sobota, 20 sierpnia 2022
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Łzy dinozaura

-

W przestrzeni medialnej króluje pandemia. Przerażające. Choćby dlatego, że istnieją inne choroby, na które ludzie zapadają. W atmosferze strachu i niemożliwości dostania się do szpitala, leczenia. Sam też nie czuję się zdrowy. Im więcej lat tym trudniej o względy Morfeusza. Nie mogę spać, czuwam. Czuję napięcie i niepokój. Gdy zasnę, męczą mnie sny niespokojne, na krawędzi horroru. Kiedyś były łagodne, niemal literackie historie w rodzaju Dyla Sowizdrzała albo Piotrusia Pana. Z nimi mogłem się od biedy identyfikować, bez traumy, pomimo różnych wad tych postaci. Kochałem literaturę. Ostatnio w moich snach pojawia się jednak potwór przypominający dinozaura….

- R E K L A M A -

 

Rozszyfrowanie snów to specjalność freudystów. Żadnego nie znam, nie będę zatem drążył ich znaczenia. Ani nie pójdę do wróżki czy jasnowidza. Bom racjonalny… a przynajmniej za takiego chcę uchodzić. Mój sen może wynikać z faktu, że czytałem o odkryciach paleontologów na dalekiej Grenlandii. Odkryto tam ostatnio szczątki ssaka żyjącego ponad 250 milionów lat temu. Ale czy był to dinozaur i czy to on mi się przyśnił? Zacząłem obsesyjnie myśleć o potworze, a on z kolei zaczął przybierać łagodniejsze kształty. Nawet polubiłem gada. Do tego stopnia, że umiem percypować świat z jego perspektywy. To spowodowało zamęt w mojej głowie. Nic już nie jest, jak było. Ten dinozaur pojawia się w moich snach regularnie i jest jak gdyby moim alter ego. A ja stałem się jego prostą inkarnacją. Ja dinozaur…. (?!)

Przez całe życie zdarzały mi się niewiarygodne przygody. W innym wymiarze. Metafizyczne, psychotyczne. Czułem się wyniesiony ponad przeciętnych zjadaczy chleba, acz jednocześnie niezrozumiany i w żaden sposób nie mogłem dostosować się do otoczenia. Przez nonkonformizm do dzisiaj dostaję cięgi od tych, co żyją, jak Pan Bóg przykazał. Teraz może być tylko gorzej. Bo jako dinozaur błądzę rano i błądzę wieczorem. Nie umiem znaleźć właściwej przystani. Ani głębszego sensu. Świat stał się tak niepojęty, jak nie przymierzając u Harry’ego Pottera albo Olgi Tokarczuk. Co gorsza, stał się miejscem groźnym. Pełno w nim gadających głów nie wiadomo o czym, przyciągających się i odpychających według nieznanego wzoru. Pandemia jak aerozol spowija ludzkie tłumy w jedną szarą otchłań. Groza pochłania miliony ludzi na całym globie, chorych, głodnych, opuszczonych. A dinozaur otwiera paszczę ze zdziwienia i roni łzy….

Jak zawsze próbuję rozeznać co dzieje się w ojczyźnie. Bez powodzenia. Polska walczy z pandemią, jak ze smokiem wawelskim. Co prawda, jeszcze niedawno premier, jak i prezydent oraz Główny Inspektor Sanitarny zapewniali, że „wirus jest w odwrocie” i nie trzeba się go bać czy chować w domu, teraz jednak zdają się być w panice. Szczególnie GIS, który zapewniał, że wirusa nie ma, a ci, którzy go widzą, niech włożą sobie lód w majtki. W połowie października liczba zakażonych miała się wypłaszczać na niskim poziomie. Gdy mamy teraz grube tysiące zakażonych i rekordowe zgony Jarosław Pinkas stwierdza, że pandemia przyspieszyła. Jego modele i algorytmy nie zadziałały. Zorganizował więc pielgrzymkę na Jasną Górę. Niewiele to dało. Przynajmniej ja jako dinozaur tego nie rozumiem. Po tej pielgrzymce zakaziło się jeszcze więcej ludzi, w samej Częstochowie 25 duchownych. Pojawiły się głosy, że to pielgrzymka spóźniona. Nie sądzę. Były minister zdrowia Łukasz Szumowski, dawno już, jeszcze przed pandemią, zawierzył polską służbę zdrowia Matce Boskiej i też nic to nie pomogło. Mało tego, sam Szumowski poważnie się zakaził…. Podobnie jak wielu prominentów z rządu, parlamentu i Kościoła. Na szczęście, jak zapewnia senator z PiS a doktor z zawodu Stanisław Karczewski, wystarczy zjeść „jabłko z wieczora i nie ma doktora”. Zaś dla głęboko wierzących biskup płocki Piotr Libera stawia wielkie krzyże morowe („od powietrza, głodu, ognia i wojny….”).

