat temu

Wbrew pozorom podróż PKP Intercity jest tańsza niż KM pod warunkiem, jeśli bilet zakupisz conajmniej 28 dni przed wyjazdem otrzymasz 30% zniżki. Ta promocja jest od kilku lat. Natomiast w KM nie ma takiej możliwości a pociągi zatrzymują się na każdej stacji. Czas przejazdu jak przed modernizacją. Jaki był sens zakupu pociągów o predkosci 160 km/h niech zapyta o to prokurator działaczy PSL.

Czytelniczka
Czytelniczka
Odpowiedź do  WPT
2 lat temu

Poprawa kolei? Widziałeś komentarz Czytelniczki? Jak Koleje będą musiały działać na granicy dwóch urzędów marszałkowskich, to już widzę jak będzie super.

Nawet nie ma dobrego dojazdu koleją do Płocka, a co mówić o reszcie.

Wicek
Wicek
Odpowiedź do  Czytelniczka
2 lat temu

Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym od tego roku KM i inne spólki samorzadowe mogą prowadzić przewozy kolejowe w głab sąsiedniego województwa na odkegłość do 30 km.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lat temu

Na pewno dla Pana Czaplińskiego to świetna koncepcja, bo znajdą się kolejne stołki dla akolitów PiSu.

Dla Mazowsza nie jest to dobra wiadomość. Teraz na przykład Koleje Mazowieckie będą musiały operować nie w jednym województwie, a między dwoma, w niektórych przypadkach nawet trzema. Ucierpią na tym ludzie dojeżdżający do pracy.

Manipulacja ze statystykami. Mazowsze od wielu lat statystycznie jest oddzielone od Warszawy w statystykach unijnych NUTS-2.

Tyle troski o decentralizację. To co zrobił w tej kwestii PiS przez pięć lat? Mowa trawa.

Analityk
Analityk
Odpowiedź do  Czytelniczka
2 lat temu

ale też ubędzie wiele synekur ponieważ PSL straci władzę w samorządzie wojewódzkim a więc bilans się wyrówna 🙂

Pogoda na weekend dla Mławy

0
W nadchodzący weekend w Mławie i najbliższej okolicy według synoptyków będzie niebezpiecznie.   Pogoda na weekend dla Mławy Trwające od 15 sierpnia ostrzeżenie IMGW przed upałami 2...
piknik militarny

Wojsko w mieście w rocznicę Bitwy pod Mławą

0
W ramach obchodów 83. rocznicy Bitwy pod Mławą w sobotę 27 sierpnia 2022 r. w parku miejskim organizowany będzie piknik historyczny. Swój udział w...
fontanna przy handlowcu w Mławie

Fontanna przy Handlowcu wyłączona

1
Na dworze upał a fontannę przy Handlowcu wyłączono. Powód? Prace remontowe. Więc, jak zapewniają w urzędzie, to tylko tymczasowe.    Fontanna przy Handlowcu wyłączona Według urzędu miasta...

Ogromne utrudnienia dla podróżnych

0
Od dwóch lat trwa modernizacja stacji oraz dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, na który dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich z Mławy. Ogromne utrudnienia dla podróżnych potrwają...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
https://www.geobear.pl/jak-rozpoznac-osiadanie-podlogi-fundamentow/

Ściany i posadzki pękają. Jak skutecznie pozbyć się problemu i uniknąć kosztownych napraw?

0
Ignorowanie pierwszych oznak osiadania domu — jak pękające ściany i posadzki -może prowadzić do większych kłopotów związanych z kosztownymi naprawami, które potrafią przewyższyć koszty...

Orlęta rozbite, Tamka uległa w karnych

1
Za nami pierwsza runda Pucharu Polski na szczeblu okręgowym. Do walki przystąpiły trzy ekipy z powiatu mławskiego. Do kolejnej fazy przedostały się tylko rezerwy...
Grzebskiego

Uwaga na Grzebskiego [ZDJĘCIA]

1
Trwają prace drogowe na ulicy Grzebskiego w Mławie. Ruch kołowy jest utrudniony. Uważajcie.   Jak informowaliśmy (TUTAJ), drogowcy zrywają nawierzchnię bitumiczną, ażeby położyć nową. Tymczasem ruch...
- REKLAMA -
s7

Trasa S7 Napierki – Płońsk cała dwujezdniowa

0
To dobra wiadomość, choć nie oznacza zakończenia prac. Trasa S7 Napierki - Płońsk jest cała dwujezdniowa. 17 sierpnia w godzinach popołudniowych udostępniono do ruchu...
Padlewskieego

Wnioski o dodatek węglowy już można składać

3
Uwaga mławianie. Od czwartku 18 sierpnia 2022 r. można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Wypełnione formularze przyjmą od mieszkańców urzędnicy w oddziale Urzędu...
Grzebskiego

Ruch będzie wstrzymany. Wymiana nawierzchni

0
Od 18 sierpnia 2022 r. drogowcy zaplanowali wymianę nawierzchni bitumicznej na jednej z głównych arterii miasta, czyli na ul. Grzebskiego. Wystąpią utrudnienia w ruchu...
pożar lasu

Gorący czas dla strażaków

0
Trzeba uprzątnąć gniazdo szerszeni? Wiatr zerwał dach? Zdarzył się wypadek? Dzwonimy po straż. Latem jej linia jest rozgrzana do czerwoności. Strażacy zawsze muszą być gotowi do działania,...
- REKLAMA -

Gorący czas dla strażaków

9
0
Przejdź do komentarzyx
()
x