Dla tych, którzy nie wierzą w gusła, restrykcje są konieczne. Choć nie są konsekwencją przemyślanej strategii. Tej ani rząd, ani opozycja nie mają. Nie ma też właściwej podstawy prawnej (także w kwestii noszenia maseczek), bowiem rozporządzenia nie są w Polsce źródłami prawa. Ludzie nie rozumieją, dlaczego siłownie czy teatry są tak bardzo dotknięte restrykcjami, pomimo że nie stanowiły nigdy ognisk koronawirusa. A sklepy, galerie, kościoły funkcjonują prawie swobodnie. Setki tysięcy miejsc pracy jest zagrożonych, a wiele osób traci źródło utrzymania. Mamy tzw. łagodny lockdown. Niektórzy imają się różnych forteli, aby utrzymać się na powierzchni. Na przykład krakowski klub Atlantic Sports (siłownia) ogłosił, że staje się ….kościołem i organizuje codzienne spotkania religijne. Interesujące. Przypomina mi to jednak starania Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Nie przejdzie.

Pandemia to jednak niejedyny problem. Po tym jak ujawniły się spory w obozie Zjednoczonej Prawicy, dzieją się rzeczy niebywałe. Nie do pojęcia dla zwykłych dinozaurów. Jarosław Kaczyński „awansował” na wicepremiera. Choć nie ma ściśle określonych prerogatyw, wiadomo, że będzie w rządzie głównym rewizorem. I będzie sprawował pieczę nad szeryfem Ziobro. Ich wspólnym, politycznym sukcesem było aresztowanie Giertycha. Ten aż zemdlał z wrażenia w swojej własnej łazience. Niepotrzebnie. Sąd zwolnił go z konieczności przebywania w areszcie, podobnie jak innych podejrzanych. Za to nie mógł się stawić w sądzie, by bronić ważnego klienta. I jego tajne dokumenty zostały sprawdzone. Furda tajemnica adwokacka.

„Piątka Kaczyńskiego” to niby ustawa o ochronie zwierząt. Przeszła w Sejmie z dużą pomocą opozycji. W Senacie też przeszła, ale po dużych zmianach (niektóre z nich są wynikiem dobrych relacji prezesa pewnej firmy z samym premierem, lobbying działa). Wielu posłów PiS, a nawet senatorów wierzgnęło i nie chciało poprzeć miłośnika kotów. Wskazywali, że ustawa uderza w interesy hodowców i rolników, tym samym w polską gospodarkę. Nacisk centrali był jednak wielki. Jak mówił senator z naszego okręgu Jan Maria Jackowski, żona jednego z senatorów PiS była  szantażowana, że zostanie zwolniona z pracy jeśli mąż nie zagłosuje właściwie. Tutaj dinozaur całkiem się popłakał. Pamięta i docenia działalność Cyryla i Metodego. Cyryl jak Cyryl, ale te Metody….

Niedawno premier Morawiecki wrócił z Brukseli, szczęśliwy, że wynegocjował wielki budżet dla Polski z Unii Europejskiej. Setki miliardów Euro. Odtrąbiono to jako wielki sukces, bo ponoć nie było związane ze sprawą praworządności w Polsce, czyli upartyjnieniem sądownictwa. Teraz się okazało, że premier nie odniósł sukcesu, bo związek między budżetem a praworządnością jest. A my Sarmaci na to nigdy nie pozwolimy, żeby nam w obcych językach mówiono jak mamy zarządzać sprawiedliwością. Nowy wicepremier Kaczyński ogłosił zatem, że będzie weto, polskie weto wobec tego budżetu. Polska pokaże jeszcze w Europie, co potrafi. Non possumus. Wbrew temu co mówiła ambasador USA w Polsce, Jarosław Kaczyński podkreślił, że Polska jest po dobrej stronie historii. Z pewnością przekonał wszystkich. Nawet jeśli Joe Biden, kandydat na prezydenta USA, mogący zdobyć wkrótce Biały Dom nazwał Kaczyńskiego zbirem, w towarzystwie Putina i Łukaszenki. Za to Antoni Macierewicz broni Kaczyńskiego na swój sposób. Powiedział w telewizji „Trwam” że każdy, kto stanie po stronie Unii w konflikcie z naszym rządem jest zdrajcą i powinien być surowo karany. To bardzo dumna i pryncypialna postawa. Ucieszą się patrioci.

Nie wiem tylko dlaczego mój nocny gość dinozaur śmiał się jak arlekin i płakał jak bóbr na przemian przez cały sen….. wyjątkowo długi. Wreszcie się przynajmniej wyspałem.

AUTOR: Daniel Kortlan

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Hmmm...
Hmmm...
1 rok temu

Kler myśli, że zacznie rządzić w Polsce w XXI wieku tak jak rządził w średniowieczu.
PIS ich niebotycznie finansuje, a ponadto rządowi cały czas na kolanach na Jasnej Górze i w Toruniu, a więc uważają, że mogą się szarogęsić w Polsce jak za tamtych czasów, ale….
hola, hola, panowie, purpurowi książęta – rząd nie wszyscy Polacy, wszak Polacy nie gęsi i swój rozum mają i mam nadzieję, nie dadzą się wam zapędzić w kozi róg. Czyż nie za bardzo się rozpędziliście?

Pogoda na weekend dla Mławy

0
W nadchodzący weekend w Mławie i najbliższej okolicy według synoptyków będzie niebezpiecznie.   Pogoda na weekend dla Mławy Trwające od 15 sierpnia ostrzeżenie IMGW przed upałami 2...
piknik militarny

Wojsko w mieście w rocznicę Bitwy pod Mławą

0
W ramach obchodów 83. rocznicy Bitwy pod Mławą w sobotę 27 sierpnia 2022 r. w parku miejskim organizowany będzie piknik historyczny. Swój udział w...
fontanna przy handlowcu w Mławie

Fontanna przy Handlowcu wyłączona

1
Na dworze upał a fontannę przy Handlowcu wyłączono. Powód? Prace remontowe. Więc, jak zapewniają w urzędzie, to tylko tymczasowe.    Fontanna przy Handlowcu wyłączona Według urzędu miasta...

Ogromne utrudnienia dla podróżnych

0
Od dwóch lat trwa modernizacja stacji oraz dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, na który dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich z Mławy. Ogromne utrudnienia dla podróżnych potrwają...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
https://www.geobear.pl/jak-rozpoznac-osiadanie-podlogi-fundamentow/

Ściany i posadzki pękają. Jak skutecznie pozbyć się problemu i uniknąć kosztownych napraw?

0
Ignorowanie pierwszych oznak osiadania domu — jak pękające ściany i posadzki -może prowadzić do większych kłopotów związanych z kosztownymi naprawami, które potrafią przewyższyć koszty...

Orlęta rozbite, Tamka uległa w karnych

1
Za nami pierwsza runda Pucharu Polski na szczeblu okręgowym. Do walki przystąpiły trzy ekipy z powiatu mławskiego. Do kolejnej fazy przedostały się tylko rezerwy...
Grzebskiego

Uwaga na Grzebskiego [ZDJĘCIA]

1
Trwają prace drogowe na ulicy Grzebskiego w Mławie. Ruch kołowy jest utrudniony. Uważajcie.   Jak informowaliśmy (TUTAJ), drogowcy zrywają nawierzchnię bitumiczną, ażeby położyć nową. Tymczasem ruch...
- REKLAMA -
s7

Trasa S7 Napierki – Płońsk cała dwujezdniowa

0
To dobra wiadomość, choć nie oznacza zakończenia prac. Trasa S7 Napierki - Płońsk jest cała dwujezdniowa. 17 sierpnia w godzinach popołudniowych udostępniono do ruchu...
Padlewskieego

Wnioski o dodatek węglowy już można składać

3
Uwaga mławianie. Od czwartku 18 sierpnia 2022 r. można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Wypełnione formularze przyjmą od mieszkańców urzędnicy w oddziale Urzędu...
Grzebskiego

Ruch będzie wstrzymany. Wymiana nawierzchni

0
Od 18 sierpnia 2022 r. drogowcy zaplanowali wymianę nawierzchni bitumicznej na jednej z głównych arterii miasta, czyli na ul. Grzebskiego. Wystąpią utrudnienia w ruchu...
pożar lasu

Gorący czas dla strażaków

0
Trzeba uprzątnąć gniazdo szerszeni? Wiatr zerwał dach? Zdarzył się wypadek? Dzwonimy po straż. Latem jej linia jest rozgrzana do czerwoności. Strażacy zawsze muszą być gotowi do działania,...
- REKLAMA -

Gorący czas dla strażaków

1
0
Przejdź do komentarzyx
()
x